Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnicy
28.10.2020 11:48

Rolnicy blokują Warszawę. Mają nową taktykę

Protesty w Polsce przybierają na sile. W środę w południe rolnicy zaczęli kolejny "najazd" na Warszawę. Sprzeciwiają się oni zapisom tzw. piątki dla zwierząt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rolnicy: kolejny protest przeciwko piątce dla zwierząt. Blokują Warszawę (Fot: Marcin Obara)

W Warszawie można się spodziewać zarówno stojących traktorów i innych pojazdów, ale przede wszystkim zwykłych osobówek. Jak tłumaczy w rozmowie z reporterem money.pl Sławomir Izdebski, szef rolniczego OPZZ, chodzi przede wszystkim o względy sanitarne i ograniczenie transmisji wirusa.

Jak na razie protest rolników jest niezbyt liczny i przebiega bez paraliżu miasta. Lider Agrounii, Michał Kołodziejczak narzeka, że policja zablokowała dojeżdżających uczestników.

Główna część protestu rolników zaczęła się w południe. Na razie zablokowane jest rondo na Placu Zawiszy, tuż obok siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Protestujący rolnicy chcą też zablokować rondo Dmowskiego, Aleje Jerozolimskie, Marszałkowską i "rondo Radosława" przy centrum handlowym Arkadia.

Po dwóch godzinach blokowania centrum stolicy rolnicy mają w planach powolny przejazd pod Sejm. Jak donosi Paweł Orlikowski, reporter money.pl protest nie jest masowy, przebiega bardzo spokojnie.

Protestujący odżegnują się także od skojarzeń ze strajkiem kobiet.

- Proszę nie wiązać nas z protestami organizowanymi przez inne grupy społeczne, szczególnie przez środowiska lewicowe. My jako rolnicze OPZZ i nasze środowisko się od tego odcinamy. To jest ideologia, niech to pozostanie w zgodzie z każdym sumieniem. My protestujemy tylko i wyłącznie w naszej sprawie, polskiego rolnictwa i piątki dla zwierząt. Chcielibyśmy aby media nas nie wiązały z tymi protestami - mówi naszemu reporterowi Sławomir Izdebski.

Dodaje, że jego zdaniem nie można pozwolić na to, "aby różne grupy społeczne niszczyły to co, wyhodowali, co zrobili nasi przodkowie, kościoły, symbole religijne". Mówi, że polska wieś jest zbudowana na fundamencie chrześcijańskich. Dodaje też, że każdy ma prawo protestować.

Jakie są postulaty rolników?

Rolnicy walczą przeciw wprowadzeniu ustawy o ochronie zwierząt. Zakazuje ona m.in hodowli zwierząt futerkowych i zakłada ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych. To zdaniem rolników zdrada polskiej wsi cios w ich dochody.

"Od 12.00 pokazujemy, że nie godzimy się na politykę rzadu prowadzoną bez rozmów ze stroną społeczną!! Obronimy! Nie będą wprowadzać szkodliwych dla nas ustaw. Nie ma zgody na "piątkę dla zwierząt" - piszą przedstawiciele organizatora.

Protest rolników, rolnicy, Agro Unia
Protest rolników w Warszawie. Gotowi są sparaliżować całą Polskę

Przypomnijmy, że już przed dwoma tygodniami rolnicy przyjechali do stolicy, aby protestować przeciwko tej ustawie.

- Premier nie ma wyjścia, musi się z nami spotkać. Dziś do napisania jest nowa umowa społeczna - mówił wówczas w rozmowie z money.pl, komentując protest rolników, Michał Kołodziejczak, szef AGROunii.

Protest rolników zakończył się zatrzymaniem lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka
Protest rolników na drogach krajowych. Michał Kołodziejczak zatrzymany przez policję

Z kolei tydzień temu rolnicy zdecydowali się na blokady dróg w różnych regionach Polski. Tego protestu nie będzie miło wspominał lider Agrounii Michał Kołodziejczak, który został skuty kajdankami i wyprowadzony przez policję.

- Zostały zastosowane kajdanki, poszliśmy z panem do radiowozu, pan został wylegitymowany i po wylegitymowaniu został zwolniony - tłumaczył wówczas kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-10-2020

BarbPrzecież Jarek chce się z nimi układać:) Czyżby zmądrzeli, przejrzeli na oczy? Wiadomo, że PiS chce ugasić pożar, bo mu się pod zadem z każdej strony … Czytaj całość

28-10-2020

arkanoegojak se chłopki głosowały tak teraz mają :D

28-10-2020

Dziki kraj polskaKilka osob majacych władzę niszczy 38 mln naród..... Orwell mial by gotowy material na kolejny bestseller

Rozwiń komentarze (417)