Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|
aktualizacja

Niemiecki polityk z uznaniem. "Najsilniejsza konwencjonalna armia"

Podziel się:

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie z niemieckim mediami z uznaniem wrażał się na temat polskiego wojska, nazywając najsilniejszą konwencjonalną armią w UE. Ocenił też młode pokolenie Niemców w kontekście zmieniającej się sytuacji na świecie.

Niemiecki polityk z uznaniem. "Najsilniejsza konwencjonalna armia"
Polska armia przechodzi metamorfozę (Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

Polityk niemieckiej partii CDU Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla "Die Welt" wyraził swoje uznanie dla polskiej armii i wezwał do reaktywacji Trójkąta Weimarskiego, szczególnie w kontekście polityki obronnej — pisze portal dw.com.

Schaeuble, były przewodniczący Bundestagu podkreślił, że Niemcy "muszą wzmocnić zdolność do obrony". Wskazał na rosyjski atak na Ukrainę jako atak na Europę, który nie może być odparty jedynie za pomocą pokojowych demonstracji, takich jak ludzie trzymający się za ręce i trzymający świeczki – pisze "DW".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Zdaniem polityka, że młode pokolenie Niemców, w przeciwieństwie do Polaków, nie przyswoiło sobie poczucia zagrożenia i konieczności obrony kraju przez żołnierzy. "Polacy są w tej sprawie dużo dalej" - stwierdził polityk CDU. Dlatego, jego zdaniem, konieczne jest reaktywowanie Trójkąta Weimarskiego i nadanie mu znacznie większego znaczenia niż dotychczas.

Cytowany przez portal Schaeuble jest zdania, że platforma luźnej współpracy Niemiec, Francji i Polski, powołana w 1991 roku, powinna teraz zostać przekształcona w ścisłą kooperację Paryża, Berlina i Warszawy, w tym również na płaszczyźnie wojskowej.

W wywiadzie niemiecki polityk wyraził przekonanie, że Polska dysponuje zdecydowanie najsilniejszą konwencjonalną armią. Zaznaczył, że Paryż posiada broń jądrową, co stanowi istotny element potencjału obronnego. Natomiast Berlin powinien wzmocnić swoją armię, zwracając uwagę na konieczność zwiększenia zdolności Bundeswehry.

Polskie wojsko od momentu rosyjskiej agresji na Ukrainę przechodzi duże zmiany. Planowane jest powiększenie armii i cały czas trwa dozbrajanie i wymiana sprzętu. Strona polska zaopatruje się w broń m.in. w Stanach Zjednoczonych, a także w Korei Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle