Notowania

rekonstrukcja rządu
20.11.2013 06:01

Janusz Piechociński już wie, kto nie wyleci z rządu

Wicepremier i minister gospodarki jest spokojny o swój fotel.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Donald Tusk ogłosi dziś o 11. szczegóły rekonstrukcji rządu. Według wicepremiera, ministra gospodarki i szefa PSL Janusza Piechocińskiego, zmiany nie będą dotyczyły ludowców.

Według wicepremiera _ nie będzie niespodzianek _, jeśli chodzi o szykowane zmiany w rządzie w stosunku do tego, co już w tej sprawie wiadomo.

_ - Już sporo nazwisk na giełdzie krąży i niektóre te typy są prawie w celu, jeśli nie w celu _ - zaznaczył Piechociński po wczorajszym posiedzeniu klubu PSL, na którym minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił informację na temat przyjętego przez rząd projektu ws. zmian w OFE.

Stronnictwo w rządzie obsadza trzy resorty: wicepremier Piechociński jest ministrem gospodarki, Kosiniak-Kamysz - ministrem pracy i polityki społecznej, a Stanisław Kalemba - ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.

Tusk o godz. 11. ma poinformować o zmianach w składzie rządu, a także o zmianach w gabinecie o charakterze strukturalnym. Jak mówił we wtorek premier, zmiany mają służyć m.in. mądremu zagospodarowaniu środków UE na lata 2014-20.

Wczoraj wieczorem w kancelarii premiera byli szef MAC Michał Boni, a następnie minister sportu Joanna Mucha. Po rozmowach z Donaldem Tuskiem nie chcieli wypowiadać się dla dziennikarzy.

W ostatnich dniach odejście z rządu zapowiedziała już minister nauki Barbara Kudrycka. Według _ Wprost _ ma ją zastąpić europosłanka PO Lena Kolarska-Bobińska. Politycy PO twierdzą, że rekonstrukcja może też objąć ministrów: edukacji - Krystynę Szumilas, administracji i cyfryzacji - Michała Boniego oraz finansów Jacka Rostowskiego.

_ Wprost _ twierdzi, że Szumilas zastąpi Joanna Kluzik-Rostkowska. Politycy Platformy wśród _ naturalnych kandydatów _ wymieniają również wiceszefową sejmowej komisji edukacji Urszulę Augustyn.

Część polityków PO ocenia, że w ramach rekonstrukcji z rządu odejdzie również Rostowski. On sam zapowiedział, że nie będzie chciał być ministrem trzecią kadencję, podkreślał też potrzebę _ daleko idącej odnowy _ ekipy rządowej, co część komentatorów odebrała jako zapowiedź opuszczenia rządu jeszcze przed końcem kadencji. Politycy PO pytani o potencjalnych następców Rostowskiego wymieniają m.in. Janusza Lewandowskiego (unijnego komisarza ds. budżetu), a także szefa sejmowej komisji finansów Dariusza Rosatiego.

Źródła w PO informują również, że rozważany jest scenariusz likwidacji resortu sportu - jego zadania miałyby przejąć ministerstwa edukacji i gospodarki. Oznaczałoby to, że stanowisko straciłaby kierująca resortem sportu Joanna Mucha. Media donoszą też o możliwym połączeniu MAC z MSW.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rekonstrukcja rządu, donald tusk, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz