Piątka Dla Zwierząt – Wszystkie wiadomości
PRAWO / "Piątka dla zwierząt" wejdzie w życie? Minister odpowiada
Choć jeszcze we wrześniu 2020 roku wydawało się, że Jarosław Kaczyński i PiS przepchną "piątkę dla zwierząt" za wszelką cenę, to jednak dziś ustawa jest coraz dalej od wejścia w życie. - Nie wiem, jakie będą jej dalsze losy - mówi minister rolnictwa Grzegorz Puda.
WIDEO / Nowa "piątka dla zwierząt". Rolnicy znowu wyjdą na ulice?
Rząd zmienia projekt "piątki dla zwierząt", co sądzą o tym rolnicy? - To powoduje tylko niepokój. Nie tylko u mnie, ale u wielu rolników. Takie działanie spowoduje, że rolnik, który będzie miał do sprzedania krowę, dostanie od państwa 500 zł dopłaty, to nie sprzeda jej na ubój rytualny. W tym samym czasie ubojnie rytualne, które przez wiele lat zdobywały rynki, przestaną funkcjonować. My je stracimy. Jako rolnicy, nie będziemy konkurencyjni z rolnikami z zagranicy - powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. - To jest nie do pomyślenia, że poseł Marek Suski wypowiada się z takim lekceważeniem. Trzeba mu powiesić banery, że jest podwójnym zdrajcą. Jeśli ktoś raz się pomyli, to nie oznacza, że chciał źle, może się pomylił. Jednak gdy ktoś robi to drugi raz, to robi to z pełną premedytacją. Tak działa Marek Suski. Bezczelnie chce się przypodobać prezesowi PiS - dodał.
UBÓJ RYTUALNY / Bez zakazu uboju rytualnego. PiS po raz drugi podchodzi do "piątki dla zwierząt"
Marek Suski, wiceszef klubu PiS, zapowiedział, że nowa wersja "piątki dla zwierząt" (ustawa utknęła w Sejmie) nie będzie zawierała zakazu uboju rytualnego. Będą za to zachęty do rezygnacji z tej metody uśmiercania zwierząt.
OCHRONA ZWIERZĄT / Piątka dla zwierząt w pierwotnej wersji to przeszłość. Terlecki: idea zostanie
Projekt noweli ustawy o ochronie zwierząt jest modyfikowany, gdy opuści ministerstwo rolnictwa, zostanie upubliczniony - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Jego zdaniem projekt zachowa ideę poprzedniego, tzn. "lepsze, zdrowsze, łagodniejsze podejście do zwierząt".
NORKI / Kłopotliwy pomysł Kaczyńskiego. PiS szuka drogi wyjścia
Kontrowersyjna ustawa zakazująca m.in hodowli zwierząt futerkowych to dla partii problem. PiS rozważa trzy scenariusze.
RZĄD. / "Piątka dla zwierząt" a Prawo i Sprawiedliwość. Co dalej z ustawą?
"Piątka dla zwierząt" miała stanowić odpowiedź obozu rządzącego na postulaty obrońców zwierząt w kwestii m.in. uboju rytualnego. Nowelizacja ustawy wywołuje olbrzymie i emocje, a Prawo i Sprawiedliwość nadal nie podjęło ostatecznej decyzji w kwestii przeforsowania przepisów.
GRZEGORZ PUDA / Piątka dla zwierząt. Trwają prace nad nowym projektem
Trwają prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt. Będzie on częściowo uwzględniał poprawki Senatu i ujednolici przepisy w związku z tworzeniem Inspekcji Ochrony Zwierząt - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda.
ADAM ABRAMOWICZ / To nie czas na zmiany. "Gospodarka potrzebuje spokoju"
- To nie jest czas na takie ustawy jak piątka dla zwierząt czy dodatkowe opodatkowywanie firm. To powinien być czas spokojnej pracy i odrabiania strat. Jak nie damy spokoju gospodarce, to gospodarka nie dostarczy pieniędzy do budżetu i nie będzie pieniędzy na służbę zdrowia - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Jednak w zeszłym tygodniu Sejm przegłosował zmiany dla spółek komandytowych, zauważył prowadzący "Money. To się liczy". - Moje stanowisko było jednoznacznie negatywne. Jeśli już ministerstwo się na to zdecydowało, to powinno się dać takim firmom vacatio legis przynajmniej dwa lata - twierdzi Abramowicz.
ROLNICY PROTEST / Rolnicy blokują Warszawę. Mają nową taktykę
Protesty w Polsce przybierają na sile. W środę w południe rolnicy zaczęli kolejny "najazd" na Warszawę. Sprzeciwiają się oni zapisom tzw. piątki dla zwierząt.
PIĄTKA DLA ZWIERZĄT / Piątka dla zwierząt. Ustawa może trafić do zamrażarki
Senator Jan Maria Jackowski przekonuje, że kontrowersyjna ustawa zakazująca m.in hodowli zwięrząt futerkowych może przestać być procedowana.
ROLNICY / Protest rolników. Rolnicy znowu zablokują drogi. Wiemy które
Na środę zapowiedziano protesty rolników w całym kraju. Blokad i spowolnień należy się spodziewać w ponad 200 miejscach.
PROTESTY / Piątka dla zwierząt. Firmy nie odpuszczą protestów
- Proces legislacyjny wciąż nie został zakończony, więc będziemy wspierać naszych kolegów i protestować - mówi w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Marek, prezes firmy IMEX Poland. Jego firma zajmuje się ubojem drobiu w systemie halal. Jeśli przejdą poprawki rządowe, to akurat IMEX Poland mocno nie ucierpi, bo działalność firmy nie zostanie zakazana. To jednak nie zmienia faktu, że protesty nie ustaną. - Walczymy o pewną sprawę, a nie przeciwko komuś - mówi Marek. - Jesteśmy z naszymi kolegami, którzy produkują zboża czy produkty mleczne. Przecież my to wysyłamy również do krajów muzułmańskich. Jak one to odbiorą? - dodaje prezes IMEX Poland.
