Notowania

Więzienia CIA w Polsce? Zachowajmy dyskrecję

Były szef MSWiA mówi, dlaczego sprawa tajnych więzień szkodzi Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Money.pl: Europejski Trybunał Praw Człowieka odtajnił rozpoznawanie skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który twierdzi, że był więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Skąd według Pana taka decyzja Trybunału?

Krzysztof Janik*, minister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2001-2004*: Zawsze jest w takich sprawach konflikt wartości. Trybunał jednak na pierwszym miejscu stawia prawa człowieka i niechęć do ich naruszania. My z kolei musimy patrzeć przez pryzmat interesu naszego kraju i szerzej, walki z terroryzmem.

*Taka decyzja Trybunału stwarza zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa? *

To oczywiste. Proszę zwrócić uwagę, że nasze oddziały są w Afganistanie i jakiekolwiek ujawnianie tajnych dokumentów mogłoby tylko podnieść ryzyko.


*Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w mediach, że Polska będzie teraz ostrożna w przekazywaniu Trybunałowi w Strasburgu informacji na temat więzień CIA. Zresztą podobne stanowisko ma MSZ. Słusznie? *


To jest bardzo racjonalne stanowisko. Zresztą nie znam państwa, które chciałoby przekazywać tajne informacje o operacjach wywiadowczych. Musimy dbać o nasze sprawy.

*Temat więzień wraca co jakiś czas, ale nie pojawiają się żadne stanowcze deklaracje. Były więzienia CIA w Polsce? *

Oczywiście była współpraca w rozmaitym kształcie, natomiast o więzieniach, osobiście niczego mi nie wiadomo.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, że więzienia CIA były i to za zgodą Leszka Millera i jego samego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m77926.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiezienie;cia;w;polsce;polska;nie;ma;nic;do;ukrycia,205,0,1245645.html) *Były premier: Nie było tajnych więzień CIA * _ Europejski Trybunał Praw Człowieka wie, że Polska nie przekaże żadnych materiałów wywiadowczych _. Czym innym jest służenie Amerykanom jako szlak tranzytowy, a czym innym są więzienia i procedury towarzyszące przetrzymywaniu terrorystów. Osobiście wiem tylko o tym, że taki punkt tranzytowy był. Co więcej - nie mam pojęcia.

Był Pan wtedy ministrem spaw wewnętrznych, musiał Pan coś o tym wiedzieć.

Powtarzam, wiem tylko o współpracy i o tym, że w Polsce był szlak tranzytowy, ale o więzieniach - nic.

Podobno jest dokument z podpisem Leszka Millera regulujący funkcjonowanie takiego więzienia w Polsce. Pisała o tym Gazeta Wyborcza powołując się na senatora Józefa Piniora, który był członkiem komisji w Parlamencie Europejskim badającej obecność w Polsce tajnych więzień CIA.

Nic mi nie wiadomo o takim dokumencie.

Leszek Miller również uparcie mówi, że żadnych więzień nie było.

Tak jak mówiłem, wiem o współpracy, ale nic o więzieniach. Najwidoczniej Leszek Miller ma taką samą wiedzę.

*A może Panom, zresztą tak jak innym politykom, wiadomo o wszystkim, ale wszyscy idą w zaparte dla dobra naszego kraju? *

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m251858.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiezienia;cia;w;polsce;bezpieczenstwo;kraju;zagrozone,10,0,1245450.html) *Polska zagrożona? Będziemy musieli milczeć * Taką możliwość rozważał szef BBN, po tym jak Trybunał odtajnił część dokumentów ze skargi Abd al-Rahima al-Nasziriego. Moim zdaniem, sama rozmowa o tym, na pewno nam szkodzi, ponieważ podważa naszą zdolność do współpracy w tajnych kwestiach. Takie działanie wymaga jednak dyskrecji. Poza tym zupełnie niepotrzebnie zwraca na Polskę uwagę terrorystów.

*Media nie powinny drążyć tego tematu? *

Sam Pan odpowiedział sobie na to pytanie.


A Bronisław Komorowski powinien zwolnić Aleksandra Kwaśniewskiego z tajemnicy, żeby były prezydent mógł zeznawać w prokuraturze w tej sprawie? Skoro ma wiedzę i o niej mówi w wywiadach, to może wniesie wiele do śledztwa.

To jest tylko i wyłącznie sprawa prezydenta i premiera. Im zostawmy tę sprawę. Myślę, że oni najlepiej wiedzą jaki jest interes naszego kraju i jak go trzeba chronić. Nie odważyłbym się komukolwiek radzić w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/m77925.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wiezienia;cia;w;polsce;konsekwencje;odtajnienia;skargi,52,0,1245492.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Takie będą skutki odtajnienia sprawy więzień CIA Odtajnienie dokumentów zdarza się bardzo rzadko. Dlaczego Trybunał zdecydował się na precedens?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/m16527.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/trybunal;w;strasburgu;odtajnil;postepowanie;dot;wiezien;cia;w;polsce,148,0,1245332.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wraca sprawa więzień CIA w Polsce MSZ: Polska jest zaskoczona decyzją Trybunału w sprawie al-Nasziri.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m46368.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wniosek;o;przedluzenie;sledztwa;ws;wiezien;cia;maja;nowe;dowody,159,0,1243551.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sprawa więzień CIA w Polsce. Nowe dowody? Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, prowadząca śledztwo wysłała do Prokuratora Generalnego wniosek o przedłużenie tego śledztwa.
Tagi: więzienie cia w polsce, paweł graś, wiadomości, wywiad
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz