Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Zakaz udawania lekarza w reklamie. "To zmiana w dobrym kierunku"

18
Podziel się:

1 stycznia 2023 r. wszedł w życie zakaz reklamowania wyrobów medycznych przez lekarza, farmaceutę lub aktora, który odgrywa ich rolę. "To zmiana w bardzo dobrym kierunku. Nie można oszukiwać pacjenta i udawać lekarza, zalecając produkty lecznicze" - ocenia Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zakaz udawania lekarza w reklamie. "To zmiana w dobrym kierunku"
Nowe przepisy zakazują udawania lekarza w reklamie. Lekarzom też nie pozwalają na branie w nich udziału (Getty Images, f)

7 kwietnia 2022 r. w życie weszła nowa ustawa o wyrobach medycznych. Niektóre z jej przepisów, jak kwestie reklamy wyrobów medycznych, zaczęły obowiązywać od nowego roku. Zakaz reklamowania wyrobów medycznych obejmuje lekarza, farmaceutę lub inną osobę, która na potrzeby promocyjne stwarza pozory wykonywania zawodu medycznego.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej tego typu reklamy, w których używany jest wizerunek lekarza, to wprowadzanie w błąd.

To używanie autorytetu lekarza, udawanie lekarza dla celów komercyjnych, biznesowych. Tak nie powinno być. Powinniśmy mieć świadomość, że lekarz działa na naszą rzecz i dla naszego zdrowia, nie należy wykorzystywać wizerunku lekarza dla korzyści biznesowych czy finansowych. W związku z tym ten zakaz idzie w bardzo dobrym kierunku - powiedział Jankowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

Reklamy leków i wyrobów medycznych. "Nie można udawać"

Jak dodał, to jest zmiana, odpowiadająca na pytanie, czy można oszukiwać pacjentów.

Otóż nie można, tak jak nie można też udawać, że się jest policjantem i pukać do czyichś drzwi jako policjant. Nie można również udawać lekarza, by w ten sposób ordynować leki, zalecać produkty lecznicze - stwierdził.

Zakaz tego typu reklam - jak zauważył Jankowski - zwiększa również prestiż zawodu lekarza i relacji lekarz-pacjent. "Zdarzało się bowiem, że w gabinecie lekarskim pacjenci mówili: widziałem, że inny doktor w reklamie zalecał inny lek. To oznacza, że dla pacjenta nie było jasne, że w reklamie jest przebieraniec, aktor" - powiedział szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Reklamy wyrobów medycznych. Kogo obejmuje zakaz?

Zgodnie z nowymi regulacjami reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości musi być sformułowana w sposób zrozumiały dla laika. Zapis ten dotyczy także terminów medycznych i naukowych oraz przywoływania wyników badań naukowych, opinii specjalistów lub literatury specjalistycznej, skierowanych w reklamie do innych odbiorców niż laicy.

Profesjonalistami, według ustawy, są osoby wykonujące zawody medyczne, które mają specjalistyczną wiedzę medyczną i doświadczenie. Laikami – w rozumieniu przepisów – są pacjenci, konsumenci, importerzy, dystrybutorzy czy przeciętni użytkownicy internetu.

Przepisy ustawy zakazują wykorzystywania wizerunku osób wykonujących zawody medyczne. Żadna z występujących w reklamie wyrobu medycznego osób nie będzie mogła podać się za medyka lub przedstawiać produkt w sposób sugerujący wykonywanie zawodu lekarza, farmaceuty, pielęgniarki, ratownika medycznego i innych osób reprezentujących zawód medyczny. Podobny zakaz obowiązuje w odniesieniu do produktów leczniczych.

Reklama nie może także bezpośrednio wzywać dzieci do kupienia, nakłaniać rodziców lub innych dorosłych do zakupu reklamowanych produktów oraz dotyczyć wyrobów nieprzeznaczonych dla laików.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
króciutko
3 miesiące temu
i bardzo dobrze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mała
3 miesiące temu
nareszcie
Kaczor sklero...
3 miesiące temu
Bez jaj.Aktor tez nie moze grać lekarza.Nie ma się czym zajmowac ze takie bzdury się pisze.
Dziadek Włade...
3 miesiące temu
Ale już w przychodni czy szpitalu lekarz może oszukiwać ? Bez uzgodnienia ze mną lekarz rodzinny wystawił mi receptę nie zgodną z wypisem szpitalnym TYLKO ZAMIENNIKI jako kundel na smyczy koncernu farmaceutycznego
nick
3 miesiące temu
reklama ciężki kawałek chleba, wprowadzisz w błąd, nie powiesz prawdy - kary i sankcje, a POlityk naobiecuje: likwidację Senatu, Sejm o połowę mniejszy, 1 mandatowe okręgi wyborcze, zniesienie immunitetu, zniesienie abonamentu, 4 dniowy tydzień pracy (32 godziny i tak nie pobije 18 godzin nauczycieli) i nic mu nie zrobią jak się rozmyśli...