Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Wywóz śmieci. Stawki i zasady 2020

4
Podziel się:

Zobacz ile kosztuje wywóz śmieci i jakie stawki obowiązują w poszczególnych miastach.

Wywóz śmieci. Zobacz ile zapłacisz.
Wywóz śmieci. Zobacz ile zapłacisz. (Getty Images)

Opłaty za wywóz śmieci ustalają samorządy, dlatego w poszczególnych miastach stawki różnią się między sobą.

Różnice dotyczą też zasad odbioru śmieci i sposobu rozliczania opłat. Są miasta, w których za śmieci płaci się ryczałtem, są też takie, w których opłaty nalicza się od metra kwadratowego zajmowanego mieszkania.

Wywóz odpadów niesegregowanych potrafi kosztować kilkakrotnie drożej, niż tych z selektywnej zbiórki.

Warszawa

Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 zł za miesiąc.

Kwoty różnią się zależnie od liczby mieszkańców i typu zabudowy: domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w którym wydzielono dwa takie lokale, oraz nieruchomości wielolokalowej. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe, przy czym jeżeli np. kilku mieszkańców bloku nie będzie segregowało odpadów, to podwójną stawkę zapłacą wszyscy.

Wrocław

Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i deklarujący segregację śmieci płacą 0,85 zł za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego bądź 19 zł za osobę. W przypadku budynków jednorodzinnych jest to odpowiednio 0,95 zł i 22 zł.

Kraków

Od 1 kwietnia 2019 roku stawki wywozu śmieci w gminie Kraków (dla gospodarstwa jednoosobowego) wynoszą: 26 zł - odpady segregowane i 39 zł - odpady niesegregowane.

Poznań

Od 1 kwietnia 2019 roku stawki wywozu śmieci w gminie Kraków (dla gospodarstwa jednoosobowego) wynoszą: 26 zł - odpady segregowane i 39 zł - odpady niesegregowane.

Łódź

W Łodzi wywóz śmieci kosztuje 24 zł miesięcznie. Jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy wykorzystują swoje kompostowniki mają ulgę 1 zł od osoby.

Katowice

W Katowicach za wywóz śmieci segregowanych płaci się 21,30 zł z za wywóz odpadów niesegregowanych - 42,60 zł.

Gdańsk

W Gdańsku opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych naliczana jest od metra powierzchni lokalu mieszkalnego. Obecnie stawka opłaty wynosi: 0,88 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 mkw. oraz 0,1 zł mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw.

Za śmieci niesegregowane stawka wynosi 1,76 zł za mkw.

Białystok

Przy selektywnej zbiórce odpadów właściciele mieszkań do 40 mkw. płacą 16 zł miesięcznie, mieszkań o powierzchni 40,01-80 mkw. - 36 zł, a powyżej 80 mkw. - 45 zł.

Zniżka za kompostowanie odpadów wynosi do 1 do 3 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Kitredaktor
rok temu
Jest Kraków w miejscu Poznania
Maat
2 lata temu
Ten niedojda z placu bankowego w Warszawie podniósł 5 krotnie opłatę i tak jest 3 razy drożej njż we.wroclawiu.
RS
2 lata temu
Po ostatniej podwyżce, przestałem się przykładać do sortowania. Nie odrywam papieru i taśm od folii, nie myje opakowań po mleku, i żywności. Przedtem to robiłem. Oni sprzedają surowce wtórne przy których ja wkładam mnóstwo pracy a także pieniędzy (płyn do mycia, pojemniki do sortowania), a oni bezczelnie jeszcze mnie kroją. DOSYĆ!!!
Waldek 14l
2 lata temu
Za PIS wszystko drożeje. Te ich pincetplus nawet tegi nie pokrywa.