Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeStopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.
2012-12-05 13:09

Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

Autor: RNK, PAP

Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.
[fot: greg801/iStockphoto]

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 4,25 proc. RPP kontynuuje cykl obniżek rozpoczęty miesiąc temu.

[Aktualizacja: godzina 14:10]

Utrzymanie gołębich nastrojów to w dużej mierze efekt sytuacji na światowych rynkach. Europejska gospodarka już dawno nie przeżywała tak długiego okresu spowolnienia gospodarczego, zaś strefa euro jest już oficjalnie w podręcznikowej recesji. Ma to rzecz jasna ogromny wpływ na gospodarkę Polski, która z zielonej wyspy stała się europejskim średniakiem.

Według najnowszych danych GUS, w trzecim kwartale dynamika krajowego PKB wyniosła rok do roku plus 1,4 procent. To dużo gorzej od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost na poziomie 1,8 proc. Warto odnotować, że jeszcze w pierwszym kwartale wzrost PKB wynosił 3,5 procent.

To argument za kontynuacją cyklu obniżek kosztu pieniądza, który ma na celu ożywić polską gospodarkę. Punktem zapalnym może być jednak równoczesny spadek wartości złotego. Ma to duży wpływ na krajowe zadłużenie, bowiem dużą jego część spłacamy w obcych walutach. Ostatnia obniżka udowodniła jednak, że dla złotego znacznie ważniejsze jest teraz utrzymanie wzrostu gospodarczego.

Notowania walut w tym tygodniu

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej
Giełda na żywo

URE obniżył taryfę gazową dla PGNiG

Stawki dystrybucyjne zostały podwyższone.

Giełda na żywo

Stopy procentowe w USA. Jest decyzja Fed

Publikacja amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest zgodna z oczekiwaniami.

Problemem z drugiej strony jest inflacja. Od początku 2004 roku NBP realizuje ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań plus minus punkt procentowy. Wszystko wskazuje, że w tym roku bank centralny poniesie porażkę - ostatnie dane GUS mówią o inflacji na poziomie 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Jednak w warunkach recesji, zbyt szybki wzrost cen nie jest zagrożeniem dla gospodarki.

Wszyscy się tego spodziewali Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami - wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na grudniowym posiedzeniu RPP obniży stopy procentowe. 21 ekonomistów było zdania, że będzie to obniżka o 25 pb, 2 ekonomistów oczekiwało cięcia stóp o 50 pb. Zdaniem większości ankietowanych ekonomistów do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku.

Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc. RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji o godzinie 16 na konferencji prasowej.

Po decyzji RPP nadal jest potencjał do spadku rentowności na długim końcu krzywej - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

- Po tej obniżce cały czas istnieje potencjał do spadku rentowności na długim końcu krzywej - powiedział.

Czytaj więcej o kosztu pieniądza w Polsce w Money.pl
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych
Październikowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika spożycia prywatnego ulega dalszemu osłabieniu, co uzasadnia kolejne obniżki stóp procentowych.
Obniżą stopy procentowe? Jest duża szansa
Na grudniowym posiedzeniu RPP ma pojawić się wniosek o obniżkę. Członkowie Rady mówią o łagodzeniu polityki.
Rosną szanse na tańsze kredyty w złotych
Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że choć osobiście nie jest entuzjastą obniżek stóp procentowych, to grudniowa redukcja stóp jest prawdopodobna.
RNK , PAP
Tagi:rpp, stopy procentowe
Zobacz więcej:stopy procentowe w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

(Y) / 77.255.35.* / 2012-12-07 23:19
za późno i za nisko. niech ktoś wreszcie powie tym matołom, że szkodzą temu krajowi.

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

krewny Aleksjeja Gagarina / 37.8.232.* / 2012-12-06 00:51
Panie Tusk, kiedy stopy u nas będą takie jak u naszych południowych sąsiadów (W Czechach są poniżej 1%) - czy my jesteśmy w Europie? czy jesteśmy bezludną wyspą pośród normalnych krajów Europy...?????

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

k aczordonald / 92.20.89.* / 2012-12-05 18:17
jest to tak naprawde dopiero pierwsza obnizka bo poprzednia zniwelowano wczesniej podnoszac stopy.

wiec na razie o zadnym cyklu nie moze byc mowy.

