Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Wzbiera fala odejść z wojska. Dzwonek alarmowy w dowództwach armii

65
Podziel się:

W 2023 roku mundur zdjęło aż 18 tys. 706 żołnierzy - wynika z danych Ministerstwa Obrony Narodowej. Kolejni złożyli wniosek o odejście z wojska już w przyszłym roku.

Wzbiera fala odejść z wojska. Dzwonek alarmowy w dowództwach armii
Zbyt wielu żołnierzy zdejmuje mundur (Getty Images, Artur Widak)

Armia ma poważny problem. Zbyt wielu żołnierzy zdejmuje mundur - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Od 1 stycznia do 30 listopada 2023 r. z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8947 żołnierzy, z czego uprawnienia emerytalne posiadało 62 proc. z nich - dodano.

"Dane, które otrzymała 'Rzeczpospolita' z Ministerstwa Obrony Narodowej powinny uruchomić dzwonki alarmowe w dowództwach armii, a także u polityków odpowiadających za bezpieczeństwo państwa" - czytamy.

Jak dodano, od 1 stycznia do 30 listopada 2023 roku z zawodowej służby wojskowej zwolniono 8947 żołnierzy, z czego uprawnienia emerytalne posiadało 62 proc. z nich. Dodatkowo w całym 2023 roku z Sił Zbrojnych zdecydowało się odejść aż 9759 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

To oznacza, że w sumie w 2023 roku mundur zdjęło aż 18 tys. 706 żołnierzy (przypomnijmy, że dane dotyczące żołnierzy zawodowych obejmują okres pierwszych dziesięciu miesięcy roku)- pisze dziennik.

Tąpnięcie w armii

Według "Rz", kolejni żołnierze złożyli wniosek o odejście już w przyszłym roku. "Według stanu na 1 grudnia 2023 roku, 4834 żołnierzy już złożyło wypowiedzenia stosunku służbowego skutkujące zwolnieniem ze służby wojskowej w 2024 roku (w tym 4546 w styczniu 2024 r.)" - czytamy.

Jak podał dziennik, dla porównania, w 2022 roku w sumie mundur zdjęło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT – w tym 8988 żołnierzy zawodowych oraz 6912 ochotników WOT.

A jednak sukces?

Z danych MON wynika też, że od 1 stycznia do 30 listopada br. powołano: 22 tys. 079 osób do zawodowej służby wojskowej; 1542 osób do zawodowej służby wojskowej w trakcie kształcenia; 3364 do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w trakcie kształcenia; 12 607 żołnierzy do terytorialnej służby wojskowej.

"To oznacza, że i tak per saldo liczba wojskowych wzrosła – w przypadku żołnierzy zawodowych o 13 tys. 132, a WOT – o 2848, czyli w sumie o 15 tys. 980 osób. Dla armii to jest niewątpliwie sukces" - czytamy.

Według danych Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego, w tym roku zadeklarowało chęć wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (DZSW) 60 tys. osób, 21 procent jednak odpadło na etapie rekrutacji, np. z powodów zdrowotnych. Część z nich została już skierowana na szkolenie wojskowe, kolejni odbędą je w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
Adam
3 dni temu
Odeszlem z woja po 4 lata. Codzienne dojazdy po 80 km w jedną stronę męczą. A o przeniesieniu nie było mowy teraz z car C.E muszę rok czekać aż mogę ponownie się przyjąć. Ludzie nie uciekają bo jest wojna tylko bo szukają lepszych warunków i bliżej domu. Co ja mam dziecko raz na miesiąc widzieć
to lepiej
3 miesiące temu
że odeszli teraz niż w trakcie konfliktu, to pokazuje jacy z niuch patrioci. Tylko dla kasy tam poszli po ciotkach i wujkach. Wystarczy popatrzeć na tych maminsynków na WACIE w wawie jakie resortowe dzieci dowódcami zostaną w przyszłości. Tragedia. Zero transparentności. To ma byc wojsko na konflikt szykowane czy na porażkę??
cyklop podpuł...
3 miesiące temu
Niestety wszystkie zmianyw kwestiach płacowych i dodatkach zawsze są zmianami na gorsze, od 8 lat awansowano tylko niekompetentnych przełożonych, wszystko dla OT czyli wojska Maciarewicza, błyskawiczne kariery kobiet, brak wojskowej służby zdrowia i społeczeństwo piszace o emeryturach za nicnierobienie. Nie ma się co dziwić, ze żołnierze uciekaja. W dodatku Błaszczak stosował komunistyczną urawniłowkę dając duże podwyżki żołnierzom a oficerom sladowe.
ereglo
4 miesiące temu
Straszcie dalej nieuchronną wojną NATO z Rosją, to w końcu połowa wojska wam ucieknie.
ekonomia
4 miesiące temu
Niemądre partyjniaki wolą płacić wojskowym kominowe emerytury w młodym wieku za nic-nie-robienie, zamiast płacić nieco więcej w wynagrodzeniach żołnierzom służby czynnej za pełnienie służby. Więc skutek jest, jak opisano.
...
Następna strona