Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działania rządu doprowadzą do większego kryzysu

0
Podziel się:

- Minister finansów pomylił się o dwadzieścia kilka miliardów - zaznacza Palikot.

Działania rządu doprowadzą do większego kryzysu
(Reporter)

Działania rządu Donalda Tuska związane ze zwiększeniem deficytu budżetowego i cięciami wydatków doprowadzą do większego kryzysu w Polsce za rok - ocenił Janusz Palikot podczas wczorajszej konferencji prasowej w Suwałkach (Podlaskie).

Tusk poinformował przedwczoraj, że rząd przedstawi w sierpniu nowelizację tegorocznego budżetu. Przewiduje ona zwiększenie deficytu budżetowego o 16 mld zł i oszczędności w resortach rzędu 8,5-8,6 mld zł. Premier zapowiedział też zmianę w ustawie o finansach publicznych, zgodnie z którą w 2013 i 2014 roku zawieszone byłoby działanie 50-proc. progu ostrożnościowego i reguły wydatkowej, według której wydatki mogą rosnąć nie więcej niż inflacja plus jeden proc.

_ - Rząd nie ma wizji _ - podkreślił wczoraj Palikot. Według niego dziura budżetowa jest znacznie większa. _ - Te działania doprowadzą do większego kryzysu. Za rok będziemy mieli jeszcze trudniejszą sytuację _ - uważa.

Palikot dodał, że polityka cięcia wydatków doprowadzi tak samo jak w Grecji, Hiszpanii i innych krajach do pogłębienia kryzysu i dalszego zmniejszania liczby miejsc pracy, w konsekwencji do jeszcze trudniejszej sytuacji budżetu.

_ - Zwracaliśmy rok temu uwagę, że założenia do budżetu są nieprawidłowe i okazuje się, że minister finansów Jacek Rostowski pomylił się o dwadzieścia kilka miliardów _ - zaznaczył lider Ruchu Palikota. Jak dodał, nie wiadomo, ile pieniędzy naprawdę brakuje. _ Skąd mam wiedzieć, czy to 24 miliardy złotych, a nie 48. Skoro oni się tak pomylili, to gdzie jest prawda, jakie liczby są prawdziwe? _ - pytał polityk.

Według Palikota, Polsce jest niepotrzebny minister finansów, który nie trafia ze wszystkimi prognozami gospodarczymi i co roku robi nowelizację budżetu oraz premier, który co roku wygłasza expose i co roku zapowiada rekonstrukcję rządu.

Palikot przypomniał, że jego ugrupowanie w ubiegłym roku po wakacjach złożyło 11 projektów ustaw, które dawałyby dodatkowe 50 mld zł dochodów do budżetu państwa. Chodziło m.in. o opodatkowanie transakcji instytucji finansowych. Ruch Palikota przedstawił także pakiet dla małego i średniego biznesu, który wzmógłby aktywność gospodarczą i dzięki któremu powstałoby kilkaset tysięcy miejsc pracy._ - Niestety Donald Tusk sam nie ma wizji Polski i nie chce słuchać innych, którzy mają pomysły dla kraju _ - oświadczył Palikot.

Czytaj więcej w Money.pl
W budżecie brakuje miliardów. Nie z winy rządu? Zdaniem posła PO, nie warto się łudzić, że istnieją bajkowe rozwiązania, które zupełnie odetną Polskę od kryzysu.
Ostra krytyka Rostowskiego. Słuszna? Szef Stowarzyszenia Republikanie, poseł Przemysław Wipler, chce odwołania ministra finansów w związku z zapowiadanym wzrostem deficytu i cięciami budżetowymi.
Rząd zawiesza publiczne media. Przez kryzys Rząd Grecji poinformował dzisiaj, że w ramach uzgodnionych z zagranicznymi kredytodawcami oszczędności budżetowych czasowo zawiesza nadawanie publicznego radia i telewizji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)