Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Zaczął się sezon na deweloperskie promocje?

31
Podziel się:

Wiele osób niecierpliwie czeka na promocje cenowe ogłaszane przez deweloperów. Sprawdzamy, czy liczba takich przecen faktycznie się zwiększyła.

Wydaje się, że deweloperzy dość mocno zareagowali przecenami na początek „zamrożenia” gospodarki, a potem nieco zmienili swoją strategię.
Wydaje się, że deweloperzy dość mocno zareagowali przecenami na początek „zamrożenia” gospodarki, a potem nieco zmienili swoją strategię. (Materiały prasowe)
bEEbugth

Kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa już wpływa na pierwotny rynek lokali i domów. Właśnie dlatego w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie mieszkaniowymi promocjami organizowanymi przez deweloperów. Wiele osób spodziewa się bardzo dużych przecen.

Eksperci RynekPierwotny.pl - największego w Polsce portalu z nieruchomościami deweloperskimi sprawdzili zatem, czy miał miejsce wzrost liczby cenowych promocji. Jak się okazuje osoby planujące zakup mieszkania, które wypatrują cenowych okazji, najprawdopodobniej będą musiały uzbroić się w cierpliwość.

Korzystając z informacji na temat około 63 500 oferowanych lokali i domów, analitycy RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, ile takich nieruchomości zostało przecenionych. Warto wspomnieć, że mówimy o tych lokalach i domach, dla których inwestorzy podają cenę ofertową.

bEEbugtj
Zobacz także: Obejrzyj: Mieszkanie+. "Program się rozkręci"

Liczba przecen gwałtownie wzrosła tylko w marcu

Po sprawdzeniu bazy danych RynekPierwotny.pl okazało się, że pod koniec kolejnych miesięcy 2020 r. oferta przecenionych nieruchomości deweloperskich wyglądała następująco:

  • koniec stycznia 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 537, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 1,24 proc.
  • koniec lutego 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 663, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 1,56 proc.
  • koniec marca 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 1797, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 4,20 proc.
  • koniec kwietnia 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 680, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 1,57 proc.
bEEbugtp

Powyższe informacje mogą wydawać się zaskakujące. Uwagę zwraca bardzo duży wzrost liczby przecenionych nieruchomości od końca lutego do końca marca bieżącego roku. Kolejna miesięczna zmiana oznaczała jednak spadek liczby domów i lokali z obniżoną ceną do lutowego poziomu.

Wydaje się, że deweloperzy dość mocno zareagowali przecenami na początek „zamrożenia” gospodarki, a potem nieco zmienili swoją strategię. Można zauważyć, że inwestorzy chętnie oferują miejsca postojowe w obniżonych cenach lub preferencyjny harmonogram płatności (np. 40 proc./60 proc., a nawet 10 proc./90 proc.).

Zachowanie deweloperów miało swoje powody…

Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego pod koniec kwietnia 2020 r. sytuacja dotycząca deweloperskich przecen wróciła do normy. Odpowiedź stanowią między innymi informacje portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowane na poniższym wykresie. Przedstawiono na nim zmiany sprzedaży nowych mieszkań i liczby nowych ofert deweloperskich w relacji do średniej z 2019 r. (100%).

Okazuje się, że w kwietniu prognozowana liczba sprzedanych mieszkań znacznie spadła po bardzo dobrym początku 2020 roku. Jeśli jednak odniesiemy kwietniowe wyniki sprzedażowe do minionego roku, to okaże się, że tylko nieco wyższy poziom sprzedaży notowano w sierpniu.

bEEbugtq

Polityka deweloperów dotycząca kwietniowych przecen może wynikać z faktu, że spodziewali się oni większej obniżki zainteresowania nowymi lokalami i domami. Inwestorzy mieszkaniowi z pewnością będą uważnie obserwować rynek w najbliższych tygodniach. Powtórka reakcji deweloperów z marca bieżącego roku wydaje się jednak mało prawdopodobna - tym bardziej, że znane są pierwsze prognozy wpływu koronawirusa na polską gospodarkę.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

bEEbugtK
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(31)
seller naciow...
rok temu
Promocje to będą w 2023 -24. Po kryzysie w 2008 ceny spadały do 2013. Spadek o 30 %. Potem zaczęły rosnąć ale do dnia dzisiejszego nie osiągnęły poziomu z 2008 roku. Polecam raporty NBP a nie artykuły sponsorowane.
rzywwy
rok temu
Ja czekam na promocje komornicze...
Janusz
rok temu
Mieszkania tak stanieją jak i samochody.Samochod kosztował 100 tysięcy a teraz po obniżce 15 procent cena jedyne 100 tysięcy.Da się? Da.
bEEbugtL
jag 8
rok temu
Dopóki POPYT będzie WIĘKSZY niż PODAŻ NIE MA MOWY O OBNIŻKACH.Prawda developerko?
Adam
rok temu
Nic nie będzie taniej. Ceny gruntów sprzedawanych przez gminy są kolosalne, a Ci gdy uciekły im wpływy będą chcieli jeszcze wyższych cen. Materiały są coraz droższe, bo idzie ogromna inflacja. Ci , co trzymają pieniądze licząc ,że będzie taniej , to się zdziwią, bo za rok inflacja zje ich oszczędności. Mniejszy popyt spowoduje, że developer będzie mniej budował i tyle.
...
Następna strona