Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Zakłady karne szykują się na koronawirusa. "Przepisy pozwalają zwolnić nawet 30 proc. więźniów"

395
Podziel się:

- Więzienia są bardzo niebezpieczne epidemiologicznie, trzeba racjonalnej polityki penitencjarnej, by nie stały się inkubatorami wirusa – mówi dr Paweł Moczydłowski, były szef Służby Więziennej. W przepełnionych celach trudno realizować zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego. Zakłady karne szykują się zatem na koronawirusa.

Przedstawiciele Służby Więziennej chcieliby się spotkać z ministrem sprawiedliwości ws. wytycznych dotyczących postępowania z związku z zagrożeniem koronawirusem.
Przedstawiciele Służby Więziennej chcieliby się spotkać z ministrem sprawiedliwości ws. wytycznych dotyczących postępowania z związku z zagrożeniem koronawirusem. (East News, Agata Pilarska-Jakubczak/East News)

W Iranie władze czasowo zwolniły z więzień 70 tys. osadzonych o niskich wyrokach, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa. We Włoszech zawieszono wszelkie wizyty u osadzonych, co wywołało bunty w więzieniach w Mediolanie, Palermo, Salerno, Neapolu, Frosinone, Vercelli, Alessandriii i Foggii.

- Więzienia są bardzo niebezpieczne epidemiologicznie i trzeba racjonalnej polityki penitencjarnej, aby nie stały się inkubatorami się wirusa – mówi w rozmowie z money.pl dr Paweł Moczydłowski, kryminolog i były szef Służby Więziennej.

Jak wygląda to w Polsce? Sytuacja epidemiologiczna nie jest jeszcze tak poważna, jak np. we Włoszech, ale w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa, służby już wdrażają działania zapobiegawcze.

Zobacz także: Bartłomiej Sienkiewicz o koronawirusie: to jest także choroba państw:

Płyny wirusobójcze i szkolenia

- W celu zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego wszyscy funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej zostali zobligowani do zapoznania się z rekomendacjami i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz informacjami w zakresie profilaktyki i zaleceniami postępowania z osobami, u których podejrzewa się lub stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czynności profilaktyczne nasilono również wśród osadzonych – zapewniła money.pl ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Jak podkreśliła ppłk Krakowska, jednostki penitencjarne zostały zaopatrzone w zapas płynów dezynfekcyjnych, w tym wirusobójczym oraz innych środków higienicznych i medycznych. Przygotowano odpowiednie zaplecze sanitarne.

- Sytuacja jest stale monitorowana – zapewniła. - Przygotowano kryteria kwalifikacji osób do dalszego postępowania w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Wytyczne te stanowią bazę do stworzenia szczególnego trybu postępowania dostosowanego do struktury i funkcjonowania konkretnych jednostek penitencjarnych z uwzględnieniem zaleceń właściwych miejscowo powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Areszty śledcze i zakłady karne pozostają z nimi w stałym kontakcie.

Trzech więźniów w "izolacji"

Rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej wyjaśniała, że kontroli podlegają osoby zgłaszające się lub doprowadzane do jednostek penitencjarnych, które spełniają kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne.

Chodzi zatem o osoby, które: już mają objawy choroby, miały kontakt z osobami, u których stwierdzono zakażenie, przebywały w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono zakażonych pacjentów, podróżowały lub przebywały w regionach, gdzie jest wirus.

- Dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w jednostkach penitencjarnych – zapewniła Krakowska. Jak podała, trzech osadzonych zostało poddanych profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji, ponieważ zostali przyjęcii po powrocie z zagranicy, z regionów, gdzie występuje wirus.

Ograniczenia odwiedzin

Jak poinformował w rozmowie z money.pl Kamil Bachanowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, przedstawiciele pracowników służby więziennej czekają na spotkanie z ministrem sprawiedliwości w sprawie wytycznych w związku z koronawirusem.

- Rozważane jest radykalne ograniczenie odwiedzin w placówkach penitencjarnych. Jednak w kontekście wydarzeń we Włoszech (gdzie doszło do buntów) konieczne jest wypracowanie konkretnych wytycznych – podkreśla wiceprzewodniczący NSZZFiPW.

Dr Paweł Moczydłowski także podkreśla, że postępowanie z więźniami to delikatna materia, bo środowisko więźniów jest podatne na panikę. – Już niepokój związany z koronwirusem zwiększa napięcia w przepełnionych polskich więzieniach - zaznacza.

Polska wypuści więźniów?

Czy Polska zdecyduje się wzorem Iranu tymczasowo zwolnić z więzień tych, którzy mają niskie wyroki? Rzecznik dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska nie chciała odpowiedzieć nawet hipotetycznie.

Z kolei Kamil Bachanowicz, wiceprzewodniczący NSZZFiPW, nie sądzi, aby do tego mogło dość w obecnym stanie prawnym. – Raczej potrzebne byłoby specjalne rozporządzenie albo kolejna specustawa – dywaguje.

Innego zdania jest były szef Służby Więziennej dr Paweł Moczydłowski, który przekonuje, że w obrębie obecnych przepisów już na tę chwilę istnieje możliwość zwolnienia warunkowego "lekką ręką około 30 proc. osadzonych".

- Inicjacja tego procesu jest w rękach administracji. Zwolnienia warunkowe są wystawiane na wniosek Służby Więziennej. Mam nadzieję, że władze pójdą po rozum do głowy, dopóki jeszcze jest możliwość ruchu wyprzedzającego – zaznacza dr Moczydłowski.

Uważa, że zmniejszenie zagęszczenia w celach było bezpieczniejsze ze względu epidemiologicznego. - 3 m2 na więźnia to nasza norma. W polskich więzieniach panuje jednak ciasnota, nie sposób poruszać się po nich z zalecaną przez GIS odległością ochronną co najmniej metra. Jeśli więźniowie zaczną się wzajemnie zarażać… wolę sobie tego nie wyobrażać – konkluduje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(395)
oburzona
3 lata temu
Należy zwolnic do domów osadzonych z małymi wyrokami bo zakład karny to wylęgarnia chorób a opieka zdrowotna tam żadna. Zagęszczenie duże a w takich warunkach to o zakazanie nie trudno.
Leo
4 lata temu
Wypuszczaja bandutow zeby w wiezoeniach bylo bezpieczniej, a na ulicach co bedzie? no koszmar
Zbysiu
4 lata temu
Zwyrodnialcy na wolności a obywatele nie mają swobodnego dostępu do broni aby w razie zagrożenia się móc obronić. Super, oby tak dalej!
we
4 lata temu
To kompletna bzdura .Należy zabezpieczyć więzienia przed przedostaniem się tam wirusa czyli eliminacji osób które mogą go tam wnieśsć .
Były funkcjon...
4 lata temu
Wypowiedzi moczydlowskigo doprowadzą do buntów w zk tak było w przeszłości
...
Następna strona