_ - Wolności nie zawsze towarzyszy odpowiedzialność za słowo. Współcześnie to internet zwielokrotnia słowa nienawiści _ - ubolewał minister cyfryzacji Michał Boni, otwierając w Warszawie konferencję poświęconą mowie nienawiści w debacie publicznej.
- _ Wiele osób zaangażowanych w ruch "no hate speech movement" dostrzega, że internet otworzył szeroką przestrzeń dla działań, w których oprócz szans rozwoju pojawiają się także różnorakie zagrożenia. Wolności nie zawsze towarzyszy odpowiedzialność za słowo _ - powiedział Boni.
- _ W świecie współczesnym mowa nienawiści ma dodatkowy turboakcelerator. Niestety jest nim internet _ - ocenił minister.
Sieć - zwracał uwagę Boni - pozwala na szerokie oddziaływanie, upowszechnia i zwielokrotnia słowa nienawiści, a zarazem wykorzystuje anonimowość.
Według Boniego _ ten efekt masy powoduje, że zaczynamy obojętnieć _. Łatwiej jest bowiem napiętnować kilkadziesiąt głosów nienawiści. Gdy idą one w setki tysięcy, ci, którzy wiedzą, że to złe, mają poczucie bezradności albo nawet i obojętności, co sprzyja poszerzaniu się mowy nienawiści.
Boni podkreślił, że groźne są i czyny, i mowa nienawiści. - _ Powinniśmy podjąć wszelkie działania, które będą tamowały mowę nienawiści, ale jednym z najważniejszych zadań jest też to, byśmy z pełną świadomością budowali tamę dla tego przeobrażania się słów nienawiści w akty nienawiści, słów w przemoc _ - podkreślił minister.
Zwrócił uwagę, że potrzebne są nie tylko normy prawne, lecz też społeczne współdziałanie. - _ Może staroświecko mówiąc potrzebne jest nam nowe braterstwo _ - zauważył.
Spotkanie pod hasłem _ Mowa nienawiści w debacie publicznej - gdzie spoczywa odpowiedzialność? _ zorganizowały Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Rada Europy z udziałem środków pochodzących z mechanizmów finansowych Norwegii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Nie ma jednej powszechnie przyjętej definicji mowy nienawiści. Jedna z przytoczonych w środę na warszawskiej konferencji mówi, że mowa nienawiści to wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm i inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Lawinowy wzrost przestępstw z nienawiści Około 40 proc. postępowań w sprawach tego typu jest niesłusznie umarzanych przez prokuratorów - mówi pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. | |
Ruch Palikota domaga się informacji od rządu Ruch Palikota chce zwołania połączonego posiedzenia trzech sejmowych komisji - sprawiedliwości, sportu oraz spraw wewnętrznych. | |
Za wpisy w internecie dostaną stypendium Studenci izraelskich uniwersytetów otrzymają częściowe lub całkowite stypendium za internetową walkę z mową nienawiści. |