Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Roczna inflacja w Argentynie może dojść do 100 proc.

27
Podziel się:

Rząd prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza ponownie upomniał przedsiębiorców za "pogoń za nadmiernymi zyskami" w sytuacji, gdy inflacja w kraju jest najwyższa od wielkiego kryzysu sprzed 30 lat. Według prognoz ekonomistów, do końca roku wskaźnik może zbliżyć się do 100 proc.

Roczna inflacja w Argentynie może dojść do 100 proc.
W Argentynie roczna inflacja doszła do ponad 80 proc. (Getty Images, Gustavo Garello)

Inflacja w Argentynie w tym roku wyniosła do końca września, według obliczeń niezależnych ekonomistów, 82,2 procent. Do końca roku - według większości prognoz - inflacja może zbliżyć się do 100 proc. i będzie kilkakrotnie większa niż w pozostałych krajach Ameryki Łacińskiej. Na początku lipca ustąpił ze stanowiska minister gospodarki Argentyny Martin Guzman. Jego następczyni Silvina Batakis przetrwała na tym stanowisku niespełna miesiąc, a kolejnym szefem resortu został finansista Sergio Masa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd i NBP mogą sprowadzić na nas spore kłopoty. "To duże zagrożenie"

Inflacja w Argentynie zbliży się do 100 procent?

Zmiany te pogłębiły nastroje niepewności w kraju rządzonym od 33 miesięcy przez gabinet prezydenta Fernandeza. W gabinecie ścierają się zwolennicy różnych recept przełamania kryzysu. Jak obliczył wpływowy dziennik argentyńskiej prawicy "La Nacion" w ciągu tego okresu ceny w Argentynie wzrosły o 243,6 proc.

W stolicy, Buenos Aires, w pobliżu gmachów rządowych niemal codziennie dochodzi do demonstracji związkowców i bezrobotnych. Krajowy Instytut Statystyki i Spisów (Censos) ogłosił, że "w sytuacji ubóstwa" żyje 36,5 procent, czyli 17,3 miliona Argentyńczyków a 8,8 proc. "znalazło się w skrajnej nędzy".

Recesja w Argentynie

Augustin Salvia, argentyński socjolog, który kieruje Obserwatorium Długu Społecznego na Uniwersytecie Katolickim Argentyny, ocenia, że "po wiośnie wyborczej i powyborczym lecie, kiedy organizowano więcej robót publicznych, argentyńska gospodarka popada w recesję, coraz więcej osób zatrudnianych jest bez umowy o pracę, a sytuacja pogorszy się jeszcze bardziej w czwartym kwartale tego roku".

- W tym stanie rzeczy nie pozostaje nic innego jak stosowanie środków zaradczych, m.in. przywrócenie wypłat w ramach program pomocy nadzwyczajnej dla rodzin - powiedział prof. Salvia. - Jednak po to, aby ubóstwo wśród ludności naszego kraju powróciło do poziomu nie wyższego niż 25 do 30 procent, inflacja musiałaby zostać zmniejszona co najmniej o połowę. Do tego jednak konieczne jest ustabilizowanie gospodarki Argentyny - podsumował prof. Salvia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Paweł
2 miesiące temu
Argentyna to kraj z niechlubną tradycją braku zaufania do rodzimego pieniądza. Tam już wszyscy oszczędzający odeszli od peso .
???
2 miesiące temu
Olej 4.50 rok temu , teraz 11zł to ile procent?
mar
2 miesiące temu
Więcej dodatków tarcz, dopłat z pustego budżetu, tak kończy się psucie waluty, zawsze
Drań
2 miesiące temu
Zróbcie coś z tytułami bo myślałem, że chodzi o Polskę. A przecież do 100% inflacji mamy jeszcze z 3-4 miesiące
mns
2 miesiące temu
Niemcy zabrali pieniądze które wywieźli do ameryki południowej w czasie II wojny i tak zaczęły się problemy szeregu krajów które ukrywały majątek zrabowany w Polsce
...
Następna strona