Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska z najwyższą inflacją w UE. Wracamy na pozycję lidera drożyzny

520
Podziel się:

Wracamy na pozycję lidera rankingu drożyzny. W sierpniu inflacja w Polsce była najwyższa w Unii Europejskiej, wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu. Koszulkę lidera dzielimy z Litwą i Estonią.

Polska z najwyższą inflacją w UE. Wracamy na pozycję lidera drożyzny
Polska z najwyższa inflacją w UE. Ceny w lipcu rosły najszybciej w Polsce, Estonii i na Litwie. (Adobe Stock)

Przez kilka miesięcy Polska prowadziła w niechlubnym rankingu krajów Unii Europejskiej z najwyższą inflacją. Potem, na cztery miesiące, spadliśmy na drugą pozycję.

Niestety właśnie powracamy na pozycję lidera, choć tym razem nie jesteśmy osamotnieni - towarzyszą nam Litwa i Estonia.

W sierpniu inflacja w Polsce wzrosła do 5 proc. w skali roku z 4,7 proc. przed miesiącem - podał Eurostat. Takie samo, 5-proc. tempo wzrostu cen odnotowano na Litwie i w Estonii.

Zobacz także: Inflacja znowu wyższa. Minister finansów: to nie moment na drastyczne ruchy

W sierpniu z podium spadły Węgry, które z inflacją rzędu 4,9 proc. znalazły się na czwartej pozycji w rankingu. Co prawda wzrost cen nad Balatonem był nieco wyższy niż w lipcu, kiedy wyniósł 4,7 proc., czyli tyle samo co w Polsce, jednak wśród liderów drożyzny ceny rosły jeszcze szybciej.

To właśnie Węgry od kwietnia do czerwca były krajem z najwyższą inflacją w UE. Jednak węgierski bank centralny rozpoczął już podwyżkę stóp procentowych, co może hamować inflację. Narodowy Bank Polski na razie zwleka z takim krokiem. Na sugestię, że NBP powinien robić to samo, szef polskiego banku centralnego Adam Glapiński powiedział w czerwcu, że nie należy oglądać się na "egzotyczne banki centralne".

W sierpniu najniższą inflację odnotowano na Malcie (0,4 proc.) oraz w Grecji (1,2 proc.). W żadnym kraju UE średni poziom cen nie spadł w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku. W strefie euro inflacja wzrosła do 3 proc. z 2,2 proc. miesiąc wcześniej, a w całej Unii Europejskiej - do 3,2 proc. z 2,5 proc.

Warto pamiętać, że Eurostat oblicza inflację nieco inaczej niż Główny Urząd Statystyczny, według którego ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosły w sierpniu średnio o 5,5 proc. w skali roku, czyli najmocniej od 20 lat. Jednak zarówno unijny urząd statystyczny, jak i GUS są zgodne co do tego, że wzrost cen w sierpniu był wyższy niż w lipcu.

Inflacja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Ekonomiści coraz częściej mówią, że wzrost cen w Polsce niebawem sięgnie 6 proc. Dodają, że podwyższona inflacja może pozostać z nami na lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(520)
sceptyk
3 lata temu
Zakładając, że niższa średnia klasa jest w posiadaniu powiedzmy przynajmniej 60-70.000 zł oszczędności to w skali roku 6% inflacji daje stratę wartości tych środków o 4200 zł. Czyli co roku te oszczędności są warte o 4200 zł mniej. Czyli PiS oszukał was wszystkich i co roku pracujecie za darmo przez miesiąc, ponieważ inflacja to nic innego jak ukryty podatek. Gratulacje wszystkim zwolennikom PiSu, narodowego socjalizmu katolickiego i uprawiania polityki rozdawnictwa rodem z Wenezueli Chaveza i Maduro. Możecie być dumni z siebie, ze swoich zasmarkanych berbeci natrzaskanych w ostatnich latach i ze swoich 500 zł miesięcznie (za które sami sobie płacicie w postaci inflacji).
Polak 666
3 lata temu
Praso jest takie i polityka, że każdy Polak ma polską flagę w swoim dowodzie osobistym!
weg
3 lata temu
I kto jest teraz debeściak ? Pan Kaczyński i jego mafia też jest debeściak.
Miłośnicy Ukr...
3 lata temu
Miska ryżu coraz bliżej … Cieszą się tumany , ze PiS przykręca korbę przedsiębiorcom , podnosi cenę pracy i lotów na lotniskach …. Come back to Putin …
zet
3 lata temu
Mamy nieprzebrane morze gotówki - stwierdził Glapiński. No i tyle nadrukowali że teraz inflacji już nie opanują. Zresztą nawet nie próbują.
...
Następna strona