Notowania

Zakaz handlu w niedziele. Najwięcej przeciwników wśród pracujących w handlu

Mieszkańcy małych miast, a także osoby aktualnie bądź w przeszłości pracujące w sektorze handlowym są największymi przeciwnikami zakazu handlu w niedzielę – wynika z badań Maison&Partners na zlecenie ZPP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Po raz kolejny spada odsetek osób, które uważają zakaz handlu w niedziele za jedno z najlepszych działań rządu – regulacja jest coraz gorzej postrzegana na tle innych działań rządu PiS – zauważa Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Odsetek osób popierających zakaz handlu obowiązujący w 2019 roku wyniósł 37 proc. i jest o cztery punkty procentowe niższy niż w pierwszej fali badania przeprowadzonego w listopadzie 2018 roku – wynika z badań Maison&Partners na zlecenie ZPP.

– Jeśli chodzi o strukturę grupy przeciwników zakazu handlu w niedziele, tendencje pozostają niezmienne – podkreśla prof. Dominika Maison. – Wciąż dostrzegamy, że odsetek osób krytycznych wobec regulacji jest wyższy wśród mieszkańców małych miast i wśród osób pracujących w handlu. Zauważamy to od pierwszej fali badania, w najnowszej edycji nic się pod tym względem nie zmieniło.

Obejrzyj: Zakaz handlu. Rafał Sonik: Ta ustawa jest błędna i szkodliwa dla wszystkich

Podobnie jest w przypadku regulacji, jakie czekają nas w przyszłym roku - zakazu handlu we wszystkie niedziele. Tylko 32 proc. badanych oceniło go pozytywnie, podczas gdy w listopadzie 2018 roku było ich 35 proc.

Na tym tle o 2 punkty procentowe wzrosła liczba tych, którzy pozytywnie ocenili model dwóch niedziel niehandlowych do dwóch handlowych. Obecnie ubiegłoroczny zakaz handlu raczej lub zdecydowanie pozytywnie ocenia 45 proc. badanych.

- Widzimy wyraźnie, że ludzie, dostrzegając, jak uciążliwe są regulacje obowiązujące w tej chwili, i jak dokuczliwy może być całkowity zakaz handlu od 2020 roku, przychylniej oceniają to, co było rok temu, czyli dwie niedziele handlowe w miesiącu – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Nic w tym dziwnego, w perspektywie najbardziej restrykcyjnych regulacji, które mają zacząć obowiązywać w przyszłym roku, łagodniejsze ograniczenia wyglądają na dużo bardziej racjonalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2019

MmmmmmZastanawia mnie kto sieje taką propagandę o zakazie.Ja słyszę same pozytywne opinie na temat wolnych niedziel.

02-04-2019

BojlerCiemnogród:/ Na zachodzie od dawna nie pracują w każdą niedziele i jakoś funkcjonują!

02-04-2019

gabi0107Wszystkie sklepy powinny być czynne w niedziele. Nikt na siłę ludzi do sklepów nie ciągnie. Każdy tam idzie jeżeli ma potrzebę ale na pewno z własnej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)