Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miller rozdaje miliardy. Przemysłowy wizjoner?

0
Podziel się

Szef SLD uważa, że państwo musi bardziej rozwinąć sektor publiczny.

Miller rozdaje miliardy. Przemysłowy wizjoner?
bEaiNoeZ

Inwestycje publiczne, utworzenie trzech nowych okręgów przemysłowych - to niektóre propozycje walki z kryzysem, przedstawione przez szefa SLD Leszka Millera. Jak mówił przewodniczący Sojuszu, okręgi przemysłowe można byłoby utworzyć w okolicach Łodzi, Trójmiasta i Krakowa.

Zdaniem Leszka Millera, pozwoliłoby to na rozwój przemysłu maszynowego, elektronicznego, precyzyjnego, energetyki odnawialnej.

- _ Oczywiście tworzenie takich okręgów zakłada aktywną pomoc państwa, a więc bezpośrednie inwestycje państwa, pomoc nawet do 25 proc. wartości inwestycji. Każdy z tych okręgów musiałby dostać środki wysokości miliarda złotych. Realizacja tych projektów w ciągu pięciu lat dałaby nam 500 tys. nowych miejsc pracy _ - uważa Miller.

bEaiNofb

Szef Sojuszu opowiedział się też za większym zaangażowaniem państwa w gospodarkę i rozbudową sektora publicznego. Szef SLD zaproponował też zmiany w systemie emerytalnym.

- _ Konsekwentnie stoimy na stanowisku, że przejście na emeryturę powinno być w największym stopniu uzależnione od stażu pracy. Dla kobiet po przepracowaniu 35 lat i dla mężczyzn - po 40 latach. Postulujemy rzecz zupełnie nową, a więc utworzenie publicznego OFE, co byłoby gwarancją taniej i konkurencyjnej obsługi oraz pewnych emerytur _ - stwierdził.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/miller;chce;by;pisano;o;nim;w;encyklopediach,146,0,1160338.html) *Miller chce, by pisano o nim w encyklopediach * Bartosz Wawryszuk wyjaśnia, co wspólnego ma program SLD z Dalidą.

Miller opowiedział się też za możliwością przechodzenia z prywatnych do publicznego OFE. Podkreślił, że rozwój gospodarczy musi służyć społeczeństwu - stworzeniu nowych miejsc pracy, zmniejszeniu dysproporcji społecznych i regionalnych oraz poprawie jakości życia.

bEaiNofh

Leszek Miller zaproponował też likwidację ministerstw gospodarki i skarbu państwa, zamiast nich utworzenie ministerstwa przedsiębiorczości.

Inne rozwiązania, mające na celu walkę z kryzysem, to możliwość odliczenia od dochodów PIT kosztów zatrudnienia pomocy domowej, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, w tym także walutowych, oskładkowanie umów śmieciowych. SLD chce też, by pracodawcy, którzy zatrudniają swojego pierwszego lub drugiego pracownika przez 18 miesięcy nie płacili składki do ZUS.

Nowy program ma skupić się na ożywieniu gospodarki. Leszek Miller chce, żeby propozycje pobudzenia gospodarki były potraktowane jako postulaty całego SLD.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak: Pomysły SLD? Spóźniony ruch - _ Od mieszania urzędami niczego nie przybędzie, tak jak od mieszania herbata nie staje się słodsza _ - wicepremier skomentował propozycje opozycji.
"Opozycja bez przekonujących pomysłów" Zdaniem socjologów, SLD i Solidarnej Polsce brakuje świeżych twarzy. - _ To są ciągle te same nazwiska, nie ma nikogo nowego _.
Pawlak będzie ich bronił przed Rostowskim - _ Ze strony ministerstwa gospodarki zaproponowaliśmy przedłużenie czasu funkcjonowania stref bezterminowo _ - powiedział wicepremier
bEaiNofC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)