Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

"Wyprowadzimy Glapińskiego z NBP". KO ma plan przygotowany przez prawników

730
Podziel się:

- Adam Glapiński nie realizuje tego, do czego został powołany, będziemy go więc wyprowadzać z NBP. Mamy scenariusz przygotowany przez prawników - mówił polityk KO Marcin Kierwiński.

"Wyprowadzimy Glapińskiego z NBP". KO ma plan przygotowany przez prawników
Mamy scenariusz wyprowadzenie Glapińskiego z NBP - powiedział polityk KO Marcin Kierwiński (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Dodał, że nie ujawni tego planu, bo zaraz w Sejmie pojawiłaby się specjalna ustawa "cementująca" pozycję Glapińskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"

W poniedziałek w Polsat News Kierwiński odniósł się do kwestii inflacji, polityki prowadzonej przez Narodowy Bank Polski i jego prezesa Adama Glapińskiego. Ocenił, że inflacja szaleje, a prezes NBP "jest ojcem tej inflacji".

Niekompetentni urzędnicy muszą ponosić konsekwencje swoich zaniechań. Tak, będziemy wyprowadzać Glapińskiego z NBP - oświadczył Kierwiński. - Prezes NBP ma ustawowe obowiązki. Pan Glapiński nie realizuje tego, do czego został powołany - powiedział.

Dopytywany o podstawę prawną takiego planu polityk PO zaznaczył, że mają "dokładny scenariusz przygotowany przez prawników". - Nie będę go ujawniał tu w programie, dlatego, że zaraz się okaże, że jakieś nadzwyczajne Lex Glapiński pojawi się w Sejmie, by cementować pozycję pana Glapińskiego - stwierdził.

Premier Mateusz Morawiecki zapytany w poniedziałek o pomysł opozycji powiedział, że rząd nie jest od oceny działań Narodowego Banku Polskiego.

- Jestem przekonany, że zestaw danych, którymi dysponuje NBP i RPP pod wodzą Adama Glapińskiego, jest skrupulatnie analizowany i pozwala podjąć najlepsze decyzje dotyczące stóp procentowych - stwierdził premier. - Rząd jest od tego, by poprzez tarcze, dopłaty i obniżki podatków, łagodzić skutki inflacji - dodał.

W połowie ubiegłego roku Donald Tusk zapowiedział, że jeśli wygra wybory, to "wyprowadzi Glapińskiego z NBP". Lider Platformy Obywatelskiej stwierdził, że "nie potrzeba do tego ustawy". Według prawa jednak jest tylko kilka skrajnych przypadków, kiedy można odwołać prezesa NBP.

Kierwiński: nie zabierzemy tego, co zostało dane

Sekretarz generalny PO zapytany też został o możliwość ewentualnego zawieszenia wypłat 13. czy 14 emerytury oraz innych transferów, gdyby KO tworzyła przyszły rząd.

- Mówiliśmy to bardzo konkretnie i raz jeszcze powtórzę: nic, co zostało dane, nie zostanie Polakom odebrane - oświadczył Kierwiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(730)
Saba
12 miesięcy temu
Juz ta opcja polityczna Uni Wolności i inni szubrawcy wyprowadzili rząd Premiera Olechowskiego. I co z tego mieliśmy głód bezrobocie wyprzedaż majątku złodziejstwo itp. Niech jeszcze raz spróbują łamać prawo konstytucji o którą ponoć tak dbają. To my Polacy ich ....
Księgowy
12 miesięcy temu
Jak wywieziecie Glapińskiego z NBP na taczkach to wrecz na was zaglosuje
Demokracja
12 miesięcy temu
Panie Tusk zarządów pana było mnóstwo afery proszę podać cichy jedno kogo kto wsadził do więzienia a obecni złodzieje których kryje kasta nadzwyczajna, Najman Grodzki,łatwiej i dziesiątki innych skąd u pana taki poczucie sprawiedliwości się wzięło przecież jako premier rządu wiedział pan o Ambergold i co pan zrobił nic krył pan złodziei
NOWYznaczyDob...
12 miesięcy temu
Tego. od. NBP. trzeba. z. gmachu. instytucji. .......wyprowadzić. ..... i. od razu. zaprowadzić. do. pracy. w. kamieniołomu...by nauczył. się. sprawował. funkcje. szefa. Banku Kamieni
De2
12 miesięcy temu
Jeszcze nie wygrali a już zapowiadają walkę o stołki gdzie jest kasa i wywalanie gościa niezgodnie z ustawą i konstytucja. Zaraz jakis znawca konstytucji tworzący opinie dla PO napisze ze Glapinski nie może być prezesem NBP bo kiedyś przez dwa miesiące zasiadał w zarządzie NBP. Też mi wielka tajemnica Panie kierwinski. Już pół roku temu biliście pianę o to. Pokażcie nam wyborcom te ustawy co wprowadzicie i podpisane weksle ze jak nie wprowadzicie w ciągu pierwszego roku to odpowiadacie cały.sqoim majątkiem a dodatkowo karnie za oszustwo wyborcze. Wtedy porozmawiamy.
...
Następna strona