Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Rachunki za wodę i ścieki w górę. Zobacz, o ile wzrosną opłaty

187
Podziel się:

Wody Polskie otrzymały aż 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych z całej Polski. W 90 proc. firmy chciały podwyżek cen za wodę i ścieki nawet o 20 proc.

Rachunki za wodę i ścieki w górę. Zobacz, o ile wzrosną opłaty
Wody Polskie muszą zatwierdzać zmiany taryf dotyczących cen wody i ścieków. W tym roku proces ten jest bardzo złożony. (Adobe Stock, Dmitry Naumov)

Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024). Zgodnie z prawem ich zatwierdzeniem zajmuje się regulator tego rynku, Wody Polskie.

Na 2,6 tys. wniosków regulator wydał do tej pory ponad 1,4 tys. pozytywnych decyzji, zatwierdzających nowe taryfy; w 958 przypadkach takiej zgody nie wydano. Regionalne jednostki Wód Polskich (RZGW) rozpatrują obecnie jeszcze ok. 300 wniosków. Każdy wniosek taryfowy rozpatrywany jest indywidualnie.

Podwyżki cen wody. Tyle wyniosą

W ok. 10 proc. przypadków regulator dwukrotnie wydawał negatywne decyzje dotyczące nowych cen za wodę i ścieki. Dopiero trzecia decyzja, po procesie weryfikacji, była tą pozytywną.

Zobacz także: Osiedlowe strumyki mogą być niebezpieczne. "Wody wzbierają błyskawicznie"

- We wnioskach, które już zatwierdziły Wody Polskie, średni wzrost cen za wodę na okres 3 lat to ok. 30-40 groszy, a w przypadku ścieków - 80 gr, czyli daje to razem ok. 1,1-1,2 zł na nowy okres taryfowy. Średnio zatwierdzone podwyżki sięgają 9-10 proc. Początkowo większość samorządów wnioskowała do Wód Polskich o ok. 20 proc. podwyżki. W wielu przypadkach, w procesie dialogu i po dokładnej analizie, podwyżki opłat zostały zweryfikowane w dół przez przedsiębiorstwa - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.

Wiceprezes Wód Polskich zastrzegł, że są to średnie wartości. Zdarzają się i większe podwyżki, które przede wszystkim są wynikiem prowadzonych inwestycji wodno-kanalizacyjnych w gminach. Rusiecki podkreślił, jak ważna jest rola regulatora, który stoi na straży, aby opłaty, jakie ponoszą mieszkańcy, były zoptymalizowane, czyli wynikały z rzeczywistych kosztów, obciążeń, jakie ponoszą firmy wodno-kanalizacyjne.

Rusiecki dodał, że w ponad 200 przypadkach firmy wodno-kanalizacyjne odwołały się od negatywnej decyzji RZGW do drugiej instancji, czyli Prezesa Wód Polskich, a w ponad 40 przypadkach decyzja Prezesa ws. utrzymania stanowiska RZGW została zaskarżona do sądu.

Podwyżki cen wody. Wydawanie decyzji potrwa nawet do końca roku

Przedstawiciel Wód Polskich pytany o to, jak długo potrwa jeszcze taryfikacja, ocenił, że na pewno do końca roku. "Wiele zależy od tego, ile będzie skarg do sądów, bo to zawiesza postępowanie taryfowe. Proces taryfikacyjny będzie trwać też dłużej dlatego, że przedsiębiorstwa nie miały jednego dnia na złożenie wniosków. Muszą to zrobić na 120 dni przed wygaśnięciem obowiązującej taryfy" - podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(187)
ILONA
2 lata temu
Jelenia Góra. Pozdrawiam monopolistów którzy wkrótce będą zadowoleni z rozpadu małych firm. Gratulacje wody polskie i rząd wy doprowadzicie do upadku małych przedsiębiorstw zobaczymy u kogo później będziecie szukać pieniędzy?? Barbarzyństwo
ala
2 lata temu
władze miasta i ich pomocnicy podnoszą ceny wody, ale jak widac ludziom wydaje sie, ze to robi rzad PiSu haha
Anjs
2 lata temu
Brak słów, to jest wyzysk
ciekawa spraw...
2 lata temu
to jak wyliczyli tą podwyżkę skoro inflacja wg PIS i dudy to ok.4% i na tej podstawie dali emerytowi 50 zł minus podatek???
patrioci port...
2 lata temu
przy takich podwyżkach ciekaw jestem jak wyrównanie dla emerytów liczył PIS i duda że im wyszło 50 zł minus podatek ale sobie oczywiście przydzielili nawzajem 7000 zł .... może to publicznie wyjaśnią???
...
Następna strona