Notowania

Wzrosną kary za przestępstwa skarbowe. "Pierwszeństwo zasady egzekucji nad represją"

Przestępstwa skarbowe mają być ścigane skuteczniej, a to wiąże się z podniesieniem kar za niektóre z nich. Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że zmiany pozwolą lepiej zabezpieczyć interesy finansowe budżetu państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Resort sprawiedliwości zakłada także możliwość złagodzenia kary, ale tylko pod pewnymi warunkami. (Fot: KAS)

Ministerstwo Sprawiedliwość walcząc z uszczelnianiem szarej strefy, wzięło się tym razem za Kodeks karno-skarbowy. Projekt w czwartek opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji. Jak informuje, PAP cytując Ministerstwo Sprawiedliwości, zmiany mają na celu "usprawnienie i poprawę efektywności prowadzonych postępowań, ale też wykonywania orzeczonych kar, wyrażając idee pierwszeństwa zasady egzekucji nad represją".

Co to oznacza w praktyce? "Oczywiście, w celu wzmocnienia funkcji zapobiegawczej, proponuje się również podwyższenie górnych granic zagrożenia sankcjami w postaci kary pozbawienia wolności lub kary grzywny za wybrane przestępstwa skarbowe, tym niemniej w projekcie można spotkać wiele rozwiązań, które nastawione są przede wszystkim na odzyskanie należności publicznoprawnych" - czytamy.

Zbliża się termin składania PIT-ów. "Jest obawa przed oddaniem się całkowicie w ręce fiskusa"

Konkrety? M.in. podniesienie najniższej liczby stawek dziennych kary grzywny z 10 do 20. Nie wszystkie zmiany oznaczają jednak zaostrzenie kar. Jak zauważa PAP, sąd będzie mógł zmniejszyć karę w przypadku zachowań uznanych za wysoce społecznie szkodliwe, zagrożonych karą więzienia do 7,5 lat. Do tej pory taka opcja dotyczyła tylko drobniejszych przestępstw Na łagodniejsze podejście fiskusa będzie mogła liczyć osoba, która uiści "wymaganą należność" do chwili zamknięcia przewodu sądowego. Na ulgę nie mają jednak co liczyć członkowie wielkich karuzeli VAT-owskich.

Ze szczegółami projektu można zapoznać się na stronie RCL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

tak mawiano za komunyObywatele rząd chce waszego dobra , dlatego dobrze ukryjcie wasze dobra przed rządem .

10-01-2019

LoloNiech się złodziej i bandyta martwi.

10-01-2019

KokoNiedługo w każdym powiecie będzie musiał powstać zakład karny. Powstaną nowe miejsca pracy 🤔🤔system trochę przypominający KRL.

Rozwiń komentarze (101)