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

Leon 123654 / 193.41.231.* / 2012-12-05 15:06
Ja nie mam "niestety" kredytu na "choćby 20 lat" i zmiane stóp % wolał bym w drugą stronę.
activetrader / 83.6.113.* / 2012-12-05 15:10
No ja tez nie mam, mialem nadzieje ze nie obniza :(
squun / 78.133.227.* / 2012-12-06 06:55
a dlaczego tak uważacie?!
chodzi o oszczędności? jak obniżają stopy akcje rosną, obligacje rosną, poszerzcie horyzonty myślowe poza zwykłe lokaty
pzdr

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

ina86 / 79.190.156.* / 2012-12-05 14:50
"Prof. Belka zmierza w kierunku wyniszczenia klasy średniej. Obniżając stopy procentowe 2-3% poniżej realnej inflacji demotywuje społeczeństwo do oszczędzania. Bez oszczędności nie ma kredytu dla firm tworzących miejsca pracy"-bzdura bzdura i jeszcze raz bzdura-Belka w końcu rozbujał runek nieruchomości, budownictwa, inwestycji, posypią się wnioski na kredyty, będzie płynność, popyt i podaż. nie pisz bzdur-teraz przez związane ręce przedsiębiorcy mieli trudności z uzyskaniem kredytu. ja się cieszę, bo z raty 1000 zł mam 950zł. i oby w dół, oby wszystko się kręciło, ci co chcieli się nachapać już to zrobili. idźcie w kierunku młodych, a nie starych wyżeraczy-spekulantów jak wypowiedź Trader7
stfu888 / 87.105.187.* / 2012-12-05 16:16
Ale co dobrego jest w życiu na kredyt? Co dobrego jest w sztucznym rozdmuchiwaniu gospodarki za pożyczone pieniądze? Co to za płynność, która opiera się o pieniądz bez pokrycia?
squun / 78.133.227.* / 2012-12-06 06:58

Ale co dobrego jest w życiu na kredyt?


kredyt to również forma oszczędzania, spłacam mieszkanie ale ono staje się moje więc odkłada mi się majątek

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

eldorado / 193.108.194.* / 2012-12-05 13:55
w artykule jest zdanie "ucierpi conajwyżej reputacja Rady" - a czy Rada ma jeszcze jakąkolwiek reputację

Re: Stopy procentowe w Polsce. RPP obniżyła o 0,25 pkt. do 4,25 proc.

Trader7 / 176.103.37.* / 2012-12-05 13:35
Prof. Belka zmierza w kierunku wyniszczenia klasy średniej. Obniżając stopy procentowe 2-3% poniżej realnej inflacji demotywuje społeczeństwo do oszczędzania. Bez oszczędności nie ma kredytu dla firm tworzących miejsca pracy. Niskie stopy procentowe są pożywką dla banków inwestycyjnych i nikogo innego. Co więcej zmuszają nieświadomych ludzi do "inwestowania" zamiast oszczędzania na czym traci 90% z nich. Sceptycy stwierdzą, że niskie stopy procentowe to niskie raty od kredytu hipotecznego. Teoretycznie tak, lecz gdyby stopy % były na poziomie 3-4% powyżej realnej inflacji to wcale nie mielibyśmy bańki w nieruchomościach i cena m2 byłaby na poziomie 3 tyś/m2 więc realna rata kredytu byłaby i tak niższa. Lata w Banku Światowym, Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Iraku (ropa) zrobiły swoje z Prof. Belką.

-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
Ciekawski-Romek / 194.187.74.* / 2012-12-05 13:51
Pytania:
- ile wynosi realna inflacja?
- społeczeństwo ma oszczędzać czy firmy?
- kto udziela tych kredytów pod miejsca pracy?
- co zmusza do inwestowania?
- dlaczego 90% traci?
- wyższe stopu % to niższa cena metra nieruchomości?
stfu888 / 87.105.187.* / 2012-12-05 16:11
- społeczeństwo ma oszczędzać czy firmy?
A kto zakłada firmy? Nie trzeba mieć żadnego majątku?

- co zmusza do inwestowania?
Jeżeli ja mam jakieś oszczędności, bank proponuje mi lokatę 5% brutto, a wskaźnik inflacji to 4%, to jeżeli chcę jednak nie tracić, to w zasadzie jestem zmuszony do interesowania się inwestowaniem pieniędzy.

- dlaczego 90% traci?
Bo się nie zna, nie ma doświadczenia, i w dodatku nie wiadomo czemu daje sobie wmawiać różne rzeczy przez miłych konsultantów w banku...

- wyższe stopu % to niższa cena metra nieruchomości?
Wyższe oprocentowanie kredytu => niższa zdolność kredytowa i niższa dostępność kredytu => mniejszy popyt na mieszkania => dopasowanie ceny i podaży oraz mniej spekulacji.