INWESTYCJA / "Piątka dla zwierząt" w praktyce. Firma wstrzymuje inwestycje
- Widzimy konsekwencje nowego prawa. Jeden z banków cofnął nam promesę i musimy wstrzymywać zaplanowane inwestycje - tak o skutkach procedowanej w parlamencie "Piątki dla zwierząt" mówi Grzegorz Marek, prezes firmy IMEX Poland. Jak dodaje gość programu "Money. To się liczy", takich inwestycji jest znacznie więcej. - Wszystkie zostały wstrzymane właśnie przez niepewność, związaną z nowymi przepisami - mówi Grzegorz Marek. Wyjątkiem jest zmiana systemu rozładunku żywca. - Ona jest już zbyt zaawansowana, żeby ją przerwać - mówi prezes firmy IMEX Poland. Ekspert podkreśla, że z powodu epidemii koronawirusa branża myśli obecnie o utrzymaniu rynku, a nie zdobywania nowego. A przepisy "Piątki dla zwierząt" jeszcze bardziej im to utrudnią. A to może mieć skutki dla wielu kontrahentów - rolników, firm produkujących pasze czy zajmujących się transportem.
WIDEO / Ubój rytualny halal. Na czym to polega?
Jeśli poprawki zaproponowane przez rząd przejdą przez Sejm i Senat, to w "piątce dla zwierząt" dozwolony zostanie ubój rytualny drobiu. Jednym z jego rodzajów jest tzw. ubój halal, wymagany przede wszystkim w religii muzułmańskiej. Na czym polega i czym różni się od tradycyjnego? - W uboju halal zwierzę nie jest wcześniej ogłuszane, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego uboju. Kluczem jest więc użycie bardzo ostrego narzędzia, by nie przysparzać cierpienia - mówi w programie "Money. To się liczy" Grzegorz Marek, prezes firmy IMEX Poland, zajmującą się właśnie produkcją mięsa halal. Jak zapewnia Marek, wiele opracowań naukowych wykazuje przewagę uboju halal nad tradycyjnym. - Często naukowcy zwracają uwagę, że jest on nawet "bardziej humanitarny" - twierdzi prezes firmy IMEX Poland.
OBOSTRZENIA / "Money. To się liczy". Nowe obostrzenia. Problemy ze sklepami
Dziś w "Money. To się liczy" pytamy o problemy z realizacją nowych obostrzeń w sklepach. Gościem będzie Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. W drugiej części o proteście branży drobiarskiej przeciwko "piątce dla zwierząt" mówi Grzegorz Marek, prezes IMEX Poland.
Zapraszamy od 9.15.
UBÓJ RYTUALNY / Odszkodowania dla rolników. Beger: "Rodacy musieliby zostać obciążeni dodatkowym podatkiem od mięsa"
- Walczymy, aby "Piątka dla zwierząt" została odrzucona. Nie przyjmujemy żadnych poprawek, które zostały zaproponowane, obietnic, które zostały złożone – mówiła Renata Beger uczestnicząca w proteście rolników przeciwko ustawie zakazującej m.in hodowli zwierząt futerkowych i ograniczającej ubój rytualny tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. . – Nie można mówić o żadnym odszkodowaniu dla rolników, bo budżet państwa nie ma na to pieniędzy. Na przyszły rok to ponad 100 mld na minusie. A jeśli nawet miałyby się znaleźć pieniądze, to na pewno nie z Unii, bo Unia na to nie pozwoli. - wyjaśniała. Jak dodała, żeby pokryć odszkodowania dla rolników, w Polsce musiałby się pojawić podatek od mięsa. Wspominała także Ś. P. Andrzeja Leppera. - Powtarzał politykom, że rolnicy nic od nich nie chcą. Mówił: zostawcie nas w spokoju i pozwólcie nam pracować.
PIĄTKA DLA ZWIERZĄT / Bunt rolników przeciw Piątce dla zwierząt. Krzysztof Bosak: " Trzeba protestować. Trzeba rozbić tą złą większość w Sejmie"
- Obciążanie całego społeczeństwa odszkodowaniami za likwidację ważnych branż rolniczych to absurd - mówił dla money.pl Krzysztof Bosak z Konfederacji uczestniczący w proteście rolników.
PROTEST ROLNIKÓW / Krzysztof Bosak: "Trzeba protestować. Trzeba rozbić tą złą większość w Sejmie"
- Nie ma powodu, abyśmy jako kraj likwidowali dwie z dochodowych branż rolniczych - mówił dla money.pl były kandydat na prezydenta z ramienia Konfederacji Krzysztof Bosak, obecny na proteście rolników w Warszawie. Jak podkreślił ta ustawa jest szkodliwa na wielu poziomach. - Obciążanie całego społeczeństwa odszkodowaniami za likwidację ważnych branż to absurd. Powinniśmy być tu wszyscy. Trzeba rozbić tą złą większość w Sejmie. Dobrze, że część posłów PiS już się zbuntowała. Z prywatnych rozmów wiem, że wielu z nich pomysł Kaczyńskiego z "Piątką dla zwierząt" się nie podoba, wiedzą, że to są szkodliwe rozwiązania dla Polski. Ważne, by prezydent Andrzej Duda czuł społeczne poparcie dla zawetowania tej ustawy - mówił.