Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Zakaz handlu nie dla nich? Zmiany mogą objąć studentów i seniorów

28
Podziel się:

Polska Izba Handlu chce zmiany w przepisach dotyczących zakazu handlu. Rozwiązanie umożliwiłoby poszerzenie katalogu "osób bliskich" o studentów i emerytów, którzy mogliby pracować w sklepach nawet w niedziele niehandlowe.

Zakaz handlu nie dla nich? Zmiany mogą objąć studentów i seniorów
Powierzanie pracy emerytom lub uczniom szkoły ponadpodstawowej i studentom do 26. roku życia miałoby – jak postuluje Izba - odbywać się wyłącznie za zgodą pracownika lub na jego wyraźny wniosek (East News, PIOTR KAMIONKA)
bEKeqWMR

Propozycja PIH-u oznaczałaby rewolucję. Obowiązująca obecnie ustawa dopuszcza bowiem jednie nieodpłatną pomoc małżonka, dzieci własnych, ale też dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Jak argumentują przedstawiciele Izby, chodzi o to, by korzyści z odpłatnej lub nieodpłatnej pomocy objęły w równym stopniu także wyżej wymienione grupy. Rozwiązanie ma tym samym oddalić zarzut "nierównego traktowania tych osób w stosunku do innych pracowników lub zatrudnionych".

Na tym jednak nie koniec. Polska Izba Handlu chce przy okazji umożliwić mikroprzedsiębiorcom, którzy osobiście prowadzą sklepy w niedziele i święta, zasięgnięcia pomocy u emerytów i studentów do 26 roku życia.

bEKeqWMT
Zobacz także: Zakaz handlu w niedzielę do uszczelniania. „Przepis jest obchodzony w sposób ordynarny i bezczelny”

"Wprowadzenie takiej możliwości będzie wsparciem dla najdrobniejszych przedsiębiorców (mikroprzedsiębiorców, czyli przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób), a jednocześnie umożliwi aktywizację zawodową emerytów i studentów, czyli grup, które znajdują się w szczególnej sytuacji na rynku pracy" - czytamy.

Przypomnijmy, że przyjęta we wrześniu przez Sejm nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta zakłada, że z wyłączenia z zakazu handlu będą mogły korzystać tylko te placówki, w przypadku których usługi nieobjęte zakazem (w tym przypadku pocztowe) stanowią działalność przeważającą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeqWNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Kubuś
2 tyg. temu
Niedziela ma być dniem postu i tak społeczeństwo jest z otyłe
:-///
2 tyg. temu
Znaczy się tak: ustawa miała wspomóc rodzinne sklepiki, ale rodziny mają w nich pracować w weekendy wyłącznie nieodpłatnie... litości, z takimi "mózgami" u sterów ten kraj nie ma prawa nigdy dogonić cywilizacji...
rgf
2 tyg. temu
Jak gospodarka ma rosnąc? U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna Jest o zarządzaniu pieniędzmi by ludzie mogli się dowiedzieć jak mogą sami zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe, a nawet osiągnąć wolność finansową.
bEKeqWNv
Demokracja
2 tyg. temu
Decyzja podjęta portfelem klientów. Sklep może podnieś ceny w niedziele np. o 2% i tyle w temacie, przy obecnej cyfryzacji to żaden problem. To klienci zdecydują czy chcą, żeby sklep był otwarty czy nie! Jedne będą otwarte, drugie nie. Pracownik za niedziele ale każdy pracownik (nie tylko w handlu) powinien zarabiać godziwe np. 200% stawki, do tego można dopisać (w przypadku handlu), że tylko na własne życzenie. Ksiądz natomiast niech weźmie za modlenie, bo za to mu płacimy a nie za szczucie i jątrzenie. Jak się nie podoba, to do Watykanu droga wolna i oddajcie naszą zagrabioną ziemie. Nie dotyczy pedofili, bo ci powinni zgnić na robotach po kastracji.
Proste rozwią...
2 tyg. temu
Pracownik za niedziele każdy pracownik (nie tylko w handlu) powinien zarabiać godziwe np. 200% stawki, do tego można dopisać (w przypadku handlu), że tylko na własne życzenie. Sklep może podnieś ceny w niedziele np. o 2% i tyle w temacie, przy obecnej cyfryzacji to żaden problem. To klienci zdecydują czy chcą, żeby sklep był otwarty czy nie! Jedne będą otwarte, drugie nie. Ksiądz natomiast niech weźmie za modlenie, bo za to mu płacimy a nie za szczucie i jątrzenie. Jak się nie podoba, to do Watykanu droga wolna.
...
Następna strona