Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zakaz noszenia broni przy granicy z Białorusią. Jest rozporządzenie MSWiA

135
Podziel się:

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji zakazujące noszenia broni w pasie przy granicy z Białorusią. Zakaz wchodzi w życie od środy 1 grudnia 2021 r. i potrwa do 1 marca 2022 r.

Zakaz noszenia broni przy granicy z Białorusią. Jest rozporządzenie MSWiA
Przy granicy z Białorusią nie będzie można nosić broni. (Getty Images, Maciej Luczniewski/NurPhoto)
bFfCWpLp

Rozporządzenie zawiera dwa paragrafy i wprowadza czasowy zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym, każdego rodzaju broni na terenie województw podlaskiego i lubelskiego przyległym do granicy państwowej z Białorusią. To obszar 183 miejscowości dotychczas objętych do tej pory stanem wyjątkowym.

Zakaz ma poprawić bezpieczeństwo

Według autorów rozporządzenia wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, bowiem posiadacze broni nie będą mogli nosić i przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych.

Zobacz także: Inwestowanie krok po kroku. mBank i WP webinary
bFfCWpLr

Zakaz ma poprawić bezpieczeństwo funkcjonariuszy służb państwowych oraz żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe na granicy państwowej, a także mieszkańców strefy nadgranicznej - zakłada MSWiA.

Plecakowe miotacze gazu

Oprócz tego dodatkowe rozporządzenie zakłada dopuszczenie używania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej chemicznych środków obezwładniających, w tym ręcznych i plecakowych miotaczy gazu i granatów łzawiących.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do nowelizacji, nowe środki przymusu bezpośredniego mają poprawić skuteczność odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej.

bFfCWpLx

Podkreślono, że do tej pory plecakowe miotacze substancji obezwładniających wykorzystywane były przez Policję.

"Przyznanie uprawnienia do użycia tego środka przymusu bezpośredniego jest rozwiązaniem adekwatnym i proporcjonalnym – brak możliwości jego wykorzystania mógłby powodować konieczność użycia przez Straż Graniczną bardziej inwazyjnych środków, takich jak broń palna" - napisano w uzasadnieniu.

Zakaz przebywania zamiast stanu wyjątkowego

O północy we wtorek skończył się stan wyjątkowy wprowadzony 2 września w 183 miejscowościach wzdłuż granicy polsko-białoruskiej.

bFfCWpLy

Został on wprowadzony w związku z presją migracyjną na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

W jego miejsce MSWiA, dzięki nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw, na mocy rozporządzenia wprowadziła zakaz przebywania.

Ma on obowiązywać od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią. To taki sam obszar, na którym wprowadzono stan wyjątkowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfCWpLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
Damian
2 miesiące temu
Co za sieczka.. Ewentualna utrata broni przez osoby noszące - co za inteligent to wymyślił..?
krr
2 miesiące temu
Ale tu mózgowcy, dramat. Zakaz dotyczy tylko cywili, myśliwych itp. a nie wojska i policji.
Końradzio
2 miesiące temu
"" Według autorów rozporządzenia wprowadzenie zakazu zmniejszy ryzyko wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, bowiem posiadacze broni nie będą mogli nosić i przemieszczać się z bronią, dzięki czemu wyeliminowane zostaną ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym możliwość dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych.""-- a to dotychczasowe przepisy nie brały tego pod uwagę?Trzeba było aż nowych przepisów, tych mądrzejszych?
bFfCWpLT
Naleśnik
2 miesiące temu
Bardzo słuszna decyzja. W końcu ktoś by nie wytrzymał.....z cyklu "Jak rozpętałem III Wojnę Światową"
Końradzio
2 miesiące temu
""Zakaz noszenia broni przy granicy z Białorusią.""-- obecnie, wszystkie przedmioty mogą być bronią.zależy tylko od pomysłowości i umiejętności. Mooożna nawet wyostrzyć paznokcie,żeby były jak żyletki.I to też będzie broń.
...
Następna strona