Notowania

UOKiK poprawił rejestr klauzul niedozwolonych. Łatwiej będzie je wyszukać

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów działa nowy rejestr klauzul niedozwolonych. Poprawiona wersja umożliwi łatwiejsze i bardziej precyzyjne wyszukiwanie interesujących nas zapisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Rejester jest już dostępny pod adresem: rejestr.uokik.gov.pl.

- Konsumenci i przedsiębiorcy mogą znacznie łatwiej znaleźć interesującą ich klauzulę, bo mają do dyspozycji więcej kryteriów wyszukiwania (np. datę wpisu do rejestru czy nazwę sądu) - informuje w komunikacie UOKiK. Ponadto w niektórych przypadkach można zapoznać się nie tylko z zakwestionowaną klauzulą, ale całym wyrokiem sądowym.

Klauzula niedozwolona to taki zapis, którego konsument nie mógł negocjować, a który określa jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco narusza jego interesy. UOKiK zaznacza, że obecnie wiele instytucji np. banki, firmy telekomunikacyjne, deweloperzy, biura podróży, posługuje się wzorami umów, co w praktyce oznacza, że konsumenci nie mają na nie wpływu.

- Konsument, który przypuszcza, że umowa, którą oferuje mu przedsiębiorca, zawiera postanowienie niedozwolone, powinien zwrócić mu uwagę na ten fakt. W przypadku, gdy nie wyraża on zgody na zmianę kwestionowanych punktów kontraktu, najlepiej zmienić kontrahenta - wskazuje Urząd.

Zobacz: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

Jeśli natomiast klient już podpisał umowę i okaże się, że są w niej zapisy niedozwolone, to wtedy z mocy prawa nie są one dla niego wiążące.

Możemy także dochodzić swoich praw przed sądem. Warto też zawiadomić UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawa konsumenta, uokik, klauzula niedozwolona, konkurencja, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

szenilDlaczego UOKiK nie sprawdza legalność kierowców Ubera oraz podobnie działających platworm i ich kierowców jak nie posiadają wymaganych dokumentów do … Czytaj całość

11-01-2019

InternautaLichwa u nas jest karalna? Dziwne A co z tymi wszystkimi firmami które oferują szybkie pożyczki? Przecież tam są tak wysokie oprocentowanie że szok i … Czytaj całość

11-01-2019

GgggggW umowach pseudo hipotecznych frankowych są zakazane prawem polskim i unijnym zapisy!!!!!!!!!! I co?!?!? Zobaczymy czy w Polsce nadal rządzi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)