Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Wyrównywanie szans na ścieżce kariery. "Kobieta nie ma przecież dziecka sama ze sobą"

1
Podziel się:

Na krynickim Forum goście i eksperci postanowili zmierzyć się z trudnym tematem nierównych szans kobiet i mężczyzn w pracy. - Wzorce kulturowe są dla nas mało korzystne, ale zapewniam, że to nie powinno nas ograniczać i można pogodzić karierę z życiem rodzinnym - mówi Agnieszka Kłos prezes Provident Polska, partnera strategiczne panelu.

Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska przekonuje, że przy wsparciu partnera kobiety nawet z liczną rodziną, mogą robić karierę.
Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska przekonuje, że przy wsparciu partnera kobiety nawet z liczną rodziną, mogą robić karierę. (WP.PL, Krzysztof Olszewski)

Dyskusja zaczęła się od krótkiego podsumowania tegorocznego badaniu Pracodawców RP dotyczącego nastawienia kobiet wkraczających na rynek pracy. Okazało się, że choć kobiety są lepiej wykształcone i przekonane o swojej wartości, to mężczyźni aplikują dwa razy częściej na płatne staże niż kobiety, które wybieraj z miejsca te niepłatne.

Co więcej, możliwość awansu nie jest tak ważna dla kobiet, mają też dużo niższe oczekiwania płacowe niż mężczyźni.

- Byłam zszokowana tym raportem. Wydawało mi się, że już nastąpiła zmiana w tym obszarze. Myślałam, że kobiety są bardziej ambitne i chcą budować swoją karierę - mówi Agnieszka Kłos.

- Tymczasem okazuje się, że tylko około 1/5 kobiet chce rozwijać swoją karierę, drugie tyle też chce na to postawić, ale jeżeli będzie to zgodne z ich zainteresowaniami. Pozostałe 60 proc. akcentowało, że najważniejsza jest rodzina - dodaje Kłos.

Jak zauważa, tak mówiły jednak kobiety, które najwyraźniej uważają, że trzeba dokonać wyboru między rodziną, a karierą.
- To rzeczywiście nie jest łatwe. Wzorce kulturowe są dla nas mało korzystne, ale zapewniam, że to nie powinno nas ograniczać i można pogodzić karierę z życiem rodzinnym - przekonuje Agnieszka Kłos.

Inni dyskutujący, wśród nich Emma Baines z brytyjskiej ambasady, Anna Rulkiewicz prezes Luxmed, Robert Zapotoczny prezes PFR portal PPK, przyznawali, że kobiety są mniej drapieżne na rynku pracy i nie walczą o swoje.

Ponadto Baines przyznała, że prezentowane podczas panelu badania mogłyby równie dobrze być przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i wyniki byłyby bardzo podobne.

Robert Zapotoczny przekonywał z kolei, że kobiety, które brały udział w badaniu, po prostu chcą być szczęśliwe na swoich warunkach.
- Trudno jest mieć wielodzietną rodzinę i robić karierę. Nie można też zmuszać każdego by chciał ją robić - mówi Zapotoczny.

Odpowiedziała mu Agnieszka Kłos, która zgodziła się wprawdzie z tym, że wzorce kulturowe wynosimy z domu i jasno one określają, jaka rola jest przypisana kobietom. To jednak, nie powinno zamykać przed paniami drzwi do sukcesu.

- Słyszę np., że podróże służbowe są problemem, kiedy kobieta ma dzieci. Ale to nie prawda znam cudowne kobiety robiące karierę, które mają 4 a nawet 5 dzieci. Przecież to nie jest tak, że tylko kobieta ma te dzieci. Przy wsparciu partnera wszystko staje się możliwe - podsumowała prezes Agnieszka Kłos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
woj.
5 lata temu
Powiem więcej , jak tak dalej będziecie wyrównywać szanse , to kobieta z nikim , nie tylko ze sobą nie będzie chciała mieć dziecka.