Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Zakaz handlu w niedziele. Mniej kontroli, więcej skarg

6
Podziel się:

O jedną trzecią spadła liczba kontroli Inspekcji Pracy w ubiegłym roku. Pod kątem przestrzegania zakazu handlu w niedziele i święta objęły one niecałe 5 tys. sklepów. Tym czasem rośnie liczba skarg na pracę w niedzielę.

Zakaz handlu w niedziele. Mniej kontroli, więcej skarg
Bunt wywołało otwarcia niektórych sklepów Biedronka, Polomarket czy Dino w niedziele na mocy umów z operatorami pocztowymi. (money.pl, Rafał Parczewski)
bECAKXCd

Dokładanie w 4895 sklepach inspektorzy pracy podjęli działania w sprawie przestrzegania zakazu handlu w niedziele i święta. Łamania zakazu dopatrzono się w niewielu przypadkach (stanowiły zaledwie 4,7 proc. wszystkich skontrolowanych), ale liczba sklepów otwartych w niedziele stale rośnie.

Kontroli było jednak o jedną trzecią mniej niż rok wcześniej i o prawie trzy czwarte mniej niż w roku 2018 - wskazują Wiadomości Handlowe. To nie tylko efekt pandemii, ale też mniejszej liczby zgłoszeń w 2020 roku.

bECAKXCf

W niektórych okręgach PIP, było tak mało zgłoszeń, w ogóle zlikwidowano dyżury telefoniczne.

Teraz jednak znów rośnie liczba skarg - donosi portal dlahandlu.pl. 4,7 proc. A wszystko za sprawą otwarcia niektórych sklepów Biedronka, Polomarket czy Dino w niedziele na mocy umów z operatorami pocztowymi.

Przypomnijmy, że handlowy gigant już jakiś czas temu informował, że podpisał umowę z Pocztą Polską, dzięki której będzie mógł otwierać swoje sklepy we wszystkie niedziele, także te niehandlowe. Decyzja ta wywołała ogromne kontrowersje. Po jednej stronie znaleźli się Polacy, którzy mają dość zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia, po drugiej pracownicy sklepu i związki zawodowe, którzy zdążyli się już przyzwyczaić do dnia wolnego.

Zobacz także: Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada
bECAKXCl

- Może nie możemy jeszcze mówić o wielkiej fali skarg, ale jest ich znacząco więcej. Dotyczą przede wszystkim tego czy pracownicy muszą przychodzić do pracy w niedzielę, czy mogą odmówić oraz czy pracodawca może ich zwolnić jeżeli zdecydują się na pozostanie w domach – mówi portalowi dlahandlu.pl Małgorzata Marczulewska. prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Jak pisaliśmy w money.pl, wielu pracowników tych sieci bierze zwolnienia lekarskie, aby nie pracować w niedzielę. A jak podkreśla przedstawiciel NSZZ "Solidarność", wielu pracowników to rodzice samotnie wychowujący dzieci.

- Pracownicy przyzwyczaili się do wolnych niedzieli. Klienci oceniają ponowny handel pozytywnie, ale dla pracowników to dodatkowe obowiązki, które w obecnej sytuacji nie są zwykle dodatkowo premiowane. Swojego czasu proponowaliśmy, by osoby pracujące w niedzielę były dodatkowo wynagradzane, ale rządzący wolą skupiać się na regulacjach ograniczających, a nie doceniających pracowników, co oceniamy negatywnie - wyjaśnia w rozmowie z portalem dlahandlu.pl Małgorzata Marczulewska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECAKXCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
ssak5
miesiąc temu
Jestem za bieżącą ustaw o handluIdeolodia precz.
ssak5
miesiąc temu
ludzie zatrudnieni w handlu to tez ludzie i maja prawo do weekendu zakupy można zrobić wczesnej i handel wcale na tym ni e traci..Komu się ten przepis ni podoba i dlaczego czyżby IDEOLOGIA zaważyła chodzi o odciągnięci e ludzi od porannej mszy ?
Warszawiak
2 miesiące temu
Ważme że Hollywood na Grenadierów 9 czynne cały tydzień. Płatność tylko gotówką. Panienki rosyjskojęzyczne czekają.... mafia rządzi.
bECAKXCH
kit
2 miesiące temu
to są głupoty. Wolne w niedzielę oznacza brak możliwości zakupów dla wielu milionów. Niemieckie. Tak się to rozwiązuje, że chętnym płaci się dobrze i jest w porządku. Poraża mnie problem: po zwiększeniu zarobków pracownicy gorzej, źle pracują. Również nie należy bezsensownie psuć handlu. Przejścia swobodne, rozmieszczenie towarów planowe, logiczne, wygodne. Kontakt z klientami. Było już, a nie ma.
Nyc
2 miesiące temu
Czy tak trudno przestrzegac 40 godzinny tydzien pracy bez zajmowania sie sprawa kiedy te 40 zostalo przepracowane sa osoby ktore zamiast do kosciola udadza sie Chetnie do pracy zeby poprawic swoja sytuacje finansowa