Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Sędziowie powinni dokładniej spowiadać się z majątków

0
Podziel się:

Krzysztof Kwiatkowski ujawnia, co trzeba zmienić w wymiarze sprawiedliwości.

Sędziowie powinni dokładniej spowiadać się z majątków
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Money.pl: Rada Europy karci Polskę za niejasności w stanowieniu prawa w parlamencie, pracy sędziów i prokuratorów (raport GRECO). To fatalna ocena naszego wymiaru sprawiedliwości.

Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości, poseł PO: Jednak Polska w ostatnich latach w rankingu Transparency International awansowała z 60 pozycji na 40, czyli bardzo znacząco poprawiliśmy wskaźniki ograniczając zagrożenie korupcją w Polsce.

Raport GRECO pokazuje jednak, że nie jest tak dobrze.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/228/m245988.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rada;europy;chwali;polske;za;walke;z;korupcja,58,0,1239610.html) *Chwalą nas za walkę z korupcją * Polskę oceniali Eksperci Grupy Państw Przeciwko Korupcji (ang. GRECO), czyli organu Rady Europy do walki z korupcją To prawda, raport pokazuje, że nie możemy spocząć na laurach. Trudno dzisiaj jednak porównać zagrożenia jakie mamy w Polsce z tymi w innych krajach, ponieważ jesteśmy jednym z pierwszych krajów, który jest oceniany.

GRECO przygotowuje cykliczne raporty związane z szczególnymi dziedzinami życia publicznego. Ten raport obejmuje tworzenie prawa w parlamencie i sytuacje związane z wymiarem sprawiedliwości, czyli ocena sędziów i prokuratorów. Nie mamy więc punktów odniesienia.

Ale mamy sporo wskazówek co zrobić, żeby w Polsce ograniczyć niebezpieczeństwo korupcji. Pan się nie zgadza z uwagami?

Wręcz przeciwnie, zgadzam się ze zdecydowaną większością tych uwag. Absolutnie uważam, że trzeba doprecyzować co to oznacza konflikt interesów, wprowadzając nie tylko definicje, a także tworząc szczegółowy opis konkretnych sytuacji ze wskazaniem czy one są czy nie są naruszeniem zasad.

Wiem, że to wywołuje sporo wątpliwości, ponieważ wiele moich koleżanek i kolegów pytało mnie o ocenę różnych zdarzeń i pytali czy nie zachodzi w tym przypadku do konfliktu interesów.

GRECO zwraca również uwagę na oświadczenia majątkowe i rozszerzenie ich na małżonków. To budzi w Polsce sporo kontrowersji.

W tym przypadku również się zgadzam. Trzeba się zastanowić czy oświadczenia majątkowe posłów nie powinny być doprecyzowane. Także takim tematem wywoływanym od lat jest czy w razie rozdzielności majątkowej małżonków w oświadczeniu majątkowym nie powinien być uwzględniony majątek małżonka. Musimy się nad tym zastanowić.

Kolejny zarzut to proces tworzenia prawa. Jest według Pana wystarczająco przejrzysty?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m243506.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/korupcja;w;polsce;ziobro;sprawi;ze;polska;bedzie;uczciwym;krajem,10,0,1240074.html) *Ziobro nie pozostawia na rządzie suchej nitki * Zdaniem przewodniczącego Solidarnej Polski prawa zwykłego obywatela są pogardzane. Nie. Powinien być bardziej przejrzysty. Aczkolwiek eksperci GRECO wypowiadając się w raporcie na ten temat nie do końca poznali procedury wewnątrz sejmowe. Kiedy mówią o posiedzeniach podkomisji piszą, że mogą w nich uczestniczyć osoby z zewnątrz, mogłoby świadczyć o dowolności uczestniczenia w posiedzeniach podkomisji, a tak nie jest.

O gościach zaproszonych na podkomisje i o tym, że muszą być oni wskazani na liście obecności decyduje szef podkomisji. Oczywiście z zastrzeżeniem, że posiedzenia są z zasady jawne, ale lista uczestników musi być sporządzona.

Według mnie zasada, która zakłada, że posiedzenia komisji są nagrywane i dostępne w internecie powinna być rozszerzona również na wszystkie podkomisje. To podniosłoby poziom transparentności tworzenia przepisów prawa.

Czy w parlamencie trwają już prace nad poprawa tych wszystkich aspektów? Polska dostała 1,5 roku na wypełnienie zaleceń zawartych w dokumencie.

Na pewno musimy jak najszybciej szczegółowo przeanalizować raport GRECO, a w szczególności rekomendacje w nim zawarte w zakresie zmian prawa. Zresztą niektóre z tych rekomendacji nie będą wymagać zmian ustawowych, a bardziej zmiany czy to regulaminu Sejmu, czy wręcz pewnych zasad organizacyjnych związanych z pracą komisji czy podkomisji sejmowych.

Uważam, że jak najszybciej powinniśmy się zająć tą sprawą. Sam jako członek Komisji Sprawiedliwości deklaruję, że będę wskazywał na potrzebę jak najszybszej analizy raportu i wyciągnięcie z niego wniosków, tak żebyśmy mogli w razie potrzeby zmienić prawo.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy Bartosza Arłukowicza, poleci? Głowy ministra zdrowia domaga się cała opozycja, a lista jego grzechów jest długa. Największe to...
Ta zmiana dotknie tysięcy pacjentów - _ Chcemy mieć realne narzędzia nadzoru nad szpitalami klinicznymi, dlatego przygotowujemy projekt ustawy w tej sprawie _ - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Według niego główną przyczyną zadłużania się wszystkich lecznic jest złe zarządzanie.
Ostra rekcja Gowina na działania sędziów Wszystkie wnioski sędziów ze zniesionych sądów rejonowych, o przeniesienie w stan spoczynku, zostały przeze mnie rozpatrzone negatywnie.
prawo
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)