Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

TVP musi się z tego wytłumaczyć. Po Euro 2012

0
Podziel się:

Jarosław Sellin przedstawia swoją receptę na telewizję publiczną.

TVP musi się z tego wytłumaczyć. Po Euro 2012
(East News)

Money.pl: _ Jako obywatel nigdy nie byłem zwolennikiem abonamentu _- oświadczył Donald Tusk. Powrócił tym samym do swoich dawnych zapowiedzi. Abonament powinien zostać zlikwidowany?

Jarosław Sellin, poseł PiS, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: Abonament jest _ umierającą _ daniną przeznaczoną na utrzymanie mediów publicznych. To trzeba sobie jasno powiedzieć. A osobą, która się przyczyniła do takiego stanu rzeczy jest premier Donald Tusk. Na początku swoich rządów nazywał abonament _ nieuprawnionym haraczem _, a mówiąc takie rzeczy zachęcał ludzi do łamania prawa, czyli do niepłacenia abonamentu. Bo ten jak na razie jest obowiązkowy.

Najnowsze dane pokazują, że wpływy z abonamentu są z roku na rok mniejsze.

Ale to właśnie przez takie nawoływania do niepłacenia. Wpływy z abonamentu zmniejszyły się o połowę. Coraz mniej pieniędzy dostaje też Polskie Radio. To pokazuje, że ten system abonamentowy jest ,w dłuższej perspektywie, nie do odbudowania.

To jakie Pan widzi alternatywy dla abonamentu?

Najlepszym pomysłem była propozycja obecnego szefa Filmoteki Narodowej Tadeusza Kowalskiego. Według niego, podatek VAT od wszystkich reklam telewizyjnych i radiowych emitowanych w Polsce powinien iść w pewnej części na specjalny Fundusz Mediów Publicznych. Z tych pieniędzy media publiczne byłyby finansowane.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/59/206139_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci/znany-komentator-tvp-wciaz-ma-treme,0,1100933.html) *Znany komentator TVP wciąż ma tremę * - _ Hitchcock nie napisałby takiego scenariusza _ - mówi Dariusz Szpakowski.

Walorem takiego pomysłu jest to, że to są środki, które rosną z roku na rok. Rynek reklamowy się rozwija, więc i media publiczne mogłyby ambitniej planować swoje wydatki. Po drugie, byłby to fundusz niezależny od władzy. Nikt nie mógłby podporządkować sobie politycznie mediów.

Po trzecie, dałoby to możliwość ograniczenia reklam w samych mediach publicznych. Kiedyś to wyliczyłem, na dzisiaj byłoby to około 2 miliardów złotych rocznie. Ograniczyłoby to również patologię, z jaką mamy do czynienia w TVP, czyli komercjalizację programów.

Na razie są pomysły na ściągalność abonamentu. _ Najazd _ listonosza na mieszkanie to według Pana dobry pomysł?

Państwo musi egzekwować prawo, a to mówi dzisiaj, że abonament jest obowiązkowy. Niemniej uważam, że są to rozpaczliwe próby ratowania czegoś, czego uratować się nie da. Nie da się już w pełnej skali wyegzekwować tej daniny.

Takie akcje w gruncie rzeczy nie uratują sytuacji. Można odzyskać 20 milionów, zamiast 450, ale tego się z upadku nie podniesie. Więc myślałbym odważnie o nowym systemie

TVP to jedyna firma która straci na EURO 2012, wszystkie zarobią miliony a telewizja publiczna straci. Jak to możliwe? W TVP nie potrafią zarabiać pieniędzy?

Telewizja po zakończeniu turnieju powinna się wytłumaczyć z tego. Dlaczego tak się stało.

TVP tłumaczy, że w negocjacjach na temat transmisji musiała na stół od razu rzucić gigantyczne pieniądze, nie do przebicia dla stacji komercyjnych.

Pytanie czy telewizja czasami nie przesadziła od razu, chcąc przebić wszystkich. Z tego co słyszę jest w stanie odzyskać z reklam tylko połowę włożonych pieniędzy. Więc TVP musi wytłumaczyć jak to się stało, bo chyba można było odzyskać choćby kwotę włożoną.

Pomysłów na TVP i na finanse było już kilkanaście, ale żadnego nie udało się zrealizować. Dlaczego?

To zależy wyłącznie od woli politycznej, która bierze się stąd czy uznajemy media publiczne za ważne czy nieważne. Moim zdaniem nie wszystkie partie uważają media publiczne za ważne. To skutkuje takim a nie innym podejściem.

PiS uważa inaczej i jest w stanie te media uratować. Mamy wolę polityczną, żeby to zrealizować. Póki rządzą Ci którzy uważają, że media publiczne nie są potrzebne, że to zawracanie głowy, nic tam się nie zmieni.

Pan nie ukrywa, że media publiczne zależą od polityków i są polityczne sterowane.

Oczywiście, że zależą od polityków, bo od polityków zależy prawo. TVP działa na gruncie konkretnej ustawy, którą muszą uchwalić posłowie. Jeżeli nie zmienimy prawa, będzie tak jak jest teraz, czyli źle.

wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)