Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakaz handlu w niedziele. Najwięcej przeciwników wśród pracujących w handlu

42
Podziel się

Mieszkańcy małych miast, a także osoby aktualnie bądź w przeszłości pracujące w sektorze handlowym są największymi przeciwnikami zakazu handlu w niedzielę – wynika z badań Maison&Partners na zlecenie ZPP.

Zakaz handlu w niedziele. Najwięcej przeciwników wśród pracujących w handlu
(East News)
bDyJbvyZ

Po raz kolejny spada odsetek osób, które uważają zakaz handlu w niedziele za jedno z najlepszych działań rządu – regulacja jest coraz gorzej postrzegana na tle innych działań rządu PiS – zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Odsetek osób popierających zakaz handlu obowiązujący w 2019 roku wyniósł 37 proc. i jest o cztery punkty procentowe niższy niż w pierwszej fali badania przeprowadzonego w listopadzie 2018 roku – wynika z badań Maison&Partners na zlecenie ZPP.

bDyJbvzb

– Jeśli chodzi o strukturę grupy przeciwników zakazu handlu w niedziele, tendencje pozostają niezmienne – podkreśla prof. Dominika Maison. – Wciąż dostrzegamy, że odsetek osób krytycznych wobec regulacji jest wyższy wśród mieszkańców małych miast i wśród osób pracujących w handlu. Zauważamy to od pierwszej fali badania, w najnowszej edycji nic się pod tym względem nie zmieniło.

Zobacz także: Obejrzyj: Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Podobnie jest w przypadku regulacji, jakie czekają nas w przyszłym roku - zakazu handlu we wszystkie niedziele. Tylko 32 proc. badanych oceniło go pozytywnie, podczas gdy w listopadzie 2018 roku było ich 35 proc.

bDyJbvzh

Na tym tle o 2 punkty procentowe wzrosła liczba tych, którzy pozytywnie ocenili model dwóch niedziel niehandlowych do dwóch handlowych. Obecnie ubiegłoroczny zakaz handlu raczej lub zdecydowanie pozytywnie ocenia 45 proc. badanych.

- Widzimy wyraźnie, że ludzie, dostrzegając, jak uciążliwe są regulacje obowiązujące w tej chwili, i jak dokuczliwy może być całkowity zakaz handlu od 2020 roku, przychylniej oceniają to, co było rok temu, czyli dwie niedziele handlowe w miesiącu – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Nic w tym dziwnego, w perspektywie najbardziej restrykcyjnych regulacji, które mają zacząć obowiązywać w przyszłym roku, łagodniejsze ograniczenia wyglądają na dużo bardziej racjonalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDyJbvzi
bDyJbvzC
KOMENTARZE
(42)
gabi0107
2 lata temu
Wszystkie sklepy powinny być czynne w niedziele. Nikt na siłę ludzi do sklepów nie ciągnie. Każdy tam idzie jeżeli ma potrzebę ale na pewno z własnej woli.
man
2 lata temu
A dlaczego nasz wspaniały rząd nie chce w tej sprawie referendum ogólnopolskiego?? Boi się,że nie jest tak różowo,jak nam wciska tvp?? Pan ze związków zawodowych przytarga do sejmu ponoć 560 tys. podpisów za zakazem handlu we wszystkie niedziele.Jak się ma ta ilość do tych 30 mln obywateli?? Co to jest za rząd ? Kolejni,którzy wiedzą lepiej od nas, co nam jest potrzebne?? Beznadzieja,tylko socjal wam wychodzi,też za nasze...
Misiek
2 lata temu
dlaczego nie możemy zastosować modelu australijskiego: sklepy czynne w niedziele od 10-16 i dodatkowo zagwarantować każdemu pracownikowi ustawowo dwie wolne niedziele w miesiącu
bDyJbvzD
bingo
2 lata temu
Zakaz handlu w niedziele, to głupota. Pracują ludzie, którzy wyrażają na to zgodę i mają za niedziele większe wynagrodzenia, są szczęśliwi. Praca w handlu, to nie 'służba', którą trzeba 'odwalić', aby dalej utrzymać się na stanowisku. . Polacy chętnie robią zakupy w niedziele, a że jesteśmy rzekomo wolnym narodem, więc mamy 'wolną wolę' i chcemy, aby we wszystkie niedziele handel był dostępny dla nas - Polaków. Nie interesują nas zakazy, nakazy w innych krajach, bo nasz rząd również nie stosuje się do nakazów wobec polskich zarobków, służby zdrowia, sądownictwa itd - jakie obowiązują winnych krajach UE.
Daniel
2 lata temu
Zakaz handlu uderza w ludzi którzy chcą pracować. Studenci rozkładający towar, panie w kasie i zwykłych ludzi pracujących od pon. do soboty. Praca w niedziele powinna być o 50 % stawka wyższa. Ja jak wiele osób handluję na portalach internetowych. na Sprzedajemy, Mofree i innych handel trwa 24 godziny na dobę 7 dni w tyg. Można teraz wszystko kupić i sprzedać. Więc dla kogo zakaz i po co? W niedziele pracują- Policjanci, Ratownicy Medyczni, Hutnicy, Piekarze, Restauracje, i wiele wiele innych zawodów i branż. Pozdrawiam.
...
Następna strona