Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Zakaz handlu bez zmian. PiS uspokoił "Solidarność", temat do zamknięcia

477
Podziel się:

Związki zawodowe odetchnęły z ulgą. Zakaz handlu w niedzielę jest i dalej będzie, bo Prawo i Sprawiedliwość się nie wycofa. Jak wynika z informacji money.pl, takie zapewnienie ze strony PiS miał usłyszeć w ostatnich dniach przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda. Związek zawodowy nie potwierdza tematu rozmów.

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda (East News, Piotr Hukalo/ EastNews)

Pensje w budżetówce i zmiany korzystne dla pracowników oraz emerytów. Takie - oficjalnie - były tematy rozmowy pomiędzy szefem "Solidarności" Piotrem Dudą a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Panowie spotkali się w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w poniedziałek.

Komentarze po spotkaniu? "Przyjazna atmosfera", "dogadaliśmy się", "postulaty będą spełniane". Rozmowy? Trwały blisko 3 godziny. Konkretów jednak żadna ze stron nie przedstawiła. Jak wynika z informacji money.pl, podczas spotkania w siedzibie PiS pojawił się jeszcze jeden temat. Mowa o zakazie handlu w niedzielę.

Z naszych informacji wynika, że "Solidarność" chciała gwarancji, że zmian nie będzie. I Prawo i Sprawiedliwość takie zapewnienie dało: żadnego wycofywania się, żadnej liberalizacji, żadnego wstrzymania się od ustawy. Niedziela jest dla rodziny i dla polskich przedsiębiorców, a nie wielkiego handlu - takie padły ustalenia.

Krótka rozmowa i jest pewność

Jak wynika z informacji money.pl, rozmowa w tym zakresie nie była specjalnie długa. Piotr Duda powiedział, czego oczekuje "Solidarność", a odpowiedź była szybka: nie wycofujemy się. I już. Zakaz handlu zostaje z nami za dłużej.

Przewodniczący Piotr Duda z "Solidarności" nie odpowiedział na pytania money.pl. Rzecznik związku zawodowego Marek Lewandowski ucina krótko: "umówiliśmy się z drugą stroną, że nie będziemy ujawniać przebiegu spotkania".

Kulisy rozmów zdradza nam jednak osoba zbliżona do sprawy. - Po rozmowach mamy już całkowitą pewność, że rewolucji w przepisach nie będzie. Czy zmian nie będzie w ogóle? To kwestia otwarta, bo cały czas trwają starania związku o uszczelnienie przepisów. Kroku w tył jednak nikt nie będzie robił. I obie strony się w tym utwierdziły - mówi anonimowo nasz informator.

Informacje z Nowogrodzkiej pokrywają się z tymi, które zdobyliśmy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak już podawaliśmy, w resorcie nie są prowadzone w tej chwili żadne analizy skutków wprowadzenia zakazu handlu ani prace nad nowelizacją ustawy. Powód? Prozaiczny.

- Nikt takiego zadania nie miał w planach w resorcie. Tym bardziej, że zakaz handlu to był obywatelski projekt, w którym nie pojawiło się nawet pół zdania o sprawdzaniu po czasie jego skutków i przeglądzie sytuacji. Ministerstwo od początku wskazywało, że okres wprowadzania zakazu można zmodyfikować, wydłużyć i wtedy łatwiej badać sprawę - mówi money.pl jeden z urzędników resortu.

W piątek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera zapowiedział, że rząd przedstawi analizy w sprawie zakazu handlu w niedzielę w najbliższych tygodniach. Nie padły przy tym żadne konkretne terminy i informacje, kto w zasadzie się zajmuje opracowaniem raportu.

Raporty nie zaskoczą

Jednocześnie w raporcie z pewnością nie pojawią się zaskakujące dane. Poseł PiS Janusz Śniadek w programie "Money. To się liczy" wyjaśniał, że liczba zamkniętych sklepów w ciągu ostatniego roku nie wskazuje na powody tego zamknięcia. - Co roku w Polsce sklepy się zamykały, to stały trend od kilkunastu lat. W ubiegłym roku zamknięć było zresztą mniej niż w latach bez zakazu. Łącznie tych faktów to co najmniej nadużycie - mówił.

Śniadek podkreślał również, że wśród posłów PiS nie ma pomysłu wycofania się z zakazu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(477)
gość
5 lata temu
Będą trzymali w niepewności do Eurowyborów - następny temat zastępczy po aborcji. Trzymac w napięciu i nic nie robić
metro66
5 lata temu
Ten tekst obraża ludzi z wielkich miast .
jan szyszka
5 lata temu
przecież tu nie chodzi o o pis czy dude ,macie otwierać reklamy zeby było widać że ktos to oglada atak to wam bzdury wciskają
jan
5 lata temu
karmią was tu bzdurami a wy sie podniecacie
Miro
5 lata temu
Można powiedzieć, że miód z dzióbków sobie spijali. Jak za PRL. LINIA PARTII LINIĄ ZWIĄZKÓW, pod przewodnictwem Kaczyszenko.
...
Następna strona