Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|

Abramsy dla Polski zatwierdzone. MON podpisał umowę na 116 używanych czołgów

39
Podziel się:

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę polskiej armii 116 używanych czołgów M1A1 Abrams. W jego opinii "to namacalny przykład polsko-amerykańskiej głębokiej współpracy i wzajemnego zaufania". Czołgi mają wypełnić lukę po sprzęcie ofiarowanym Ukrainie. Koszt transakcji to 3,75 mld dol.

Abramsy dla Polski zatwierdzone. MON podpisał umowę na 116 używanych czołgów
Mariusz Błaszczak potwierdził, że Polska otrzyma 116 czołgów Abrams (GETTY, PAP, Rafał Guz, Michael Currie, SOPA Images)

W środę w siedzibie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 Abrams. W uroczystości wzięli udział także m.in. charge d'affaires USA w Polsce Daniel Lewton oraz Inspektor Wojsk Lądowych gen. Maciej Jabłoński.

Koszt zakupu czołgów, razem z powiązanym sprzętem, wynosi 3,75 mld dol. Chodzi o 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, osiem mostów czołgowych M1074 Joint Assault Bridge, sześć wozów dowodzenia M577, 26 pojazdów HMMWV (Humvee) i 26 lekkich pojazdów opancerzonych JLTV, a także karabiny maszynowe oraz dziesiątki tysięcy sztuk amunicji czołgowej.

Błaszczak podkreślił, że umowa zawiera również pakiet wsparcia dla Abramsów.

- Negocjujemy towarzyszącą tej umowie drugą, która dotyczy pozyskania przez Wojsko Polskie amunicji - najnowocześniej amunicji w dużych ilościach - to zadanie, które stoi jeszcze przed nami, ale ze względu na fakt, że bardzo mi zależało na tym, by jak najszybciej czołgi Abrams trafiły do Wojska Polskiego, zdecydowaliśmy o podzieleniu tego procesu na dwie części - zapowiedział.

Polsko-amerykańska współpraca

Minister Błaszczak podkreślił, że współpraca polsko-amerykańska doszła do etapu, "w którym możemy mówić już o bardzo wymiernych konkretach wzmacniania relacji polsko-amerykańskich, czego dowodem jest zatwierdzona umowa".

Te czołgi trafią właśnie tu, do Wesołej, trafią na wschód naszego kraju, tak by skutecznie odstraszać agresora - zaznaczył.

Błaszczak dodał, że zakup czołgów Abrams "wzmocni pancerną pięść Wojska Polskiego". Nowe czołgi mają odstraszać agresora. Jak przypomniał, w kwietniu 2022 r. została zawarta osobna umowa na dostawę 250 czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3 (te trafią nad Wisłę w 2024 r.).

- Dziękuję za naszą polsko-amerykańską współpracę, efektem, której jest fakt, że polscy czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams, na poligonie w Biedrusku - a więc będą mogli płynnie przejąć obowiązki dotyczące wykorzystania czołgów, które trafią tu do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Dziękuję też za ćwiczenia, które odbywają się w zasadzie ciągle między wojskami polskimi i amerykańskimi; dziękuję w Polsce na stałe stacjonuje wysunięty element dowództwa 5 Korpusu US Army - ocenił szef MON.

Polska ochrania wschodnią flankę NATO

Błaszczak podkreślił, że zakup Abramsów to "namacalny przykład bardzo bliskiej współpracy, która służy bezpieczeństwu Polski, ale służy też bezpieczeństwu całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Wcześniej na wyposażenie Wojska Polskiego trafiły już pierwsze wyrzutnie Patriot. Dostarczony zostanie również system HIMARS.

- Chcę też podkreślić, że USA przeznaczyły prawie 200 mln dol. jako kwotę, która została wniesiona w koszty tej transakcji, a więc jest to dla nas dowód współpracy i głębokiego zaufania - dodał Błaszczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Polak
3 miesiące temu
Nie potrzeba najazdu ruskich! Pasożyty PO&PiS Polskę wykończą! To się nazywa robić interesy pis oddał ukrom większość uzbrojenia i amunicji za darmo. A teraz biorą pożyczkę na uzbrojenie. Ciekawe na ile oprocentowana i na ile lat spłata przez polskie społeczeństwo? To nie nasza Wojna!
Luki
4 miesiące temu
Brawo, cena zakupu jednego zlomu jaki sprowadzili do Polski to koszt zakupu 3 nowych.
Dziwny89
rok temu
Tamci się zdążą 5/6 razy uzbroić i zwerbować przegrupować i odcinając wam infrastrukturę i ścieżki oraz zalewając teren sprowadzić was w skupiska potem was zdziesiątkują jak kaczki. Z Formacji obronnej przejdą w atak i każą się rozproszyć. Naloty i bombardowania to będzie codzienność nie jak teraz parę puknięć jak im amunicji brakuje. Ale chętnie popatrzę i się pośmieję
Dziwny89
rok temu
to nie jest dobra broń są to za masywne czołgi w naszych grząskich terenach z pełnym funkcjonalnych wygodnym wyposażeniem i kompletem uzbrojenia na lekkim błocie i małych grzęzawiskach do 1,8 m sobie radzą w zamuleniu i glinach no już nie mówię o podlanych czy zatopionych terenach są bezużyteczne! ten czołg z racji silnika jest produkowany do pokonywania przeszkód po 1,8 m do 2,2 m wody bez zamulenia. Stąd mimo masy taki silnik który przy takiej masie potrafi osiągać 71 km na h by szybko się przez ta przeszkodę przedostać, ale gdy przeszkoda jest szeroka i czołg długo brodzi powyżej 3,1/3,4 m w mule grzęznąc ( z uwagi na tonaż ) zużywa masę paliwa to raz bo się "ślizga", elektronika łatwo mu ulega zawilgoceniu to dwa, jego pancerz warstwowy ulega jednak rozwarstwieniu to trzy. Wole czołgi lżejsze ale bardziej ekonomiczne i zwinniejsze np Izraelskie lub Koreańskie. Mimo tych ich gąsienic w czołgach m1a2 Abrams nie powinno się stosować typu silnika " mówię tu do wnuków Creighton Abrams" Nie tylko na warunki suche siarczysty mróz i pustynię gdzie jest sucho. Wolałem te M1A1 one miały inne silniki nie tak wyskokoprężne
adam
rok temu
my kupilismy za miliardy stare abramsy M1A1 a ukraincy dostaja nowsze M1A2 za friko. super biznes robicie.w Leopardy wpakowalismy miliardy na unowoczesnienie i teraz oddajemy za darmo. slowacja slowenia nawet grecja przekazuja stare ruskie złomy a w zamian dostaja zachodni sprzet. Niemcy mieli nam przekazac leopardy i co juz wszyscy zapomnieli o tym ?
...
Następna strona