Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę

552
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Organizacje pacjentów, pracodawców i związki zawodowe zwracały uwagę, że rzeczywistym skutkiem nowych przepisów będzie uszczuplenie w przyszłym roku środków Narodowego Funduszu Zdrowia dostępnych na leczenie o kwotę ok. 13 mld zł.

13 mld złotych mniej na leczenie. Prezydent podpisał ustawę
Przez zmiany w prawie w 2023 roku w budżecie NFZ będzie o 13 mld zł mniej na leczenie pacjentów (East News, WOJCIECH TRACZYK)

Krytykowano nowe przepisy, wskazując, że zmiany mają przenieść na Narodowy Fundusz Zdrowia obowiązek finansowania zadań, których koszty dotychczas pokrywano z budżetu państwa. To m.in. zakupy szczepionek, ratownictwo medyczne, bezpłatne leki dla seniorów 75+ i kobiet w ciąży, programy lekowe dla chorych na hemofilię, czy zakażonych wirusem HIV.

Nowelizacja ustawy. Zadań NFZ przybywa

Wśród zmian .jest objęcie przez NFZ finansowania leków i wyrobów medycznych nabywanych w ramach programów Ministerstwa Zdrowia. Oprócz tego nowela zakłada zmianę źródła finansowania zadań zespołów ratownictwa medycznego, polegającą na przeniesieniu ich finansowania z budżetu wojewodów do planu finansowego NFZ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?

"Powierzenie finansowania świadczeń z kategorii ratownictwo medyczne Narodowemu Funduszowi Zdrowia spowoduje, że w jednym podmiocie skupią się wszystkie zadania związane z planowaniem środków na ten cel, ich wydatkowaniem i rozliczaniem. Narodowy Fundusz Zdrowia ma zasoby kadrowe do realizacji tych zadań, jak również odpowiednią organizację" – oceniono w uzasadnieniu tego rządowego projektu.

Finansowaniem przez NFZ miałby zostać objęty także zakup szczepionek wykorzystywanych do szczepień obowiązkowych.

Budżet NFZ straci nawet 13 mld zł

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) już wcześniej alarmowała, że zgodnie z tą nowelizacją, pieniądze z funduszu zapasowego NFZ będą mogły zostać przeniesione do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

"Spodziewane jest wytransferowanie w przyszłym roku kwoty rzędu 6 mld zł. Na dodatek, dochody Funduszu zostaną uszczuplone z powodu zaprzestania opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, które do tej pory były pokrywane z budżetu państwa. W łącznym wymiarze daje to kwotę przynajmniej 13 mld zł w 2023 r., które zamiast na leczenie pacjentów zostaną wydane w inny sposób" - czytamy w oświadczeniu FPP.

Eksperci firmy Public Policy oszacowali, że proponowane zmiany w najbliższych trzech latach mogą obciąć wydatki na leczenie o 20-40 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(552)
Obywatel
2 miesiące temu
Zostawić wybrane szpitale publiczne (socjalne) a reszta w prywatyzację ale z kontrolą państwa żeby nie dochodziło do monopolu i zawyżania usług. Skończy się sponsorowanie leczenia nałogowych nierobów, patologii, nie płacących podatków (roboty na czarno). Odrazu skończy się latanie z pierdolami do szpitali, a dodatkowo wreszcie Ci co pracują ciężko i utrzymują resztę będą mieli kontrolę nad swoim leczeniem. Dzisiaj patologia kwitnie i żyje w zdrowiu bo maja czas zajmować kolejki (często bezpidstawnie) i ogranicza dostęp tym co faktycznie potrzebują bieżącej opieki i kontroli.
podatnik
2 lata temu
za te pieniądze będą utrzymywać miliony migrantóww ekonomicznych z upainy
Bal trwa ...
2 lata temu
Od tego roku nie można odliczyć składki zdrowotnej, pieniądze te miały zasilić właśnie sektor lecznictwa, jak widać leczenie społeczeństwa nie jest ważne, a pieniądze z tych składek nie wiadomo gdzie będą wydatkowane. Nie leczone społeczeństwo to słabe państwo. Szok.
Tęczowy Pstrą...
2 lata temu
Teraz NFZ dopiero się rozrośnie. Przybędzie stanowisk, kierowniczych też. I kasa zamiast na leczenie pójdzie na krewnych i znajomych królika.
pio
2 lata temu
A gdzie nasz podatek z ubezpieczenia zdrowotnego 4.9% ?
...
Następna strona