Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Zaległy urlop. "Chomikujesz" urlop? Mamy złą wiadomość

91
Podziel się

Z powodu pandemii wielu Polaków nie chce brać urlopu. Zniechęca do tego lockdown i obostrzenia związane z podróżowaniem. Wielu pracowników ma jeszcze zaległe dni wolne z 2020 roku. Sprawdź, czy pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop.

Zaległy urlop. "Chomikujesz" urlop? Mamy złą wiadomość
Zaległy urlop. Pracodawca może zdecydować za pracownika. (Wikimedia Commons, Kapitel, CC0)
bDXGnGSt

Zgodnie z przepisami urlop trzeba wykorzystać do 31 grudnia danego roku. Jeśli to niemożliwe, urlop przechodni na kolejny rok i pracownik ma go wykorzystać do 30 września.

Według kodeksu pracy urlop wypoczynkowy pracodawca musi uzgodnić z pracownikiem i nie może go zmusić do wzięcia wolnego. Te zasady zmodyfikowała jednak ustawa antycovidowa.

"W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać" - czytamy w ustawie.

bDXGnGSv
Zobacz także: Wynagrodzenia w pandemii - jedni stracili, inni zyskali. Co z podwyżkami?

Ustawodawca chciał w ten sposób ograniczyć kumulowanie urlopów, bo wiadomo było, że podczas pandemii pracownicy raczej nie będą chcieli z nich korzystać.

Pracodawca może więc skierować pracownika na zaległy urlop w wyznaczonym przez siebie terminie i nie musi pytać pracownika o zgodę.

bDXGnGSB

Dotyczy to jednak tylko zaległych dni wolnych. Wykorzystania bieżącego urlopu pracodawca nie ma prawa narzucać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXGnGSW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
Misia
2 tyg. temu
A jadzka z bystrego nie bierze urlopu , chce caly czas pracowac i miec jak najwiecej godzin. Kazdy wolny dzien to dla niej strata pieniedzy. Na szczescie teraz ma przymusowy , bo kucharzenie wrestauracji sie skonczylo.
Łorlen
2 tyg. temu
Polska to kraj o najmniejszym zadowoleniu z pracy w Europie... Potwierdzam
Ona42
2 tyg. temu
Ja tylko czekam jak PIS wpisze do kodeksu pracy ile razy dziennie mozna kupę zrobic w czasie pracy....odpr ....od mojego zaległego urlopu
bDXGnGSX
Marcin
2 tyg. temu
Witam u nas ludzie chcą urlopy tak samo ja mam jeszcze 26dni a pracodawcą niechce dawać urlopów w tamtym roku dał dla każdego po 4,5dni a jak ktoś weźmie na żądanie to zabierze 30% macie jakies lekarstwo na to
Marta
2 tyg. temu
Mamy dom pod miastem, z dużym ogrodem. Na długo przed pandemią mąż wciąż walczył z pracodawcą o urlop. Wciąż odmawiano: "A musisz teraz?", "A może w przyszłym miesiącu", " Teraz jest za dużo roboty, nie możesz iść na urlop". Urlopu dłuższego niż 5 dni już nie pamiętam. Kodeks Pracy wyraźnie mówi, że pracownik MUSI raz w roku wziąć DWA tygodnie urlopu. Pracodawca ma to gdzieś :(
...
Następna strona