Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niższe stopy procentowe. Dlaczego RPP nie uratuje gospodarki?

0
Podziel się:

Stanisław Gomułka przewiduje wpływ działania RPP na nasze portfele.

Niższe stopy procentowe. Dlaczego RPP nie uratuje gospodarki?
(BCC)

Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów: Oczywiście, że nie. Jedyne, czego można się było jeszcze spodziewać, to tego, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe na przykład o 50 punktów bazowych. Brak obniżki nie wchodził w grę.

Dlaczego zatem RPP nie zdecydowała się na głębsze cięcie?

Chociażby z tego powodu, że takie mocniejsze cięcie mogłoby osłabić złotego i w związku z tym podtrzymać presję inflacyjną. RPP chce jednak widzieć stopę inflacji w pobliżu celu inflacyjnego, czyli około 2,5 procent.

Jest jednak prognoza NBP, że inflacja będzie w przyszłym roku spadać, nawet do poziomu 1,5 procent pod koniec roku.

Tak, ale to pokazuje, że większość członków RPP nie wierzy w te prognozy.

Kiedy możemy się spodziewać kolejnych obniżek stóp procentowych?

Nie jestem pewny, czy to będzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu, ale to, że obniżki będą, jestem przekonany. W miarę, jak będą pojawiały się kolejne dane o polskiej gospodarce, o tym, że inflacja maleje, koniunktura gospodarcza jest bardzo słaba, to stworzy presję na RPP i spodziewam się sporych obniżek.

Do jakiego poziomu?

Uważam, że cykl obniżek nie zakończy się jeszcze w 2013 roku. Jestem skłonny uznać prognozę NBP dotyczącą inflacji za realną. Według mnie bezrobocie będzie rosło, presja płacowa będzie nikła, a w związku z tym należy oczekiwać spadku inflacji także w 2014 roku. W przyszłym roku spodziewam się w sumie obniżek o 100 punktów bazowych i kolejnych 50 punktów w 2014 roku. Razem z ostatnimi obniżkami, stopy procentowe spadną w sumie o 200 punktów bazowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m254626.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kredyty;hipoteczne;z;nizszymi;ratami;prezent;od;rpp,178,0,1210034.html) *Kredyty hipoteczne z niższymi ratami. Prezent od RPP * Policzyliśmy, jak obniżki stóp procentowych przełożą się to na wysokość rat, które spłacają posiadacze kredytów hipotecznych i zdolność kredytową tych, którzy chcą je zaciągnąć. Czy z tych informacji cieszą się tylko kredytobiorcy? Można wątpić, czy rzeczywiście będzie to miało dobry wpływ na całą gospodarkę.

Na gospodarkę oddziałuje to w sposób umiarkowany. Maleje oprocentowanie kredytów inwestycyjnych i obrotowych. To oprocentowanie dla przedsiębiorców jest budowane poprzez WIBOR plus marża. Po spadku stóp procentowych WIBOR automatycznie się aktualizuje i również spada. Dzięki temu koszt obsługi kredytów jest mniejszy. Pobudza więc to nie tylko akcję kredytową, ale również obniża obciążenie dotychczasowych kredytobiorców. To na pewno jest spora pomoc dla przedsiębiorców.

Pobudzi konsumpcję?

Niekoniecznie, ponieważ jest druga strona. Spada również oprocentowanie lokat, dotyczy to wszystkich naszych oszczędności. Zarabiamy więc na naszych oszczędnościach mniej. To ma negatywny wpływ na popyt krajowy. Efekt netto obniżki stóp procentowych w Polsce jest jednak niewielki, ponieważ liczba kredytów w relacji do PKB jest dużo mniejsza niż w Europie Zachodniej. Tam stopy procentowe mają większy wpływ na gospodarkę.

Nie da się jednak ukryć, że kredytobiorcy, Ci spłacający kredyty w złotym, czekają na informację o obniżce stóp jak na zbawienie.

Oczywiście, że tak. Zawsze kilkadziesiąt złotych zostanie im w kieszeni. To może podtrzymać zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi, a co za tym idzie pobudzić rynek nieruchomości. Wpływ na poprawę sytuacji branży jest jednak mały.

Ale zawsze coś.

To prawda. Biorąc pod uwagę wszystko, o czym mówiliśmy, to obniżenie stóp procentowych ma pozytywny wpływ na gospodarkę, ale ten wpływ nie jest aż tak znaczący jak w krajach zachodnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenie? Sprawdź, czy kredyt w złotym będzie tańszy.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych Październikowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika spożycia prywatnego ulega dalszemu osłabieniu, co uzasadnia kolejne obniżki stóp procentowych.
Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile Decyzja o pomocy dla Grecji, sytuacja gospodarcza w USA i obniżka stóp procentowych. Jaki będzie to miało wpływ na polską walutę?
kredyty
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)