Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

"Żądamy cofnięcia zakazu wstępu do lasu!". Ponad 125 tys. osób w dwa dni podpisało petycję

393
Podziel się:

Już ponad 125 tys. osób podpisało internetowy apel o cofnięcie zakazu wstępu do lasów. "Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia!" – uważają jej autorzy. Prawnicy wskazują natomiast, że wprowadzenie zakazu jest wątpliwe z prawnego punktu widzenia.

Wstęp do wielu lasów jest zamknięty, a okolice patrolują policjanci i strażnicy miejscy
Wstęp do wielu lasów jest zamknięty, a okolice patrolują policjanci i strażnicy miejscy (East News, Marek Maliszewski/REPORTER)
bFdYetEB

Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej – napisali autorzy petycji zamieszczonej na portalu Avaaz.org Petycje Obywatelskie.

"Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań. Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu!" – apelują.

Liczba podpisów wzrasta dosłownie z każda chwilą. Choć apel został umieszczony w sieci w piątek 3 kwietnia, w niedzielę 5 kwietnia przed południem podpisało go już 125 tys. osób.

bFdYetED
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza antykryzysowa. Rzecznik przedsiębiorców wytyka luki

Zakaz wstępu do lasów rzeczywiście zdenerwował wielu Polaków. Ujście dla emocji znajdują w internecie. W mediach społecznościowych pełno jest wpisów rozzłoszczonych ludzi, którzy wskazują, że pozbawieni zostali ostatniej dopuszczalnej aktywności, która pozwalała im utrzymać ciało w formie przewietrzyć umysł po całodniowym siedzeniu w domu.

bFdYetEJ

Nie milkną tez zarzuty o to, że zakaz jest zwyczajnie niezgodny z prawem. Z ustawy o lasach wynika, że okresowy zakaz wstępu do lasu będącego własnością Skarbu Państwa można wprowadzić tylko w trzech ściśle określonych przypadkach: po pierwsze ze względu na ochronę drzewostanu lub runa leśnego; po drugie - duże zagrożenie pożarowe; i w końcu po trzecie - wykonywanie określonych prac gospodarczych.

"Co oznacza, że de facto brak jest podstawy prawnej do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu ze względu na koronawirusa — podstawą taką nie może być "polecenie" premiera, które nie może prowadzić do podejmowania działań niezgodnych z prawem" – zauważa prawnik Olgierd Rudak w "Czasopiśmie Lege Artis".

Zakaz wprowadzono 3 kwietnia i obowiązywać będzie co najmniej do 11 kwietnia. Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe - wskazano w komunikacie Lasów Państwowych.

bFdYetEK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bFdYetFe
KOMENTARZE
(393)
Twój nikt
2 lata temu
Rozumiem, ludzie jeździli do lasów jak szaleni. Po co to komuś?? Lepiej jak byście zajęli się firmami oferującymi lichwiarskie pożyczki w czasach kryzysu .
Simone
2 lata temu
I bardzo dobrze,ludzie walczcie o Siebie bo oni wszystko Wam zabiorą.Juz zabrali wolność,godność,a za chwilę nawet zabronią myslec.Jak trzeba będzie to musimy wyjść na ulicę.Oni nie mają tyle policji ani wojska żeby zrobić to co zrobił Jaruzelski
Ada
2 lata temu
2w1 Zakaz wstępu do lasu jest bezprawny i bezsensowny.
bFdYetFf
Dominika
2 lata temu
Nie mam zamiaru głosować na takich polityków, którzy wymyślają zakazy szkodzące obywatelom. Niedługo porobią nam kraty w oknach i nie będzie można wychodzić z domu nawet do sklepu. Tak samo wychodzenie pojedynczo. Jestem w domu 48 h z innymi osobami, ale na spacer koło siebie nie możemy wyjść. Co za głupota!!!
pielęgniarka
2 lata temu
w chcecie chodzic d lasu, moja koleżanka chce zniesienia zakazu wyjscia nad morze-mieszka blisko plaży, moj mąż chce pojechać tylko na myjnię,cóż to tylko samochód umyc a ja mam ochotę zapytać czy macie ROZUM instynkt samozachowawczy. do szpitala na wolontariat na jeden dzień!!! to z domu długo nie wyjdziecie!
...
Następna strona