Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Zachęcał na Youtube do piramidy finansowej. UOKiK ukarał "naganiacza" z Wrocławia

66
Podziel się:

Przekonywał, że łatwo i bez większych poświęceń można zarobić fortunę – wystarczy zainwestować w reklamowane przez niego platformy. Były to klasyczne piramidy finansowe, które w Polsce są zabronione. UOKiK nałożył na youtubera z Wrocławia blisko 450 tys. zł kary.

Zachęcał na Youtube do piramidy finansowej. UOKiK ukarał "naganiacza" z Wrocławia
Youtuber z Wrocławia został ukarany karą 450 tys. zł (YouTube)

Damian Żukiewicz, który prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Iivestprovider - Damian Żukiewicz we Wrocławiu, to youtuber czerpiący zyski z promowania różnych inwestycji.

Na swojej stronie internetowej i na kanale Youtube publikował materiały i nagrania, w których namawiał konsumentów do rejestrowania się na portalu FutureNet, platformie Future AdPro i przystępowania do sieci NetLeaders. W ten sposób promował systemy typu piramida obiecujące zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób.

Ich organizowanie i propagowanie jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa.

Zobacz także: Odszkodowania dla przedsiębiorców? Semeniuk: nie boimy się tego

Po przeprowadzeniu postępowania Prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdził, że poprzez promocję takich systemów Damian Żukiewicz naruszał zbiorowe interesy konsumentów.

- Systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bowiem na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci - powiedział Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prezes zwrócił uwagę, że istotnym elementem w przypadku tego typu przedsięwzięć są tzw. naganiacze – osoby, które te "projekty" świadomie i odpłatnie propagują, wciągając do nich kolejnych konsumentów. Bez ich działalności systemy promocyjne typu piramida nie miałyby możliwości sprawnego pozyskania nowych uczestników.

- Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich – zauważył. - Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł.

Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, UOKiK nałożył na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową.

To nie koniec działań wymierzonych przeciwko naganiaczom.

- Prowadzimy kolejne działania wymierzone w organizatorów i promotorów systemów typu piramida, każdorazowo informujemy o naszych podejrzeniach również organy ścigania - zapowiedział Chróstny.

Sposoby propagowania systemów

Aby namówić internautów do rejestrowania się w wymienionych systemach, inwestowania w nie i wprowadzania znajomych, Damian Żukiewicz zamieszczał np. takie wpisy:

"Jeśli chcesz zarabiać minimum 5.000 zł miesięcznie przez Internecie. Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku".

"Firma NetLeaders, bardzo dobrze wynagradza osoby, które przyczynia się do szybkiego rozwoju firmy, dzięki którym kryptowaluta DasCoin wraz z systemem płatności DasPay szybciej staną się powszechnie znane i używane. DasCoin – wynagrodzenie za luty 2017 to około 94.000 PL".

Jako dowód mający przekonać konsumentów do inwestycji Damian Żukiewicz zamieszczał zdjęcia, które opisywał jako wyciągi ze swojego konta bankowego i zeznania PIT. Kusił także wycieczkami do egzotycznych krajów. Zachęcał nawet do zaciągania pożyczek, żeby w ten sposób uzyskać pieniądze na wykup kolejnych pakietów, statusów czy licencji.

Decyzja Prezesa UOKiK jest nieprawomocna. Przedsiębiorca ma możliwość odwołać się od niej do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
JKL
2 lata temu
Następny będzie Jakub M. namawiający do kupowania mieszkań na kredyt !.
Onir
3 lata temu
Byłbym rad, jakby UOKIK zabrał się za MLMy. A przynajmniej wydał ostrzeżenie.
Gość
3 lata temu
A ZUS, PPK i obligacje skarbowe dalej legalne?
qwerty
3 lata temu
On jest milionerem a tu taka mała kara i w dodatku zapłacił cudzymi pieniędzmi .Powinni go w więzieniu zamknąć za oszustwo na kilka lat i suchy chleb z wodą dawać.
gliwiczanka
3 lata temu
No i dobrze! Powinni energiczniej zabrać się za internetowe oszustwa!
...
Następna strona