Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Inflacja w Turcji jeszcze wyższa. Weszła na niebotyczny poziom

36
Podziel się:

Inflacja w Turcji przyspieszyła do 83 proc. rok do roku, co jest najwyższym poziomem od blisko ćwierćwiecza. Inflacja, choć nie aż w takim stopniu jak w Turcji, jest problemem w całej Europie, ale Turcję wyróżnia niestandardowa odpowiedź banku centralnego, który w ostatnich miesiącach zaskoczył rynki obniżkami stóp procentowych. W rezultacie stopy procentowe spadły do poziomu 12 proc. obecnie.

Inflacja w Turcji jeszcze wyższa. Weszła na niebotyczny poziom
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (GETTY, Anadolu Agency)

Najszybciej rosną w Turcji ceny transportu (118 proc. r/r) oraz żywności – 93 proc.

Turecka lira straciła blisko połowę swojej wartości do dolara w 2021 r. i jeszcze blisko jedną trzecią do tej pory w 2022 r.

Władze Turcji są jednak optymistami i twierdzą, że inflacja spadnie, gdy odbije się gospodarka stymulowana przez obniżki stóp procentowych, co ma zwiększyć eksport i sprawić, że bilans handlu zagranicznego będzie dodatni.

Wysoka inflacja problemem w całej Europie

Inflacja jest obecnie najwyższa od ponad 80 lat w Holandii, od ponad 70 lat w Niemczech, czy od ponad 30 lat we Włoszech i Francji, ale w tych krajach i tak jest na poziomie kilka do kilkanaście razy niższym niż w Turcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd i NBP mogą sprowadzić na nas spore kłopoty. "To duże zagrożenie"
  • W Estonii, która doświadcza najwyższego poziomu inflacji w strefie euro, odnotowano wzrost rocznej stopy inflacji z 6,4 proc. we wrześniu 2021 roku do 24,2 proc. we wrześniu 2022 r.
  • Inflacja na Litwie i Łotwie wyniosła we wrześniu odpowiednio 22,5 i 22,4 proc.
  • Ciężką sytuację gospodarczą w Bułgarii pogarsza tamtejsza inflacja, która oficjalnie wyniosła w sierpniu 17,7 proc., ale zdaniem ekspertów może w rzeczywistości sięgać 30 proc.
  • W Holandii roczna stopa inflacji wyniosła we wrześniu 17,1 proc., czyli najwięcej od czasów II wojny światowej.
  • Inflacja w Czechach niespodziewanie spowolniła, jednak nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Według czeskiego urzędu statystycznego roczna stopa spadła z 17,5 proc. w lipcu do 17,2 proc. w sierpniu.
  • Ceny konsumpcyjne w Niemczech były o 10,9 proc. wyższe we wrześniu, niż rok wcześniej (w sierpniu roczna stopa inflacji wynosiła 8,8 proc.). Po raz pierwszy od 1951 roku niemiecka inflacja osiągnęła poziom dwucyfrowy.
  • Według Eurostatu roczna stopa inflacji w strefie euro miała wzrosnąć we wrześniu o 10 proc., przy czym ceny energii zwiększyły się o 40,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 r., a ceny żywności o 11,8 proc.
  • Najniższa inflacja strefy euro jest we Francji (6,2 proc., w ciągu ostatnich miesięcy utrzymuje się na najwyższym od niemal 40 lat poziomie), na Malcie (7,3 proc., najwyższa od początku badań w 1997 roku), w Finlandii (8,4 proc., najwyższa od ponad 30 lat) i w Irlandii (najwyższa od ponad 35 lat).Do 8,9 proc. wzrosła we wrześniu inflacja we Włoszech i jest ona najwyższa od lat 80.W Polsce inflacja wyniosła 17,2 proc. we wrześniu 2022 r. i jest najwyższa od 1997 r.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Michu
2 lata temu
PIS musi odejść.
Hildek 50
2 lata temu
PiSowscy fachowcy od ekonomii ,z prezesem naczele, Turcje dogonia,a nawet przegonia w przyszlym roku.Erdogan to obecny idol tego ugrupowania.
Dariusz
2 lata temu
Jewrokołxhoz i USA NADRUKOWALI WAGONY PAPIERU.......
Gfhfdh
2 lata temu
Z pisem u władzy to nasza przyszłość
Pawel
2 lata temu
Podobno nadmuchany inflacją Erdogan ma swoich fanów w UE w tym prezesa PIS.
...
Następna strona