Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co czwarty pracownik z Polski wybiera Niemcy

7
Podziel się

Pracownicy z Polski coraz rzadziej chcą wyjeżdżać za granicę. Jeśli już, to do Niemiec. Co czwarty pracownik wybiera właśnie ten kierunek.

praca, firma
praca, firma (Shutterstock.com, Shutterstock/Firma V)
bDICWEPV

Spada liczba polaków deklarujących chęć pracy za granicą. W tym roku spadła o 8,6%, co jest najniższym wynikiem od lat.

Zmiany wyraźnie odczuwa niemiecka gospodarka, której pracownicy z Polski, zwłaszcza sezonowi, są bardzo potrzebni.

Narzekają zwłaszcza właściciele właściciele spółdzielni rolniczych, którzy z powodu kryzysu na lokalnym rynku pracy, opierają się na tymczasowych pracownikach z Polski.

bDICWEPX

Mimo spadku tendencji do emigracji zarobkowej, Niemcy są nadal najchętniej wybieranym przez polskich pracowników kierunkiem.

Na pracę w Niemczech decyduje się co czwarty pracownik wyjeżdżający z Polski.

- Niemcy są jednym z niewielu krajów, który zapewnia pracownikom minimalne wynagrodzenie, w zależności od branży i przynależnej jej taryfy płacowej. Obecnie wynosi ono 9,19 €, a od początku przyszłego roku wzrośnie do 9,35€. Co ważne, ta stawka dotyczy zarówno Niemców, jak i pracowników zagranicznych. W naszym kraju nie tylko nie ma takich regulacji, ale też bardzo często obowiązują nierówne stawki, wyższa dla polskich pracowników i niższa dla tych z Ukrainy. To pokazuje, jak daleko polskim pracodawcom do zachodnich standardów - pisze w swoim komentarzu Karolina Sewrańska, dyrektor zarządzającą Agencji Pośrednictwa Pracy Polski HR

Niemieckie pensje, w porównaniu z zarobkami w Polsce, faktycznie robią wrażenie.

bDICWEQd

- Dwa tysiące euro to duża pensja dla Polaka, ale dla Niemca to właściwie minimum. Tyle się płaci pracownikom na produkcji. Tak naprawdę osoba z doświadczeniem, która ma konkretny fach i choć trochę zna język, może zarobić znacznie więcej. Nietrudno znaleźć ślusarza, który zarabia w przeliczeniu 10 tys. zł na rękę - mówi w rozmowie z money.pl mieszkaniec Gryfina, który pracuje w Schwedt.

Zobacz także: Emerytury przedsiębiorców. Oto, ile dostaną, jeśli będą płacić najniższą składkę

Rynek pracy, na którym zaczyna brakować Polaków, Niemcy próbują ratować Ukraińcami. Od 2020 roku zostanie zniesiony obowiązujący obecnie test pracy i wymóg znajomości języka niemieckiego.

bDICWEQe

To jednak, zdaniem ekspertów, nie sprawi, że Ukraińcy masowo opuszczą Polskę i wyjadą do Niemiec.

- Na pewno część Ukraińców, również tych pracujących w Polsce zdecyduje się na wyjazd dalej na zachód. Moim zdaniem będą to gównie osoby młode, znające język przynajmniej w stopniu podstawowym i niemające zobowiązań. Pracownicy sezonowi czy zatrudnieni do pracy przy produkcji- czyli pracownicy, których niemieckiej gospodarce bardzo brakuje, według mnie nie zdecydują się na zmianę miejsca pracy i zostaną w Polsce - pisze w swoim komentarzu Karolina Sewrańska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDICWEQy
wiadomości
wiadomości
wiadomości
KOMENTARZE
(7)
szczery
rok temu
9,2*160=1472 brutto czyli jakies 1100e netto i to ma mnie niby przekonać do obcowania z mieszanką kulturową??
Twój nikt.
rok temu
To jeszcze ktoś chce uciekać z tego Pisowskiego raju, tej socjalistycznej krainy płynącej mlekiem i miodem?
Radek
rok temu
Jestem z województwa opolskiego do Niemiec daleko nie mam, więc w tygodniu tu pracuje, a w weekend wsiadam w busa vipmartour i wracam do domu, do rodziny. Więcej mogę zarobić w taki sposób to wybrałem tę opcję
bDICWEQz
norweski wiat...
rok temu
Norwegia lepsza jest do zycia!
Basik
rok temu
Redaktor tego artykułu Polak przez małe p niech wróci do szkoły podstawowej i nauczy się dobrze ortografii.Wstyd...