Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

W Polsce jeszcze długo nie będzie dobrze

0
Podziel się:

Profesor Witold Orłowski ujawnia, co przeszkadza w prowadzeniu biznesu w naszym kraju.

W Polsce jeszcze długo nie będzie dobrze

Money.pl: Polska awansowała o siedem pozycji w rankingu łatwości prowadzenia biznesu _ - Doing Business _ - przygotowywanego co roku przez Bank Światowy. To sukces?

Witold Orłowski, ekonomista: Na pewno jest to jakiś sukces, bo to oznacza, że rzeczy idą w dobrym kierunku. Trzeba też pamiętać, że ranking nie jest idealny. Bywa, że nie do końca pokazuje prawdę.

Są kraje, które sprytnie potrafią przedstawiać się jako liderzy, technicznie manipulując wskaźnikami tego indeksu. My tak nie robimy i pewnie dlatego lądujemy trochę gorzej niż powinniśmy.

A powinniśmy wyżej?

Wydaje mi się, że tak, chociaż nie aż tak wysoko. Jesteśmy jednak wciąż na odległej pozycji, która pokazuje, w jak niesprzyjającym otoczeniu muszą działać przedsiębiorcy, jak wiele jest do zrobieni.

To już drugi rok z rzędu kiedy awansujemy na tej liście. Co zmienia się u nas na plus?

Dużo lepiej działają sądy, a to była jedna z głównych bolączek. Jest też trochę usprawnień w administracji. Jeśli według tego jesteśmy na pozycji 55, to niezależnie od tego czy ten raport pokazuje stuprocentową prawdę, to i tak nie ma wątpliwości, że można wiele poprawić.

Co należałoby poprawić?

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/97/m115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wlasna;firma;z;panstwowa;pomoca;rusza;konkurs,29,0,1179165.html) Rozdają pieniądze. 60 tys. zł dla najlepszychTaką sumę chce przeznaczyć PARP, dla autora najlepszego biznesplanu. Ciągle jednak za dużo jest przeróżnych procedur. A już największym problemem jest biurokracja, ona najbardziej utrudnia życie przedsiębiorcom.

Większość ludzi, którzy na co dzień mają do czynienia z polską biurokracją, nie mają wątpliwości, że to wcale nawet nie chodzi o prawo, a o sposób postępowania, o procedury. To wszystko można uprościć.

Urzędnicy nie od dziś zapewniają, że chcą się zmieniać. Pan widzi te zmiany?

Jest co prawda ruch zmuszający do przejścia biurokracji ze strony zaświadczeń na kulturę oświadczeń. Ale cały czas można z tym zrobić więcej. Urzędy teoretycznie nie powinny domagać się zaświadczeń, a i tak wolą je mieć.

To, że się poprawia to zasługa rządu i dobrego prawa?

W przypadku urzędów czasami ważniejsze jest to, co tkwi w głowach urzędników, a nie zapisy ustaw. My w Polsce mamy za dużo wiary w to, że wszystko da się zmienić zapisem i to tylko sprawa rządu i stanowionego przez niego prawa.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/178/202930.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/zaskakujaca;prognoza;nie;bedzie;zwolnien,202,0,1180106.html) *Zaskakująca prognoza. Nie będzie zwolnień * Najnowsze dane z polskiej gospodarki komentuje prof. Dariusz Filar.

Bardzo często mamy do czynienia z procedurami, które nie musiałyby być tak uciążliwe, a są, bo ludzie są do tego przyzwyczajeni.

Tak naprawdę musimy starać się zmieniać funkcjonowanie urzędów. Dam bardzo prosty przykład. Urząd ma na załatwienie jakiejś sprawy 7 dni i zazwyczaj w polskich urzędach jest tak, że na dzień przed końcem terminu urzędnicy zadają dodatkowe pytania i chcą dodatkowych wyjaśnień. W ten sposób wydłużają więc sobie terminy.

To są sposoby na obejście, nawet korzystnych zmian prawnych?

Niestety tak, i to się nie zmieni dopóki urzędy nie zrozumieją, że są po to, żeby pomagać przedsiębiorcy, a nie przeszkadzać.

Czyli rząd niech robi swoje, a urzędnicy niech zmienią swoją mentalność?

Tak. Mamy naprawdę przed sobą daleką drogę jeśli chodzi o zmiany w mentalności działania urzędów. To wszystko o czym mówiliśmy, to nie są rzeczy, które się zmienia rozporządzeniami, ale zmienia się apelując do zdrowego rozsądku ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w światowej czołówce. Zobacz w czym Jesteśmy na piątym miejscu, pod względem atrakcyjności inwestycyjnej dla nowoczesnych usług.
Belka: Nie ma sensu wchodzić do strefy euro _ Polska widzi siebie jako przyszłego członka strefy euro, ale nie spieszymy się do członkostwa z wielu powodów _.
Odrębny budżet strefy euro. _ Mini-zamach _ Pomysł zaproponowały Niemcy, by wspierać kraje z problemami finansowymi i nagradzać je za reformy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)