Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Recesja techniczna. Co to jest i czy czeka nas w Polsce?

20
Podziel się:

W momencie, gdy tempo rozwoju gospodarczego spada w danym kraju, można mówić o wejściu gospodarki w recesję. Termin ten jest wykorzystywany przez ekonomistów do określenia pierwszej fazy cyklu koniunkturalnego. W czasie recesji dochodzi do zmniejszenia stopnia aktywności gospodarczej, co wiąże się z obniżeniem tempa wzrostu PKB, ale nie idzie to w parze z bezwzględnym spadkiem produktu krajowego brutto, jak w przypadku kryzysu. Jak na tym tle wygląda recesja techniczna?

Recesja techniczna. Co to jest i czy czeka nas w Polsce?
(unsplash, Markus Winkler)

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji w piątek 8 lipca komentował stan krajowej gospodarki. Tłumaczył, że tak długo, jak będzie rosła inflacja, bank centralny będzie podnosił stopy. Odniósł się też do prognoz ekonomistów. - W Polsce recesji się nie spodziewamy. Może być recesja techniczna - zaznaczył Adam Glapiński. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega.

Czym jest recesja techniczna?

Recesja jako taka odnosi się do znacznego spadku, ale i do obniżenia ogólnej aktywności gospodarczej, a zjawisko to występuje w gospodarce jako całości w konkretnej jednostce czasu. Nazwa "recesja" wzięła się z języka łacińskiego – od słowa "recessio". Jej miarą jest spadek rocznego wskaźnika produktu krajowego brutto, inaczej PKB, w określonym czasie.

Techniczna recesja jest jedną z odmian tego zjawiska. Do określenia, że mamy do czynienia z nią w gospodarce, analitycy wykorzystują odczyty dotyczące realnego produktu krajowego brutto. Jeśli zmniejsza się on przez dwa kolejne kwartały roku lub lat, następujące po sobie, można mówić o recesji technicznej, bez uwzględniania czynników sezonowych. To sposób kwalifikacji przy użyciu jednej miary – PKB.

Co oznacza recesja techniczna dla gospodarki?

Jeśli ekonomiści wskazują, że w danym kraju panuje recesja techniczna, to można mówić o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego. Maleje PKB kraju, a prognozy wzrostu na kolejne okresy sprawozdawcze stają się gorsze od wcześniejszych.

Powodów takiej sytuacji może być wiele. W ostatnich latach obserwowaliśmy recesję techniczną czy pierwsze sygnały o jej pojawieniu się na przykład w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia w aktywności różnych przedsiębiorstw w wielu krajach doprowadziły do spadku produkcji, a popyt był niższy. Wiele branż nie mogło funkcjonować swobodnie, dlatego nie przyczyniały się do kształtowania PKB kraju.

W Polsce obecnie to inflacja, która przekracza dwucyfrowy poziom od marca 2022 roku, powoduje, że PKB i prognozy dotyczące produkcji krajowej są coraz gorsze, a kraj niestety może wejść w recesję techniczną.

Jakie są skutki recesji technicznej?

Istnieje wiele, niestety negatywnych, skutków, jakie może wywrzeć recesja techniczna na gospodarkę krajową. Wśród nich wyróżnia się spadek popytu zewnętrznego i wewnętrznego, spadek liczby i wolumenu inwestycji, co oddziałuje na wyhamowanie konsumpcji. Czynniki te powodują dalszy, niewykluczone, że głębszy spadek PKB w kolejnych kwartałach.

Czynnikiem hamującym gospodarkę mogą być zapasy, które przy nadmiernej wysokości zaczynają ciągnąć aktywność gospodarczą w dół, co odbija się też negatywnie na produkcji przemysłowej. Natomiast recesja techniczna może w ogóle nie mieć wpływu lub mieć tylko nieznaczny na rynek pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Polak
9 miesięcy temu
Stek bzdur o wyjeżdżaniu z Polski. Kto ma mącić jak PO i ich poplecznicy, niech już teraz wyjadą. To najlepsze co mogą zrobić.
bolesna prawd...
9 miesięcy temu
Recesja techniczna jest tym samym co demokracja ludowa. Może i obecny prezes NBP dawno temu całkiem nieźle kombinował z zadłużeniem swojej partii politycznej, ale z kombinowaniem w NBP raczej słabo sobie radzi. Przypomnę jedynie, że długi PC wobec Skarbu Państwa zostały umorzone przez koleżków politycznych prezesa. Nie liczyłbym na to, że długi naszego budżetu ktokolwiek nam umorzy. Obawiam się, że ratunkiem dla obecnej naszej władzy będzie wywołanie konfliktu zbrojnego z Rosją, z nadzieją że NATO przyjdzie nam z pomocą. W połowie Polski zostaną gruzy a nasi sojusznicy dadzą nam kasę na odbudowę. Bez takiego rozwoju sytuacji to za rok lub dwa dzisiejsi 40-to latkowie tłumnie wyjadą z tego Kraju, chyba że kolejna jakaś pandemia ograniczy im możliwość wyemigrowania.
OLO
9 miesięcy temu
W INTERNECIE POKAZUJĄ FAŁSZYWE WYKRESY KTÓRE NA PRZESTRZENI CZASU SĄ PRAWDOPODOBNIE PO UPŁYWIE CZASU SĄ PRZEKŁAMYWANE
OLO
9 miesięcy temu
W INTERNECIE POKAZUJĄ FAŁSZYWE WYKRESY KTÓRE NA PRZESTRZENI CZASU SĄ PRAWDOPODOBNIE PO UPŁYWIE CZASU SĄ PRZEKŁAMYWANE
OLO
9 miesięcy temu
W INTERNECIE POKAZUJĄ FAŁSZYWE WYKRESY KTÓRE NA PRZESTRZENI CZASU SĄ PRAWDOPODOBNIE PO UPŁYWIE CZASU SĄ PRZEKŁAMYWANE