Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Piątka dla zwierząt. "Będą pełne odszkodowania dla rolników"

408
Podziel się:

Rolnicy, którzy produkują mięso, mają szansę otrzymać rekompensaty. Padła istotna zapowiedź ze strony rządu: "Jest zgoda polityczna na ważną poprawkę" do tzw. Piątki dla zwierząt.

Piątka dla zwierząt. "Będą pełne odszkodowania dla rolników"
mięso (East News, FLPA, John Eveson)

Piątka dla zwierząt, ustawa, w którą osobiście zaangażowany jest Jarosław Kaczyński, wywołała poważne kontrowersje i protesty rolników. Wśród z jej założeń jest bowiem zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenia w uboju rytualnym tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

To głównie dla producentów mięsa rząd zamierza wyciągnąć pomocną dłoń. Jak poinformowali podczas wspólnej konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Terlecki, Marek Pęk oraz Marek Martynowski, jest zgoda polityczna na ważną poprawkę, która ma wprowadzić odszkodowania dla rolników.

Ustawa bowiem w pierwotnym kształcie spowodowałby likwidację eksportu mięsa zgodnego z prawem wyznaniowym muzułmańskim - halal, czy judaistycznym koszer. Straty liczone byłyby w miliardach złotych rocznie.

- Konsumpcja mięsa ubijanego rytualnie to margines błędu, ale eksport takiej żywności to prawie 90 proc., więc zakaz oznacza zniszczenie tej działalności – mówił w programie "Newsroom" Jerzy Rey ze Związku Polskie Mięso.

Zobacz także: "Piątka dla zwierząt" w Senacie. Krzysztof Gawkowski o ruchu Andrzeja Dudy

Strona rządowa zapowiada więc, że rolnikom będą przysługiwać pełne odszkodowania. - Przewidujemy wypłaty dla tych, którzy produkują mięso, odszkodowania zostaną uruchomione gdy ustawa wejdzie w życie, jest przewidziany rok vacatio legis - zapowiedział Ryszard Terlecki.

Poprawka ma zostać złożona 13 października i uspokoić tych, którzy tych, którzy "starali się przedstawić Piątkę dla zwierząt, jako szkodliwą dla rolników".

Jak przypomina portal Świat Rolnika, jak do tej pory, zgłoszono do projektu ponad poprawek.

W piątek senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wznowiła prace nad nowelą o ochronie zwierząt, która wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenia dotyczące uboju rytualnego.

Piątka dla zwierząt miała również swoje konsekwencje polityczne. Sprzeciw podczas głosowania nad projektem doprowadził do zawieszenia w partii członków PiS, a wśród nich Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz Henryka Kowalczyka.

Rekonstrukcja rządu spowodowała, że minister rolnictwa Jan Ardanowski stracił stanowisko, a jego miejsce zajął Grzegorz Puda, który w pełni zgadza się z prezesem Kaczyńskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(408)
Młody rolnik
4 lata temu
Jestem rolnikiem i apeluje do ludzi nie związanych z rolnictwem popierajcie rolników strajkujących ta ustawa w tej formie w przypadku bydła naraża je na większe cierpienie po przez długi transport do zagranicznych ubojni, w których bedzie i tak ubój rytualny. Nasza wołowina jest jedną z najzdrowszych na świecie! Jestem hodowcą bydła wiem co pisze. Nie chcemy żadnych rekompensat chcemy normalnie produkować zdrową polska żywność.
Ewa
4 lata temu
juz dostalismy rekompensate za prad taka sama dostana rolnicy
NN
4 lata temu
PRL plus
mmm
4 lata temu
już czas walczyć o likwidację systemu parlamentarnego. od kilkudziesięciu lat strajkujący walczą z politykami, i jaki mamy tego skutek, jest coraz gorzej. Po co taplać się w tym samym bagnie, rzućcie hasła na transparenty "precz z politykami". jaki jest sens wyżywania się na jednym ugrupowaniu politycznym, przecież wszyscy politycy opowiadają za to co się dzieje.
Kris
4 lata temu
A czyje będą te pieniądze ????? Pisu czy też moje ??????
...
Następna strona