Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mieszkania
09.05.2020 17:07

Zaczął się sezon na deweloperskie promocje?

Wiele osób niecierpliwie czeka na promocje cenowe ogłaszane przez deweloperów. Sprawdzamy, czy liczba takich przecen faktycznie się zwiększyła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Wydaje się, że deweloperzy dość mocno zareagowali przecenami na początek „zamrożenia” gospodarki, a potem nieco zmienili swoją strategię.

Kryzys gospodarczy związany z epidemią koronawirusa już wpływa na pierwotny rynek lokali i domów. Właśnie dlatego w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie mieszkaniowymi promocjami organizowanymi przez deweloperów. Wiele osób spodziewa się bardzo dużych przecen.

Eksperci RynekPierwotny.pl - największego w Polsce portalu z nieruchomościami deweloperskimi sprawdzili zatem, czy miał miejsce wzrost liczby cenowych promocji. Jak się okazuje osoby planujące zakup mieszkania, które wypatrują cenowych okazji, najprawdopodobniej będą musiały uzbroić się w cierpliwość.

Korzystając z informacji na temat około 63 500 oferowanych lokali i domów, analitycy RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, ile takich nieruchomości zostało przecenionych. Warto wspomnieć, że mówimy o tych lokalach i domach, dla których inwestorzy podają cenę ofertową.

Obejrzyj: Mieszkanie+. "Program się rozkręci"

Liczba przecen gwałtownie wzrosła tylko w marcu

Po sprawdzeniu bazy danych RynekPierwotny.pl okazało się, że pod koniec kolejnych miesięcy 2020 r. oferta przecenionych nieruchomości deweloperskich wyglądała następująco:

  • koniec stycznia 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 537, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 1,24 proc.
  • koniec lutego 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 663, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 1,56 proc.
  • koniec marca 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 1797, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 4,20 proc.
  • koniec kwietnia 2020 r. - liczba przecenionych nieruchomości na portalu RynekPierwotny.pl - 680, udział przecenionych nieruchomości wśród wszystkich nieruchomości z podaną ceną - 1,57 proc.

Powyższe informacje mogą wydawać się zaskakujące. Uwagę zwraca bardzo duży wzrost liczby przecenionych nieruchomości od końca lutego do końca marca bieżącego roku. Kolejna miesięczna zmiana oznaczała jednak spadek liczby domów i lokali z obniżoną ceną do lutowego poziomu.

Wydaje się, że deweloperzy dość mocno zareagowali przecenami na początek „zamrożenia” gospodarki, a potem nieco zmienili swoją strategię. Można zauważyć, że inwestorzy chętnie oferują miejsca postojowe w obniżonych cenach lub preferencyjny harmonogram płatności (np. 40 proc./60 proc., a nawet 10 proc./90 proc.).

Zachowanie deweloperów miało swoje powody…

Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego pod koniec kwietnia 2020 r. sytuacja dotycząca deweloperskich przecen wróciła do normy. Odpowiedź stanowią między innymi informacje portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowane na poniższym wykresie. Przedstawiono na nim zmiany sprzedaży nowych mieszkań i liczby nowych ofert deweloperskich w relacji do średniej z 2019 r. (100%).

Okazuje się, że w kwietniu prognozowana liczba sprzedanych mieszkań znacznie spadła po bardzo dobrym początku 2020 roku. Jeśli jednak odniesiemy kwietniowe wyniki sprzedażowe do minionego roku, to okaże się, że tylko nieco wyższy poziom sprzedaży notowano w sierpniu.

Polityka deweloperów dotycząca kwietniowych przecen może wynikać z faktu, że spodziewali się oni większej obniżki zainteresowania nowymi lokalami i domami. Inwestorzy mieszkaniowi z pewnością będą uważnie obserwować rynek w najbliższych tygodniach. Powtórka reakcji deweloperów z marca bieżącego roku wydaje się jednak mało prawdopodobna - tym bardziej, że znane są pierwsze prognozy wpływu koronawirusa na polską gospodarkę.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Tagi: mieszkania, rynek pierwotny, deweloperzy, nieruchomości
Źródło:
rynekpierwotny.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2020

AlvaroRynekpierwotny to pośrednik, któremu zależy żeby biznes deweloperów dalej się kręcił to po pierwsze. Po drugie czas spadków przyjdzie i to się zacznie … Czytaj całość

10-05-2020

jancziTylko działka i własny dom. Te rudery nie są warte 5 tys. za metr.

10-05-2020

HenrykPrzez dwa lata podnieśli ceny o 30 % . Naprawdę mają z czego zjechać , bez obawy o firmy .

Rozwiń komentarze (31)