Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Wypalenie zawodowe wśród kierowników. To dotyka także pracowników

9
Podziel się:

Wypalenie zawodowe to coraz powszechniejszy problem w Polsce. Jak wynika z badań, ponad dwie trzecie kadry menedżerskiej w Polsce boryka się właśnie z wypaleniem. Jako przyczynę wymieniają nieadekwatne wynagrodzenie, czy zbyt duże obciążenie pracą.

Wypalenie zawodowe wśród kierowników. To dotyka także pracowników
Wypalenie zawodowe dotyka wielu przedstawicieli kadry menadżerskiej (Adobe Stock, Pawel Kacperek)

Pluxee Polska (dawniej Sodexo) przeprowadziło badania dotyczące wypalenia zawodowego wśród kadry menadżerskiej w naszym kraju — opisuje "Rzeczpospolita". Jak pokazuje raport, 67 proc. z nich boryka się z wypaleniem. Najwięcej natomiast osób, gdyż 75 proc. zajmuje się kierowaniem i koordynowaniem zespołów do pięciu osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Menadżerowie wskazują, co jest problemem

Skąd wynika tak wysoki odsetek, wypalonej zawodowo kadry menadżerskiej? Jednym z głównych czynników, które wskazywali badani, jest nieadekwatne wynagrodzenie (52 proc.), zbyt duże obciążenie w pracy (50 proc.), brak docenienia (39 proc.), a także presja ze strony liderów (33 proc.).

Szef Pluxee Polska Arkadiusz Rochala zauważa, że przy silnej presji na efektywność, menedżerowie średniego szczebla zwykle mają mniejsze dofinansowanie i mniejsze zasoby na realizację zadań - czytamy w "Rzeczpospolitej". Natomiast Magdalena Warzybok, partner i szefowa w firmie doradczej Kincentric podkreśla, że ze względu na nacisk na efektywność oraz ograniczenie środków finansowych, wiele firm decyduje się nie zatrudniać nowych pracowników. Wówczas obowiązki te są rozdzielane na cały zespół, a "kierownik musi sobie radzić z frustracją przepracowanych podwładnych".

Natomiast, jak wskazują eksperci, wypalenie zawodowe kierowników i ich niezadowolenie wpływa potem także na pracowników.

Ponadto 38 proc. badanych jako powód swojego wypalenia zawodowego wskazuje złą atmosferę i relacje w pracy. Co więcej, wielu kierowników, czy koordynatorów podaje, że nie ma wsparcia ze strony firmy.

Tymczasem to właśnie menedżerowie średniego szczebla, którzy często są na początku swojej kariery i nie mają dużego doświadczenia w zarządzaniu ludźmi, wymagają dodatkowego mentoringu i coachingu - opowiada "Rzeczpospolitej" Rochala.

Wypalenie zawodowe to globalny problem

Jak wygląda sytuacja na świecie? Jak się okazuje, problem z wypaleniem zawodowym wśród kadry menadżerskiej jest globalny. Badanie e-platformy Capterra wykazało, że 71 proc. menedżerów na świecie zmaga się ze stresem, przeładowaniem pracą i wypaleniem zawodowym - podaje "Rz".

Co więcej, najbardziej dotyka to osób do 35 roku życia. Wśród tych osób blisko 76 proc. jest wypalonych zawodów, a 40 proc. z nich szuka nowej pracy. Jeśli zaś chodzi o kierowników z ponad 10-letnim stażem, to blisko jeden na pięciu szuka nowego zajęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Beniamin
2 miesiące temu
Jako prywatny przedsiębiorca zachęcam wszystkich do inwestowania w nieruchomości, bo to zawsze przynosi niemałe zyski! Trzeba tylko dbać o prawidłowe zarządzanie nieruchomościami. Ja zaufałem firmie Polzen z Gdańska i polecam.
Qwerty
2 miesiące temu
Większość kierowników to ameby, totalnie nietechniczne osoby. Specjaliści średniego szczebla wszystko za nich muszą robić. Taki to nawet prostych tabelek w excelu nie ogarnie, a co dopiero większą ilość danych. Suche żarty, udawanie bycia "rodziną". Bez tych specjalistów byliby jak dzieci idące przez mgłę. W swoim życiu spotkałem tylko jednego kierownika którego nie dało się zagiąć w wielu kwestiach, a tych na których się nie znał to od razu o nich mówił i kierował się opinią swoich pracowników. Najlepsze czasy. Takich to ze świecą szukać.
gość
2 miesiące temu
Moja siostra pracowała w firmie medycznej. Była wypalona, bo menadżer ją zasypywał robotą. Powiedziała mu żeby się gonił i trzasnęła drzwiami.. Teraz menadżer się wypala :-)
czarna dziura
2 miesiące temu
kierownik jest wypalony a KE postawiła go na funkcji premiera Polski
Piis to g
2 miesiące temu
Chodźcie zabijemy te wszy socjalistyczne co z nas energię wysysają i się nią żywią, a jednocześnie się śmieją ze my biegamy a oni siedzą