Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Z kim spotka się Andrzej Duda na szczycie ekonomicznym w Davos? Mamy listę

129
Podziel się

Rozmowy z sekretarzem generalnym NATO i nowym prezydentem Brazylii, udział w panelu dyskusyjnym z sekretarzami stanu i handlu USA, a także robocza kolacja z kanclerz Niemiec. Tak przedstawia się plan najważniejszych spotkań prezydenta podczas szczytu ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

"Program uczestnictwa Prezydenta w Forum jest bardzo bogaty" - podkreśla Pałac Prezydencki.
"Program uczestnictwa Prezydenta w Forum jest bardzo bogaty" - podkreśla Pałac Prezydencki. (Stanisław Kowalczuk/East News)
bEqRZZYR

Andrzej Duda wybiera się na Śwatowe Forum Gospodarcze w Davos, które rozpoczyna się we wtorek 22 stycznia. Money.pl poznał plany prezydenta na trzydniowy szczyt.

"Program uczestnictwa Prezydenta w Forum jest bardzo bogaty i obejmuje szereg spotkań dwustronnych oraz udział w kilku debatach i panelach konferencyjnych" - informuje Kancelaria Prezydenta.

bEqRZZYT

Jak bogaty jest ten program? Prezydent rozpocznie od "dnia polskiego" w Davos, którego głównym punktem będzie organizowana przez bank Pekao debata dla biznesowych partnerów polskich firm z całego świata na temat rewolucji technologicznej.

Następnie Andrzej Duda odbędzie "rozmowy biznesowe", w ramach których spotka się m.in. z szefami amerykańskiego koncernu Procter & Gamble oraz chińskiej firmy Sokon Group.

Głównym spotkaniem politycznym Andrzeja Dudy w Davos będzie rozmowa z nowym prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. To jedno z najgorętszych obecnie nazwisk w świecie polityki. Ze względu na swoje kontrowersyjne wypowiedzi, Bolsonaro otrzymał już przydomek "Tropikalny Trump". Opowiada się m.in. za rozszerzeniem braw do posiadania broni i zaostrzeniem kodeksu karnego. Pozytywnie wypowiada się na temat czasów dyktatury wojskowej w Brazylii (1964-1985). Przeciwnicy oskarżają go o rasizm, seksizm i homofobię.

bEqRZZYZ

"Brazylia jest dla nas najważniejszym partnerem gospodarczym w Ameryce Południowej, a nasza wymiana handlowa systematycznie rośnie. W zeszłym roku osiągnęła ponad 1,6 mld USD. Polsce zależy szczególnie na eksporcie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Spotkanie będzie również okazją do wymiany poglądów na najbardziej aktualne wyzwania światowej polityki" - informuje KPRP.

Kolejnym punktem będzie spotkanie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Prezydent ma podkreślić konieczność zacieśnienia więzi transatlantyckiej i przedstawić stan rozmów na temat obecności wojsk USA w Polsce.

Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym z udziałem sekretarza skarbu USA Stevenem Mnuchinem, sekretarza handlu USA Wilburem Rossem oraz unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmström. Rozmowa ma dotyczyć relacjom transatlantyckim.

W otwartym panelu na temat Europy Środkowej Andrzej Duda będzie uczestniczył razem z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

bEqRZZZa

Dla odmiany, panel na temat Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w którym obok Andrzeja Dudy weźmie udział m.in. Jared Kuschner, doradca i zięć Donalda Trumpa, będzie miał charakter zamknięty.

Kolejne ważne spotkanie polityczne prezydenta to kolacja robocza z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Tematem rozmów ma być przyszłość Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqRZZZu
KOMENTARZE
(129)
a narty wziął...
3 lata temu
No i jedzie Dudus dalej ośmieszać Polskę!
Nick
3 lata temu
Przekażcie PAD-owi gorącą prośbę - niech tylko o normalne żarówki nie pyta !!!
przemyslanin
3 lata temu
bedzie znowu potrzachiwal szabelko w kierunku rosji i bnronil upraine
bEqRZZZv
anka
3 lata temu
A co z ustawami 447 i 1226,czy już sprzedaliście Polskę i będzie niedługo POLIN, Polacy jak nie rozumiecie to słuchajcie na YT St.Michalkiewicza on doskonale wszystko wyjaśnia
Z boku
3 lata temu
Aniela to ma, anielską duszę, cierpliwość i nie szkoda jej czasu dla polskich polityków którzy co rusz ją i jej kraj opluwają. Nasi politycy władzy od rana do wieczora codziennie domagaliby się przeprosin.
...
Następna strona