Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

UOKiK poprawił rejestr klauzul niedozwolonych. Łatwiej będzie je wyszukać

9
Podziel się:

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działa nowy rejestr klauzul niedozwolonych. Poprawiona wersja umożliwi łatwiejsze i bardziej precyzyjne wyszukiwanie interesujących nas zapisów.

UOKiK poprawił rejestr klauzul niedozwolonych. Łatwiej będzie je wyszukać
(East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Rejester jest już dostępny pod adresem: rejestr.uokik.gov.pl.

- Konsumenci i przedsiębiorcy mogą znacznie łatwiej znaleźć interesującą ich klauzulę, bo mają do dyspozycji więcej kryteriów wyszukiwania (np. datę wpisu do rejestru czy nazwę sądu) - informuje w komunikacie UOKiK. Ponadto w niektórych przypadkach można zapoznać się nie tylko z zakwestionowaną klauzulą, ale całym wyrokiem sądowym.

Klauzula niedozwolona to taki zapis, którego konsument nie mógł negocjować, a który określa jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narusza jego interesy. UOKiK zaznacza, że obecnie wiele instytucji np. banki, firmy telekomunikacyjne, deweloperzy, biura podróży, posługuje się wzorami umów, co w praktyce oznacza, że konsumenci nie mają na nie wpływu.

- Konsument, który przypuszcza, że umowa, którą oferuje mu przedsiębiorca, zawiera postanowienie niedozwolone, powinien zwrócić mu uwagę na ten fakt. W przypadku, gdy nie wyraża on zgody na zmianę kwestionowanych punktów kontraktu, najlepiej zmienić kontrahenta - wskazuje Urząd.

Zobacz: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

Jeśli natomiast klient już podpisał umowę i okaże się, że są w niej zapisy niedozwolone, to wtedy z mocy prawa nie są one dla niego wiążące.

Możemy także dochodzić swoich praw przed sądem. Warto też zawiadomić UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Roman
5 lata temu
Może zajmą się wreszcie firmami sprzedającymi prąd. Po co tyle składników (pozycji) na fakturze. Konsumenta to nie obchodzi. Powinna być tylko ilość kWh i ich cena. Reszta to jest jakieś frycowe, które musimy płacić. Hallo UOKiK
Alan
5 lata temu
"Jeśli natomiast klient już podpisał umowę i okaże się, że są w niej zapisy niedozwolone, to wtedy z mocy prawa nie są one dla niego wiążące" TO W POLSCE PRAWA I SPRAWIEDLIWOSCI DLACZEGO SĄDY ORZEKAJA INACZEJ NA KORZYŚĆ BANKÓW KTÓRE WPROWADZIŁY NA RYNEK 700 TYŚ UMÓW NIE WAŻNYCH!!!!!!
ja
5 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Zobaczcie sobie ksiązke „Emer.ytura nie jest Ci potrze.bna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
Gggggg
5 lata temu
W umowach pseudo hipotecznych frankowych są zakazane prawem polskim i unijnym zapisy!!!!!!!!!! I co?!?!? Zobaczymy czy w Polsce nadal rządzi lichwa!!!!
Internauta
5 lata temu
Lichwa u nas jest karalna? Dziwne A co z tymi wszystkimi firmami które oferują szybkie pożyczki? Przecież tam są tak wysokie oprocentowanie że szok i co z tym tematem robi nasze państwo? NIC JAK ZWYKLE