Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Zakopane idzie na noże z inwestorem i wojewodą. W mieście nie chcą kolejnego apartamentowca

77
Podziel się

Zakopane walczy z kontrowersyjną inwestycją. Władze miasta już raz nie zgodziły się na budowę apartamentowca w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale ich decyzje zlekceważył wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Gra toczy się o ośmiokondygnacyjny apartamentowiec, który miałby stanąć w cennej przyrodniczo okolicy.

Zakopane idzie na noże z inwestorem i wojewodą. W mieście nie chcą kolejnego apartamentowca
(mat. pras.)
bErBvEfF

Warszawska spółka Air Tours Poland – Centrum Podróży od dawna planuje budowę apartamentowca w Zakopanem. Ma mieć 8 kondygnacji (ok. 25 m wysokości), dwukondygnacyjny parking podziemny na 55 aut i pomieścić ok. 70 jedno- i dwupokojowych apartamentów na najem krótkoterminowy – pisze Aleksander Gurgul w Gazecie Wyborczej.

Problem w tym, że działka, na której deweloper chce postawić budynek leży w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nie jest na niej możliwa budowa takich obiektów, teoretycznie można jedynie odbudować o wiele mniejszy dom pracy twórczej, który kiedyś na niej stał. TPN wydał o inwestycji negatywną opinię, opierając się przede wszystkim na miejscowym planie zagospodarowania.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bErBvEfH

To jednak nie zraziło inwestora, który od dwóch lat stara się być sprytniejszy od zakopiańskich urzędników. Ci blokowali inwestycję, ale inwestor zdobył pozwolenie na budowę od wojewody małopolskiego, Piotra Ćwika.

Urzędnicy starostwa i miasta, TPN oraz działający w mieście aktywiści nie pogodzili się z decyzją rządowego nominata i szykują sądową batalię. Ich oburzenie budzi fakt, że wojewoda zlekceważył ich zdanie a na dodatek inwestycja miałaby powstać w cennym przyrodniczo terenie, ledwie 150 metrów od bramy TPN, nad brzegiem malowniczego strumienia.

Urzędnicy wystosowali już prośby o ponowne rozpatrzenie sprawy do wojewody oraz do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie, zwrócili się też o pomoc do prokuratury. Na razie na pomóc przyszła im pandemia koronawirusa, która czasowo przyblokowała inwestycję.

bErBvEfN

Nie jest to jedyny budynek w Zakopanem, jaki planuje postawić warszawska spółka. Zimą 2020 roku ma być oddana do użytku Antałóka Residence, mieszcząca ok. 22 lokali na wynajem krótkoterminowy. Koszt kupna metra kwadratowego w tym budynku to od ok. 20 do 30 tys. złotych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErBvEgi
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(77)
mar
rok temu
Ktoś nieźle dostał w łapę... Zamiast narzekać i się opluwać następnym razem zagłosujcie rozsądnie. Zaraz kolejne wybory.
wp
rok temu
Banaś pomocy w Tobie nadzieja!!!
bmm
rok temu
Czy Pan wojewoda wziął łapówkę?
bErBvEgj
Bratek1
rok temu
Co tam apartamentowiec. Wybudować drugie WTC, przecież tak kochamy Amerykę. Same zyski, całe Tatry cymbały by oglądały. Oj przepraszam nie cymbały tylko ktosie.
olsnienie
rok temu
Popieram nowoczesne,stylowe zabudowy,a nie stare smierdzace haty kryte eternitem lub falowana blachą zardzewiałą .Wtedy byc moze wroce do Zakopca.
...
Następna strona