Notowania

praca
05.01.2020 11:40

Zaległy urlop wypoczynkowy. Pracodawca może cię na niego wysłać siłą

Jeśli pracownik nie wykorzysta pełnej puli dni urlopowych, przechodzą one na kolejny rok. Musi go jednak wykorzystać najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Jeśli pracownik nie wykorzysta pełnej puli dni urlopowych, przechodzą na kolejny rok

Nie wykorzystane dni urlopu z poprzedniego roku nie przepadną, ale ich wykorzystanie to obowiązek pracownika, a ich udzielenie - pracodawcy - wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

W grupie VAN można iść na długi urlop pod dwoma warunkami
Nielimitowane urlopy w polskiej firmie. Możesz odpoczywać pół roku, a i tak zapłacą

Zgodnie z Kodeksem pracy, w zależności od stażu - poniżej lub powyżej 10 lat pracy - pracownikowi przysługuje odpowiednio 20 lub 26 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.

"W myśl art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Stosownie do art. 163 k.p. urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów" - pisze Główny Inspektor Pracy.

Oczywiście zdarzyć się może, że zatrudniony nie wykorzysta wszystkich przysługujących mu dni wolnych. Wówczas może je spożytkować w kolejnym roku. Ma na to jednak ograniczony czas. Termin mija 30 września kolejnego roku. Mówiąc wprost: dni urlopowe z 2019 roku można wykorzystać do 30 września 2020 roku.

"Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym (...) ustalonym w planie urlopów bądź po porozumieniu z pracownikiem należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego" - wskazuje PIP.

Tygodniowy urlop poza domem jest poza zasięgiem co trzeciego Polaka - wynika z danych Eurostatu
Co trzeci Polak jest zbyt biedny, by wyjechać na urlop

Co ważne, pracodawca może zmusić pracownika do wybrania zaległego urlopu. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, prawo do urlopu wypoczynkowego "określone jest przepisami o charakterze bezwzględnie obowiązującym i to w odniesieniu do obu stron stosunku pracy". Co to oznacza? Że pracodawca musi udzielić urlopu, a zatrudniony musi z niego skorzystać.

"Pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu (...) do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Udzielenie na podstawie art. 186 k.p. urlopu wypoczynkowego za poprzednie lata w pierwszym kwartale następnego roku nie wymaga zgody pracownika także wówczas, gdy w tym samym czasie biegnie okres wypowiedzenia umowy o pracę" - zauważa PIP.

Co istotne, pracodawca może pracownika wysłać na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Zgodnie z wyrokiem SN zatrudniony nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy.

Ekwiwalent pieniężny za zaległy urlop przysługuje tylko w przypadku rozwiązania umowy.

A co w przypadku, kiedy to pracodawca nie udzieli zaległego urlopu we właściwym terminie? Grozi mu za to grzywna do 30 tys. zł.

"Nieudzielanie pracownikowi niewykorzystanego urlopu w terminie przewidzianym w art. 168 k.p. w większości przypadków (poza przypadkami losowymi, np. chorobą pracownika) stanowić będzie wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w art. 282 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, zagrożone karą grzywny" - wyjaśnia PIP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, prawo pracy, urlop zaległy, urlopy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-01-2020

bcto niech pracodawcy udzielają urlopu wtedy, kiedy chce pracownik, a nie tłumaczy, że od wiosny do jesieni urlopu nie da bo jest "sezon" - sami … Czytaj całość

05-01-2020

XxxŃajpierw nie chce pracodawca dać urlopu a potem wysyła cię na urlop siłą jaka w tym logika?

05-01-2020

jujoCo mi może nakazać pracodawca? Vide casus Rzeplińskiego! Chyba, że jego obowiązywał inny kodeks pracy?

Rozwiń komentarze (30)