Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Zakaz handlu. Minister Emilewicz przedstawi na rządzie swój raport

20
Podziel się:

Rada ministrów wysłucha we wtorek raportu dotyczącego gospodarczych skutków wprowadzenia zakazu handlu. W programie posiedzenia są też prace nad ustawą regulującą transport i powołanie Polskiej Agencji Geologicznej.

We wtorek posiedzenie rządu.
We wtorek posiedzenie rządu. (PAP)

Raport dotyczący zakazu handlu ma przedstawić Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Jak mówiła w poniedziałek, prezentowane ostatnio publikowane raporty są "mało wiarygodne bądź bazują na niewielkiej liczbie danych". - Nasz raport też jeszcze nie jest kompletny - zastrzegała.

Jak mówi Jadwiga Emilewicz, podstawowym wnioskiem płynącym z rządowego raportu "jest to, że powinniśmy do jesieni dalej badać zachowania konsumenckie".

Raport uwzględnia m.in. dane dotyczące liczby sklepów i placówek handlowych, dane dotyczące zachowań konsumentów w czasie wolnym w niedzielę i "ruchu" na indywidualnych kontach bankowych w piątki, soboty i poniedziałki.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Beata Szydło tłumaczy, co udało się ustalić

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, która ma regulować przepisy dotyczące przewoźników takich jak Uber.

Projekt nowelizacji wprowadza m.in. obowiązek rejestracji działalności oraz definicję pośrednika przy przewozie osób samochodem osobowym oraz przewozie osób taksówką.

- Projekt reguluje rynek na tyle, że każdy świadczący te usługi będzie je realizował na takich samych warunkach, chodzi o obowiązek rejestracji działalności gospodarczej i posiadania kasy fiskalnej - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Pośrednicy usług taksówkarskich, którzy dzisiaj używają aplikacji mobilnych, będą musieli być zarejestrowani w kraju wykonywania usług i posiadać konto bankowe w Polsce, a nie za granicą. To powoduje, że podatek będzie odprowadzany do budżetu państwa.

Rząd ma się zająć także powołaniem Polskiej Agencji Geologicznej - instytucji, która ma m.in. weryfikować zasoby geologiczne i walczyć z ich nielegalnym wydobyciem.

- Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w latach 2009-2015 wykazały, że wydobywanie kopalin bez koncesji jest zjawiskiem powszechnym na obszarze całej Polski oraz dotyczy głównie kruszyw naturalnych piaskowcowo-żwirowych - czytamy w uzasadnieniu do projektu. - W latach 2009-2015 zinwentaryzowano ponad 3,5 tys. miejsc nielegalnego wydobycia kruszyw, a wartość pozyskanej kopaliny wyniosła ponad 2,2 mld zł.

W nowej agencji ma pracować ok. 520 osób. Roczny koszt utrzymania takiego personelu szacuje się na ok. 46 mln złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
KaczIza
5 lata temu
Ciekawe jak teraz wypadną wybory po zakazie handlu :D Zakaz radykalnie zmienił moje poglądy polityczne.
Baska
5 lata temu
Może i rząd miał dobre zamiary wprowadzając tą ustawę, ale nic nie zastąpi zadowolenia rodaków, a prawda jest taka, że ustawa wprowadziła mnóstwo rozgoryczenia u większości polaków.
Baska
5 lata temu
Może i rząd miał dobre zamiary wprowadzając tą ustawę, ale nic nie zastąpi zadowolenia rodaków, a prawda jest taka, że ustawa wprowadziła mnóstwo rozgoryczenia u większości polaków.
Lileczka36
5 lata temu
Zakaz handlu w niedzielę, to najgorsza ustawa jaka weszła w ciągu mojego życia. Żyję w wolnym kraju, a mam ograniczoną wolność. Nie mogę nawet wybrać czy w niedzielę chcę spędzić czas na spacerze czy na zakupach. Jestem totalnie przeciwna...
Renia
5 lata temu
moja mama prowadzi sklep, wiec powiem szczerze, ze niezbyt ciekawie to wyglada, ceny u niej niestety nie przebija tych wszystkich promocji, które są w duzych sklepach, no chyba ze zacznie rozdawac za darmo, wtedy bedzie miala ruch...