Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Z PKP Cargo do PKP Intercity. Podpisano pierwsze umowy

19
Podziel się:

Pracownicy PKP Cargo zostali poinformowani o złożeniu uchwały, która pieczętuje zwolnienia do 30 proc. kadry - przekazał w piątek money.pl. To może oznaczać wypowiedzenia dla 4 tys. osób. Tymczasem prezes PKP Intercity przekazał, że jest zainteresowanie przechodzeniem z PKP Cargo do PKP Intercity.

Z PKP Cargo do PKP Intercity. Podpisano pierwsze umowy
Jest zainteresowanie przechodzeniem do PKP Intercity pracowników z PKP Cargo (Getty Images, Jaap Arriens)

- Przyjmujemy wiele grup zawodowych, jesteśmy zainteresowani pracownikami utrzymania technicznego, rewidentami, ale również w niektórych lokalizacjach drużynami trakcyjnymi, a nasza spółka zależna Remtrak pozyskuje pracowników do napraw wagonów - powiedział prezes PKP Intercity.

Przypomniał, że spółka PKP Intercity funkcjonuje w oparciu o cztery zakłady: Północny w Gdyni, Zachodni w Poznaniu, Południowy w Krakowie i Centralny w Warszawie. - Te zakłady rekrutują pracowników (z PKP Cargo - PAP) i pierwsze umowy już zostały podpisane - dodał.

Malinowski w rozmowie z PAP podtrzymał te deklaracje, dodając jednocześnie, że spółka zależna pasażerskiego przewoźnika - Remtrak mogłaby zatrudnić kolejne 200-300 osób z PKP Cargo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska na celowniku hakerów. Jak firmy powinny dbać o cyberbezpieczeństwo?

Tysiące osób do zwolnienia w PKP Cargo

Ostatni czas nie jest łaskawy dla pracowników PKP Cargo - czytamy w piątek w money.pl. W maju nowy zarząd postanowił, że do 30 proc. załogi przez rok nie będzie świadczyć pracy, czyli de facto pójdzie na przymusowy urlop. Chciał sprawdzić, czy taki ruch wystarczy, aby uniknąć zwolnień grupowych. W środę (3 lipca) okazało się, że był jeszcze inny cel.

- Wdrożone w czerwcu nieświadczenie pracy miało także na celu sprawdzenie, czy mimo odcięcia od świadczenia pracy określonej grupy pracowników jesteśmy w stanie funkcjonować operacyjnie. Poza jednostkowymi problemami ciągłość operacyjna jest zachowana, mimo faktu, że co piąty pracownik nie świadczy dzisiaj pracy - twierdzi dr Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.

W środę związki zawodowe przyszły na spotkanie z zarządem, aby rozmawiać o zawieszeniu części postanowień układu zbiorowego pracy, który gwarantuje m.in. odprawy emerytalne czy nagrody jubileuszowe. Wszystko po to, by nie dopuścić do redukcji kadr. Tymczasem zostali poinformowani o złożeniu uchwały, która pieczętuje zwolnienia do 30 proc. kadry, co może oznaczać wypowiedzenia dla 4 tys. osób.

Jeżeli się zaprasza partnerów społecznych na rozmowę o zawieszeniu elementów układu, które pozwoliłyby uniknąć zwolnień grupowych, jednocześnie nie rozpoczynając nawet rokowań na ten temat, ale kładzie się na stół taką uchwałę, to trudno tutaj mówić o dobrej wierze zarządu - komentuje w rozmowie z money.pl Grzegorz Samek, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Maszynistów Kolejowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
PracownikCarg...
5 dni temu
Dlaczego Tusk nie wypłacił należnych kwot PKP Cargo za przewożony węgiel w czasie srovidu? Było to zamówienie rządu i to nic, że jest jednym z właścicieli spółki. Przez to PKP Cargo ma kłopoty i straciło płynność finansową a wszystko wskazuje na to, że szybko ogłoszą upadłość. Panie Tusk jest to działanie na szkodę własnego państwa!!?
.........
6 dni temu
Dziwnym trafem ostatnio na polskie tory została dopuszczona firma UA Railways coś tam czyli pozaunijna konkurencja. Kto podejmuje takie decyzje na szkodę własnego kraju ??!
Pkp
6 dni temu
Prezes Wojewodka powinien byc oskarżony o dzialanie na niekorzyść spolki PKP Cargo. Wojewodka zostal opłacony przez sluzby do likwidacji PKP Cargo. A to co on opowiada o wyprowadzeniu spolki na prosta i to czysta propaganda.
strach pisac
6 dni temu
Ależ jest dla nich praca w ua cargo Poland. Nasz PoPis prężnie działa nad przejęciem wszystkiego przez ua i w celu stworzenia wizji państwa 2 narodowego. Jakoś ua to kiedyś nie pasowało i w tym celu wyżynali nas masowo.
Max
7 dni temu
będzi tak jak zawsze w tym kraju ,rządzonym przez nieudaczników.... rozwalimy Cargo , część ludzi zwolnimy , część odejdzie sama i zmieni profesje , a potem będziemy szukać setek nowych pracowników do PKPIC, i będziemy ich latami szkolić za setki mln złotych.