Notowania

gospodarka
29.08.2019 13:05

Z Warszawy do Gdańska pociągiem w niecałe trzy godziny. To efekty inwestycji

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w czwartek, że pociągi na trasie Warszawa-Trójmiasto do grudnia pojadą z prędkością do 200 km/h. Oznacza to, że podróże klientów skrócą się do ok. 2,5 godz. "To przykład dobrego wykorzystania środków" – ocenił Adamczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Andrzej Adamczyk zapowiada, że Gdańsk nie jest ostatnią inwestycją w infrastrukturę PKP

Na konferencji prasowej prezes PKP SA Krzysztof Mamiński poinformował, że koszt przebudowy dworca kolejowego i stacji Gdańsk Główny zamknie się w kwocie 100 mln złotych. Przeznaczy je na ten cel spółka zarządzana przez Mamińskiego. Po jej zakończeniu pociągi z Warszawy przyspieszą do 200 km/h, co z kolei wpłynie na podróż – wyniesie ona 2,5 godz.

Minister Adamczyk z kolei wskazał, że modernizacja gdańskiej infrastruktury jest największym projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Ocenił, że ta inwestycja "to przykład dobrego wykorzystania środków dla zwiększenia komfortu pasażerów", którzy skorzystają z gdańskiego dworca, jak podał PAP.

Modernizacja dworca w Gdańsku poprawi stan techniczny i estetyczny budynku, ale przede wszystkim usprawni ruch podróżnych. Zapewni im przy tym wyższy komfort obsługi – m.in. dzięki instalacji nowoczesnego systemu monitoringu, ale również nowe windy oraz ruchome schody do przejść podziemnych, które pomogą osobom z niepełnosprawnością.

Zobacz także: Prezes PKP Cargo: Transport kolejowy jest beneficjentem wzrostu gospodarczego

Zmianom ulegnie też system dróg rozmieszczonych wokół kompleksu dworca. Powstanie też nowy tunel podziemny, który połączy budynek dworca z istniejącymi już przejściami podziemnymi.

Na 2021 rok jest planowane zakończenie prac. Do modernizacji wykorzystano środki unijne.

Andrzej Adamczyk chwali nową inwestycję PKP Intercity
PKP Intercity na zakupach. 12 nowych pociągów za miliard złotych

Adamczyk zapowiedział, że inwestycje w polską kolej osiągną poziom 100 mld złotych do 2023 roku. Z tej puli resort infrastruktury chce zbudować lub zmodernizować niemal 200 dworców na terenie całej Polski. 105 z nich będzie objęte również ochroną konserwatorską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, pkp, Gdańsk, andrzej adamczyk, gdańsk główny
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2019

****A co ma modernizacja dworca w Gdańsku do szybkości przejazdu na trasie Warszawa Gdańsk liczącej około 350 kilometrów???

29-08-2019

Rsa127To świetnie. Tylko co z tego. Wczoraj pociąg opóźniony 140 minut I nie działająca klima.

29-08-2019

obatelDo grudnia ale, którego roku ???

Rozwiń komentarze (30)