Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Zakaz handlu. Posłowie nie nadążają z uszczelnianiem przepisów. Trik na ryby zamiast poczty nie przejdzie

22
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele miała uszczelnić obecne przepisy, które w praktyce okazały się dziurawe. Placówki handlowe znalazły sposób na ominięcie przepisów, oferując usługi pocztowe. Posłowie postanowili załatać legislacyjne furtki, bo w miejsce starych pojawiły się nowe.

Zakaz handlu. Posłowie nie nadążają z uszczelnianiem przepisów. Trik na ryby zamiast poczty nie przejdzie
W nowelizacji ustawy o zakazie handlu ''rybny wyjątek'' otrzymał nowe brzmienie. Bartosz KRUPA/East News

Podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła 5 na 20 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jedna z nich dotyczy uszczelnienia wyjątku dotyczącego handlu produktami rybnymi.

Powód? W nowej wersji ustawy znalazł się przepis mówiący o tym, że zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywać w przypadku "sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i placówkach handlowych zajmujących się odbiorem produktów rybnych oraz handlem takimi produktami".

Pojawiła się więc obawa, że placówki handlowe, zamiast pocztami, jak to działo się do tej pory, staną się teraz w przeważającej większości sklepami rybnymi.

Zobacz także: Zakaz handlu do zmiany? "Sklepy w niedziele trzeba otworzyć jak najszybciej"

Dlatego w trakcie prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny po drugim czytaniu "rybny" wyjątek otrzymał nowe brzmienie. Teraz handel w niedziele będzie legalny tylko "w przypadku sprzedaży ryb w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych". Uszczelnienie przepisów ma polegać głównie na dodaniu słowa "wyłącznie".

Rodzina pomoże właścicielowi w sklepie

Komisja pozytywnie zaopiniowała także poprawkę, która poszerzyła katalog osób, które będą mogły nieodpłatnie pomagać w niedziele właścicielom sklepów. Jest to zgodne z apelem przedsiębiorców, posłów i rzecznika MŚP. Zgodnie z nowymi przepisami właścicielowi sklepu będzie mogła m.in. pomagać: małżonka, dzieci, rodzice, macocha, ojczym, rodzeństwo a także dziadkowie i wnuki.

Kolejna zmiana poparta przez komisję dotyczyła vacatio legis. Zgodnie z nią ustawa wejdzie w życie nie trzy miesiące po publikacji w Dzienniku Ustaw, ale pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Może to oznaczać nawet do czterech dodatkowych niedziel handlowych dla sklepów korzystających z wyłączenia dla placówek pocztowych.

Doprecyzowano także na czym ma polegać "przeważająca działalność" w przypadku wyjątku od zakazu dotyczącego rolno-spożywczych rynków hurtowych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami - minimum 50 proc. miesięcznego przychodu (za poprzedzający miesiąc) będzie musiało pochodzić z wynajmu i zarządzania nieruchomościami na użytek handlu hurtowego artykułami rolno-spożywczymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Kamil
3 lata temu
Rząd PeŁo i Peezel to dopiero był Idiotyczny rząd
alexa
3 lata temu
idiotyczny rzad robi wszystko pod dyktando kosciola i glupiej solidarnosci Kosciol nie mogl przebolec jak sie zorientowali ze ludzie w miastach gnali z rodzina do galerii w niedziele zamiast do kosciola no i wymusili na rzadzie zamkniecie galerii w niedziele a zeby ich nie oskarzali o dyskryminacje no to wszystkie sklepy zamkneli To ze wiekszosci ludzi wcale sie to nie podoba to juz rzadu nic nie obchodzi
Waldi
3 lata temu
A wystarczy tylko wprowadzić obowiązek zapłaty 300% za pracę w niedzielę dla absolutnie wszystkich zawodów i dzień wolny za przepracowany jak dawniej w górnictwie! Czemu PIS nie chce tego zapisu a wtedy te wszystkie ZAGRANICZNE sieci handlowe dałyby zarobić polakom. Spytajcie posłów b o pytałem pracowników i im się taki pomysł podoba.
Max
3 lata temu
Skończy się pis i skończy się zakaz chandlu w niedzielę .POCZEKAMY
Max
3 lata temu
Myślę, że wszystkie sklepy mogą jeszcze dostawić półki z dewocjonaliami. I wtedy można handlować cały tydzień :-)
...
Następna strona