Notowania

Wzrost PKB "na mocną czwórkę". Minister rozwoju chwali przedsiębiorców

Rok 2019 zakończymy wzrostem PKB "na mocną czwórkę" - deklaruje minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Chwali jednocześnie polskich przedsiębiorców, którzy - jak podkreśla - zwiększają nakłady na badania i rozwój, inwestycje oraz stawiają na rozwój eksportu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Minister rozwoju spodziewa się wzrostu PKB w okolicach 4 proc. (Fot: Paweł Supernak)

Jak informuje PAP, minister wygłosiła wykład w ramach zakończenia Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Mówiła w nim, że ostatnie cztery lata koniunktury gospodarczej Polska "wykorzystała maksymalnie, na 200 proc."

Polska gospodarka rośnie prawie najszybciej w Europie
Drugi wzrost PKB w Europie. Rozwijamy się wolniej tylko od Węgrów

Przypomniała, że w ubiegłym rok osiągnęliśmy rekordowy wzrost PKB na poziomie 5,1 proc., natomiast "rok 2019 zakończymy wzrostem PKB na mocną +czwórkę+". To - jak mówiła - znacząco więcej niż np. Niemcy, którzy notują wzrost PKB na poziomie 0,7 - 0,8 proc.

Zobacz też: Emilewicz: "Wstydliwie niska akcyza nie służy celom społecznym"

Minister jest przekonana, choć światowa gospodarka spowalnia, to Polska powinna utrzymać wzrost o 2-3 punkty procentowe wyższy niż w strefie euro.

Emilewicz zaznaczyła, że te dobre wyniki to w znacznej mierze zasługa polskich przedsiębiorców, którzy zwiększają nakłady na badania i rozwój, inwestycje, stawiają na rozwój eksportu. Natomiast Polska, choć dysponuje mniejszym kapitałem na rozwój niż bogate kraje zachodnie jak np. Włochy, to naszą siłą jest "kapitał ludzki". "Mamy ludzi, którzy chcą i potrafią pracować, tworzyć rozwiązania, które zadziwiają ekspertów z największych światowych korporacji" - mówiła.

Rząd musi zmierzyć się ze spowolnieniem w gospodarce.
PKB i inflacja. NBP obniża prognozy wzrostu gospodarczego

W piątek ministerstwo rozwoju chwaliło się danymi Eurostatu, a których wynika, że wśród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane za trzeci kwartał 2019 r., najwyższy wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano w Polsce (+1,3%), na Węgrzech (+1,1%) i Estonii (+1,0%), natomiast najwolniej rosły Niemcy, Włochy i Austria (wszystkie po 0,1%).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Jadwiga Emilewicz, wzrost gospodarczy, pkb, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2019

MateuszWzrost PKB w Polsce napędza już tylko konsumpcja sztucznie stymulowana tanim kredytem i programami socjalnymi. Realna inflacja na poziomie 6 procent. … Czytaj całość

08-12-2019

adamTeż chwalę przedsiębiorców, żyją pomimo tego,. że Pis ich niszczy i depcze od 4 lat

08-12-2019

jaTa pani chyba podłączyła się do tego kontenera kredy z Kolumbii bo plecie głupoty pierwsze zwolnienia już zaczynają się w styczniu ,przedsiębiorcy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)