Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Zakończą rok ze 100-procentową inflacją. "Cofnęliśmy się w regionie o ćwierć wieku"

38
Podziel się:

Argentyna, której gospodarka od czasu pandemii koronawirusa zmaga się z kryzysem nasilającym się wskutek rosyjskiej agresji w Ukrainie, kończy rok z niemal 100-procentową inflacją, najwyższą w Ameryce Łacińskiej. - Poziom skrajnego ubóstwa w końcu 2022 roku oznacza, że cofnęliśmy się w regionie o ćwierć wieku - wskazują autorzy raportu "Panorama społeczna Ameryki Łacińskiej i Karaibów 2022".

Zakończą rok ze 100-procentową inflacją. "Cofnęliśmy się w regionie o ćwierć wieku"
Argentyna kończy rok ze 100-procentową inflacją (Getty Images, SOPA Images)

To wynik wstępnej oceny ogłoszonej w przeddzień Bożego Narodzenia przez zespół ekonomistów peronistowskiego rządu lewicowego prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza. Szczegółowa analiza i ocena tego kryzysu znalazła się nieco wcześniej w raporcie Uniwersytetu Katolickiego Argentyny (UCA), jednego z najbardziej prestiżowych ośrodków akademickich Ameryki Łacińskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rekordowa inflacja na Węgrzech. "Zakupy są bolesne"

Inflacja w Argentynie na koniec 2022 r. wyniesie niemal 100 proc.

W raporcie dotyczącym wpływu galopującej inflacji na poziom życia ludności kraju czytamy, że 32,7 proc. rodzin i 43,1 proc. ludności znalazło się poniżej granicy ubóstwa - to o 0,7 proc. więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Bezrobocie w Argentynie wrosło do 8,7 proc. Tylko 40,3 proc. aktywnej ekonomicznie ludności w wieku 18 lat i powyżej "korzysta z pełni praw pracowniczych", podczas gdy 28 proc. osób zatrudnionych nie jest w ogóle ubezpieczonych.

Zespół ekonomistów i socjologów UCA sporządził raport w oparciu o zbadanie sytuacji 5 760 rodzin zamieszkałych w Buenos Aires i innych wielkich aglomeracjach miejskich kraju.

Niemal w tym samym czasie, co dokument oparty na badaniach przeprowadzonych przez tę katolicką uczelnię, ukazał się raport o sytuacji ekonomicznej i społecznej regionu ogłoszony przez CEPAL - Komisję Ekonomiczną ds. Ameryki Łacińskiej. Stwierdza on, że w tej części świata (łącznie z krajami karaibskimi) 201 milionów ludności (32,1 proc.) znajduje się "w sytuacji ubóstwa, z czego 82 miliony, tj. 13,1 proc. "żyje w skrajnej biedzie".

W konkluzji raportu zaprezentowanego podczas konferencji CEPAL w Santiago de Chile i zatytułowanego "Panorama społeczna Ameryki Łacińskiej i Karaibów 2022" czytamy m.in.: "Poziom skrajnego ubóstwa w końcu 2022 roku oznacza, że cofnęliśmy się w regionie o ćwierć wieku. W warunkach ubóstwa żyje 45 proc. dzieci i młodzieży do lat 18".

Sekretarz wykonawczy CEPAL, Jose Manuel Salazar Xirinachs, podsumowując obrady organizacji, powiedział: - Nasz region stanął w obliczu kaskady kryzysów, które zaostrzają nierówności i słabości całej jego gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Ola
rok temu
Poczekajmy jeszcze kilka tygodni w najlepszy ukladzie pol roku bedziemy miec podobna
binladen
rok temu
Ile podrożał cukier w Polsce, ponad 100% a oni piszą o Argentynie
lex
rok temu
Argentyna ?,to jest nic w porównaniu z Nami i oficjalnym złodziejstwem w 2021 , ferajna napasiona przez pis ma się dobrze ,towarzysze z pis i solidarnej odpowiedzialni są za wyciąganie kasy od tego biednego Narodu ,po przez sztuczne zawyżanie cen , należy przejrzeć wyniki w KRS pośredników począwszy od branży hutniczej po przez pośrednictwo w budowlance a kończąc na marketach , energetyce i paliwach,WIELOMILIARDOWE zyski za ostatni rok /2021/,przy niewielkim wzroście sprzedaży masy towarowej i energii/to jest dopiero kradzież zresztą zgonie z zasadą "jak kraść to miliony"/ . Jedno co pis zrobił to po przez swoją niekompetencje wzbogacił garstkę cwaniaków kosztem całego Narodu .
Panisko Polak
rok temu
ciekawe czy zaszczepieni na coronaswirusa byli:):)
Noname
rok temu
Argentyna na cofa sie w rozwoju przez wojne na Ukrainie, co za cofnięta w rozwoju osoba mogła coś takiego napisać.Wciskanie ludziom kitu level Very Hard
...
Następna strona