Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Wzrost PKB. Zostawiamy Europę w tyle

189
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał, że produkt krajowy brutto w I kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,3 proc. i wzrósł o 3,8 proc. kwartał do kwartału. Mimo to Polska ze swoim wzrostem PKB wyróżnia się na tle innych europejskich państw.

Wzrost PKB. Zostawiamy Europę w tyle
Dobre wyniki PKB Polski (Pexels, Pixabay)

Przypomnijmy, że wczoraj (31 maja) GUS przedstawił najnowsze dane dotyczące PKB. Odnotowaliśmy, w ocenie analityków Pekao, słaby wynik konsumpcji prywatnej (-2 proc. r/r) oraz dobry inwestycji (+5,5 proc. r/r). Ekonomiści z mBank Research zauważyli również, że znosiły się wzajemnie zapasy (gdzie odnotowano spadek) i eksport netto (wzrost).

"Nasza gospodarka rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie. Jesteśmy wskazywani na jednego z liderów wzrostu od czasów wybuchu pandemii. Względem 2019 roku PKB Polski urosło o ok. 11 proc. Tak duży wzrost PKB Polski sprawia, że zostawiamy wiele państw Europy w tyle" - podaje serwis ObserwatorGospodarczy.pl.

Serwis dodaje, że PKB Niemiec i Czech nadal jest na poziomie niższym niż w 2019 r. Niższy wzrost niż w Polsce odnotowano w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r. między innymi w Danii, na Węgrzech, w Portugalii czy Belgii i Finlandii.

Radosław Ditrich zauważa, że dynamiczne wzrosty ostatnich lat sprawiły, że udział Polski w globalnym PKB po raz pierwszy w historii wyniósł 1 proc.

Recesja w Niemczech

Jak pisaliśmy w money.pl, dane o PKB Niemiec ujawniły, że gospodarka ta ma spory problem. To również trudna sytuacja dla Polski, ponieważ zachodni sąsiad to nasz główny partner handlowy.

"PKB Niemiec w I kwartale 2023 r. skurczyło się o 0,3 proc. kwartał do kwartału i 0,2 proc. rok do roku. Ponieważ w IV kwartale 2022 r. odnotowano również spadek (o 0,4 proc. k/k) nie ma już wątpliwości, że niemiecka gospodarka znalazła się w technicznej recesji, którą definiuje się jako spadek PKB dwa kwartały z rzędu" - informowaliśmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(189)
nie-specjalis...
2 miesiące temu
ojej każdy kto krytykuje tutaj obecny rząd jest zalewany łapkami w dół. No, ale wybaczcie krytykę jak to jest, że Polska się rozwija, ale od lat siła nabywcza spada. Winna unia, ale my tam jeno wetujemy i obrażamy się. Nie jestem ekspertem jeno szarą myszką. Jeśli z roku na rok ciężej się żyje mimo programów socjalnych to chyba coś nie halo. Za poprzednich rządów było źle, ale człowiek odczuwał powolne poprawy. Teraz to restauracje trzeba zamykać, bo daniny na państwo zabijają małe firmy. Kasy ledwo starczy od wypłaty do wypłaty. Dla mnie artykuł jest o liczbach nie przekładających się na naszą rzeczywistość.
aaa
4 miesiące temu
spadek pkb r/r - czyli najgorszy wynik od ponad 30-lat, nie licząc specyficznego roku covidowego, a co gorsza cała ue na plusie ponad 1%, cofanie się w rozwoju nie tylko do europy , ale w stosunku do tego ,co było- a oni to nazywają "sukcesem"- bo jest wzrost kw/kw!!!- nie to że kaczyści zarżnęli gospodarkę - najgorzej od czasów transformacji ustrojowej- to jeszcze chwalą się, jak jest niby dobrze!!! Swoją propagandą przebijają chyba już nawet to, co można usłyszeć na kanale "russia today"
Kkkk
4 miesiące temu
W Polsce jest ukryte bezrobocie które sięga nawet 8%. Urzędnicy wykreślają z ewidencji ludzi którzy odmówili pracy.
Jan Bezdomny....
4 miesiące temu
Jeżeli jest tak pięknie a zarazem w Unii Europejskiej z dochodem na mieszkańca jesteśmy na trzecim miejscu od końca gorsi są tylko Rumuni i Bułgarzy .Tylko pogratulować ,to tak jak w Duńskim filmie,Egon klawo jak cholera????
Leszek
4 miesiące temu
PKB rok do roku zmalał o 0,3% ale zdaniem autorów jesteśmy liderem wzrostu. Super rzetelność dziennikarska, widać kto Was sponsoruje.
...
Następna strona